Nebývalou solidaritu mezi fanoušky napříč celou hokejovou extraligou vyvolalo nové vydání Disciplinárního řádu Českého svazu ledního hokeje. V něm, konkrétně v části, která se věnuje chování fanoušků, je pro letošní sezonu několik novinek. Bude možné postihovat "nevhodné" chování fanoušků na stadionech. Na odezvu nemusel nejvyšší český hokejový orgán čekat příliš dlouho.
Nestává se často, aby se příznivci odvěkých rivalů pražské Sparty a Komety Brno spojili a táhli za jeden provaz. Nebo aby jednotně jednali obyvatelé Pardubic a Hradce Králové. A přesto se tak děje. Fanoušci všech čtrnácti extraligových klubů společnými silami sepsali dopis, kterým reagují na nový disciplinární řád.
Ten ve snaze ochránit ligové stadiony před excesy a nadávkami zakazuje "hanlivé, pohoršující, urážlivé, provokující chování, stejně jako chování zesměšňující či ponižující, včetně posunků, gest a pokřiků vůči jakémukoli aktérovi utkání."
Takové nařízení se fanouškům druhého nejoblíbenějšího českého sportu samozřejmě nelíbí. Kdo byl někdy přítomen na hokejovém zápase, ví, že k atmosféře patří i překřikování mezi fanouškovskými tábory.
"Na stadiony chodíme především za emocemi. Mezi sebou soupeří dvě strany a v každém zápase je vítěz a poražený. A stejné je to v hledišti. Jakmile domácí fanoušci poženou svým skandováním své hráče za vítězstvím, je nemožné, aby to u soupeře nevyvolávalo provokující pocity. Pokud rozhodčí udělá chybu a poškodí jednoho ze soupeřů, je nemožné, aby nezareagoval nikdo z několika tisíc lidí na stadionu jen třeba pískáním, a to už může být někým vnímáno jako hanlivé a pohoršující chování vůči aktérovi utkání," je napsáno v otevřeném dopise vedení extraligy.
Občas samozřejmě i na hokeji zazní nějaký vulgární výraz, stále má však hokej daleko k fotbalu, kde se pokřiky pohybují daleko za hranou slušného chování. Na fotbalové stadiony se navíc po událostech posledních týdnů bojí chodit i skalní příznivci klubů. Těžko si lze představit, že by někdo vzal do kotle na fotbalový zápas děti. I na to a situaci v táborech fanoušků se v dopise upozorňuje.
"Atmosféra na zimních stadionech je v posledních letech stabilizovaná, v drtivé většině se nevyskytují excesy, které by vybočovaly z běžného chování sportovního fanouška. I spektrum v publiku je oproti minulým létům mnohem pestřejší. Na hokej se více naučili chodit i rodiče s dětmi, což svědčí o tom, že je na stadionech více bezpečno," shodují se příznivci všech čtrnácti klubů nastupujících v české extralize.
Vyhrožují fanoušci i svaz
Svaz podle fanoušků samotných vyhrožuje, aniž by předkládal jasnou směrnici chování a skutečně vysvětlil, jaké konkrétní chování je v rozporu s novým disciplinárním řádem. Zároveň tak vytváří tlak na pořadatele jednotlivých utkání, jejichž zaměstnanci bývají často sami strůjci konfliktů. Navíc nejsou na konfliktní situace kvalitně vyškoleni a nemají ani potřebné zkušenosti.
Proto i z řad fanoušků zaznívá varování: "A tak se nejspíš stane, že od poloviny sezony bude ČSLH hrát své zápasy jen sám pro sebe, protože prostě napomenutí, pokuty a další represe budou vyčerpané. Kotle stadionů zůstanou prázdné nebo je raději vyklidíme my samotní."
Po přetrvávajících problémech na fotbalových stadionech si vedení extraligy skrze nový řád zřejmě chtělo nechat otevřená zadní vrátka k případným sporům s fanoušky jednotlivých klubů. Může se ale stát, že nebude s kým mít spory, a atmosféra na stadionech bude připomínat nadšení patnáctiletých teenagerů při promítání filmů pro pamětníky. V hledištích bude pusto.