Čínská premiéra v KHL bez Číňanů. Zažije hokej boom jako fotbal?

2. 9. 2016 13:30
Hráči Kunlun Redstars při premiéře v KHL zvítězili nad Chabarovskem.
Hráči Kunlun Redstars při premiéře v KHL zvítězili nad Chabarovskem.

Dlouhou dobu se ve sportovních kruzích mluvilo o prvním zápase čínského klubu Rudá hvězda Kunlun v Kontinentální hokejové lize. A když už se fanoušci dočkali a jejich oblíbenci naskočili do soutěžního zápasu proti Vladivostoku, mělo to jeden háček. Čínská premiéra byla prakticky bez Číňanů. 

Od poloviny března letošního roku se oficiálně píše příběh historicky prvního hokejového klubu z Číny v některé z evropských soutěží. Tou je samozřejmě ruská KHL, která při své expanzi pronikla i do tak nehokejových destinací jako je Chorvatsko.

Tentokrát šli činovníci druhé nejslavnější hokejové ligy světa ještě dál a evropskému publiku nabídli daleko větší exotiku. V ruské soutěži od začátku této sezony hraje tým Kunlun Redstar, který sídlí a hraje své zápasy v Pekingu.

Salvnostní představení týmu Kunlun Redstars.Na klub sídlící v Pekingu jakoby se lepila smůla už během přípravných zápasů. Proti Astaně neměli hráči Kunlunu čas skoro na nic, neboť rozhodčí rozdal 200 trestných minut. Druhé utkání pak poznamenalo řádění Damira Ryspajeva, který brutálně napadl čtyři hráče soupeře.

"Již brzy se stane něco, na co všichni čekáme. 5. září nastoupí první čínský klub k prvnímu domácímu zápasu v KHL. Kunlun přivítá Admiru Vladivostok. Už chybí jen týden do zápasu, který vejde do historie. Rád bych proto popřál hráčům hodně štěstí a fanouškům zajímavé zápasy," vyjádřil se ruský velvyslanec v Číně Andrej Denisov.

Slavnou premiéru zažil první čínský klub v KHL v první školní den a hned úspěšnou. Kunlun Redstars dokázal pokořit 2:1 v prodloužení Chabarovsk a zapsal si tak historicky první vítězství v rozšířené soutěži.

Ovšem diváci v Chabarovsku, kteří na zápas přišli a těšili se na asijské "hvězdy", museli být nutně zklamaní. Za čínský klub totiž nastoupili pouze čtyři hráči s čínským občanstvím. Tím nejvytíženějším z nich byl s pěti odehranými minutami napůl Číňan a napůl Kanaďan Zach Yuen.Hráči Kunlun Redstars na lavičce v přípravném zápase.

Nejpočetněji jsou v kádru Kunlunu zastoupeni Finové, kterých je v týmu pět. Další početnou enklávou je pětičlenná ruská parta a pozadu nezůstávají ani Slováci Marcinko s Bakošem, který v loňském roce působil v dresu mistra extraligy z Liberce.

Revoluce na ledu

Číňané ale dobře vědí, co dělají. Nejenže mocně investují do fotbalu (v Číně už hrají čtyři z deseti nejlépe placených fotbalistů světa), podobný boom plánují i v hokeji. Hlavně s vidinou blížící se zimní olympiády v Pekingu. Ač se v žebříčku IIHF nachází až na 37. místě z padesáti (výš je aktuálně i Mexiko, Austrálie či Nový Zéland), v Číně tvrdě pracují na tom, aby se místní výběr probojoval alespoň do první hokejové divize.

Z té se pak dá postoupit mezi nejvyšší elitu. V plánu je vybudování 400 hokejových kluzišť do roku 2020. Důvod je zřejmý - zájem o nejrychlejší kolektivní hru stoupá. Jeden příklad za všechny: finále olympijského turnaje v Soči mezi Kanadou a Švédskem sledovalo přes 120 milionů Číňanů!

V Kanadě, kolébce hokeje a zemi šampionů, si duel v televizi zapnulo jen patnáct milionů diváků. "Hokejový systém v Číně je teprve ve výstavbě. První výsledky se očekávají do dvanácti až osmnácti let," tvrdí Li Longmou, ředitel televizní společnosti CCTV, která v zemi vysílá zápasy kanadskoamerické NHL.

Zájem narůstá i díky prvnímu draftovanému Číňanovi v NHL. Produkt pekingské hokejové školy Andong Song byl loni draftován New Yorkem Islanders v šestém kole a dosud šanci v nejslavnější lize nedostal. Nic to nemění na skutečnosti, že čínské společnosti s kluby čile uzavírají obchodní smlouvy.

Kanadské kluby Toronto Maple Leafs a Vancouver Canucks už dokonce uskutečnily v Pekingu první hokejové kempy. Mnohem užší spojenectví už s Čínou stvrdili Rusové. Již od příští sezony bude hrát v KHL, druhé nejvýznamnější lize světa, klub z Pekingu. Domácí zápasy bude hrát v osmnáctitisícové hale MasterCard Center, čímž se stane největší arénou v soutěži po běloruském Minsku, kam se vtěsná o tři tisíce fandů méně.

Čínští fanoušci si ale na domácí hvězdy musí nějaký ten rok počkat a zatím se kochat hlavně uměním Finů, Slováků či Rusů. Už v pondělí čeká Rudou hvězdu Kunlun první domácí zápas. Zažije Čína hokejový boom? 

Další čtení

Novoroční koncert České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou (na snímku), 1. ledna 2024, Rudolfinum, Praha.

Hrůša s Českou filharmonií nabídne světovou premiéru skladby Pavla Zemka Nováka

Kultura
20. 4. 2025
ilustrační foto

Průzkum: Většina lidí má zájem o úsporné bydlení, kroky k němu ale činí desetina

Domácí
20. 4. 2025

Závod F1 v Džiddě vyhrál Piastri a poprvé vede mistrovství světa

Sport
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ