Jágr a 60 tisíc lidí <span>slzeli na pohřbu</span> ruského hokejisty

15. 10. 2008 15:45
Jaromír Jágr na pohřbu svého spoluhráče.
Jaromír Jágr na pohřbu svého spoluhráče.

Jaromír Jágr na pohřbu svého spoluhráče.Několikakilometrovou frontu vytvořili lidé, kteří se ve středu v Omsku přišli rozloučit s ruským hokejistou Alexejem Čerepanovem. Spoluhráč Jaromíra Jágra zemřel v pondělí krátce poté, co zkolaboval během utkání. Na pohřeb přišlo 60 tisíc lidí.

Podle prvních zjištění státního zastupitelství, jež tragédii vyšetřuje, trpěl Čerepanov srdeční chorobou. Zároveň však vyšetřovatelé nařídili krevní testy, aby se zjistilo, zda hráč neměl v těle doping. 

Smuteční ceremonie se odehrála v hokejové aréně, kde Čerepanov hrával. Hokejista byl následně pohřben na omském Severním hřbitově.

Jaromír Jágr podle serveru gazeta.ru stěží zadržoval své emoce a po tváři mu tekly slzy, když jako jeden z posledních přišel k rakvi s Čerepanovem, aby se s ním rozloučil. "Sotva znatelně pohyboval rty, když dlouze hleděl do tváře zesnulého," napsal reportér.

Příští zápas Avangardu byl odložen na 20. října. Před prvním vhazováním se má za hráče s dresem číslo sedm držet minuta ticha. Jeho sedmičku už v mužstvu nikdo nosit nebude.

"Rozloučit se přišlo na šedesát tisíc lidí, to ruský hokej nepamatuje. Byl to proud lidí, několikakilometrová fronta," popsal pro agenturu ČTK mluvčí klubu Arkadij Alexejev.

Jaromír Jágr při Čerapanově pohřbu."Smrt nejnadějnějšího mladého hráče ruského hokeje námi otřásla do hloubi duše. Náš žal je bezbřehý," prohlásil guvernér Omské oblasti Leonid Poležajev, který také vede správní radu hokejového klubu.

ČTĚTE TAKÉ: Jágr: Ljoša přijel na střídačku, sedl si ke mně a zemřel

Fanoušci navrhli přejmenovat místní arénu na Čerepanovovův stadion, jakož i pojmenovat po hokejistovi ulici, na níž stadion stojí.

Tisíce fanoušků vzdávaly poctu zesnulému hokejistovi již během úterka. Slzící lidé zapalovali u stadionu svíčky a kladli květiny. "K desetitisícové hale přišlo více fanoušků než na domácí zápasy Avangardu," napsala agentura ITAR-TASS.

Zatímco se fanoušci loučí s oblíbeným hráčem, ruská média se zabývají otázkou, zda bylo možné tragédii zabránit. Většina diskuzí se točí kolem údajně nekvalitního zdravotnického zajištění na stadionu Víťazu Čechov. 

"Proč během zápasu nebyla u stadionu sanitka? Proč záchranáři dorazili až po 20 minutách a navíc s porouchaným defibrilátorem? Proč se u mladého a zdravého člověka zastavilo srdce?" ptá se list Izvestija.

Jágrův spoluhráč Čerepanov, jenž byl srovnáván dokonce s hvězdou NHL Alexandrem Ovečkinem, zkolaboval a následně zemřel na zástavu srdce. Podle prvních zjištění státního zastupitelství, jež tragédii vyšetřuje, trpěl Čerepanov srdeční chorobou.

Přesnou odpověď by měla dát vyšetřování, která zahájily hned tři organizace - kromě moskevských vyšetřovatelů generální prokuratury i Kontinentální hokejová liga (KHL) a hokejové odbory.

Videozáznam zachycuje první momenty na střídačce Omsku po Čerepanovově kolapsu (s číslem 68 Jaromír Jágr):

 

List Kommersant citoval experta, kardiologa Alšibaje Bakuleva, podle něhož pravidelné zdravotní prohlídky v klubu nemusely Čerepanovovy srdeční potíže odhalit. "Tyto testy nejsou absolutní. Mohou ukázat, že srdce je zcela v pořádku, ačkoliv to tak není. K polovině infarktů dochází bez jakýchkoliv příznaků," řekl odborník.

Také podle názoru jiného z předních ruských kardiologů Sergeje Kozlova nebylo možné srdeční vadu včas odhalit.

Čerepanova si v draftu v roce 2007 vybrali Rangers.Tak jako tak, Moskovskij komsomolec považuje hokejistu za oběť "vražedného spiknutí" - pomoc byla poskytnuta pozdě a do nemocnice ho přepravili až po 50 minutách.

List Trud se naopak domnívá, že "v Čerepanovově případu byla medicína bezmocná".

Kommersant upozornil, že se Čerepanov stal už druhým mladým ruským sportovcem, který během půl roku nečekaně zemřel na zástavu srdce. Začátkem května zesnul na tréninkové základně fotbalového klubu Saturn u Moskvy devatenáctiletý záložník Kirill Spasskij. Na případ se však pozapomnělo.

List současně připomíná kolaps českého obránce Detroitu Jiřího Fischera, kterého se však lékařům podařilo zachránit díky tomu, že po ruce byl fungující defibrilátor a sanitka u stadionu neprodleně přepravila hráče do nemocnice.

"Čerepanovova smrt je tragicky zvláštní případ, který nutí přemýšlet o celkové situaci," uvedl list Vedomosti. Domnívá se, že o příčinách se ještě budou hádat moskevští lékaři s klubovými doktory.

"Ale v NHL je defibrilátor na každém stadionu - a zachránil Fischerův život. Hokej je kontaktní sport a bez ohledu na to jakýkoliv špičkový sport s obrovskou fyzickou zátěží představuje daleko vyšší riziko, než je obvyklé," poznamenal deník Vedomosti.

Foto: profimedia.cz, ČTK a ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ