Neustálý vývoj
KHL prochází permanentním testem. Zvládne jej?
29.12.2017 17:30 Původní zpráva
Rok 2017 je za námi. Prožili jsme čas Vánoc, pohody a období, kdy většina lidí své existenční aktivity přeorientuje na ty rodinné a chod světa se rázem stává ve vší objektivitě pohledu jedince vcelku nepodstatným. Podobně se mohou chovat v rámci zvláštní metafory i zaběhnuté světové sportovní soutěže. Vše je v běhu, dokončují se uzávěrky, probíhají hodnocení a pár dnů volna či v jiných případech delší zimní pauza, přijdou vhod. Nikoli však KHL na přelomu let 2017 a 2018.
Dlouhý porod, který trvá od roku 2008 a stále ještě není dokončen, protože jakkoli se liga vyprofilovala do funkčního mechanismu, stále má co zdokonalovat, se již před časem značně zkomplikoval. Netřeba zde posuzovat politicko-ekonomické důvody krize, která pochopitelně staví jakýkoli sport do pozadí sociální situace ruského lidu, nicméně je dobré uvědomit si důsledky, které mohou na KHL tvrdě dolehnout a položit si otázku, zda-li je to nutné.
Je opravdu nutné se aktuálně ohánět zašlými názvy jako Křídla Sovětů a argumenty, že je potřeba postavit silný ruský základ pro silný ruský národní tým? Není snad evidentní, že ruský národní tým je momentálně jedním z nejlepších na světě i bez hvězd NHL právě proto, že KHL dosáhla sportovní kvality sama o sobě právě i díky expanzi a díky tomu, že přilákala tolik velkých hvězd? Není spíše na místě zamyslet se nad tím, jakým způsobem je nalákala, jak byla nastavena finanční politika a marketing?
Ano, těžko by hrál Kovalčuk za Petrohrad, kdyby mu Gazprom nezajistil pohádkový plat, ale nejde jen o Kovalčuky, jde o hráče, jako jsou Andronov, Galimov a další, kterým v garážích ferrari ve všech barvách duhy stále ještě neparkují. Právě oni již dnes tvoří páteř sborné. Denisov, Jakovlev, Bělov, Svitov, Grigorenko. Ti všichni silnou ligu potřebují.
V NHL na všechny s otevřenou náručí nečekají. Ano, snížit náklady je nutné, lze redukovat počet zápasů, oddělit konference, redukovat počet týmů, ale uzavření se do sebe a odklon od expanzivní politiky směrem na západ je krokem zpátky. Rusko na panevropskou soutěž momentálně nemá, co ale zřejmě bude mít, je čas zamyslet se, jestli už dávno nemohla být KHL celoevropskou elitní soutěží s přirozeným, ekonomicky stabilním zázemím tvořeným všemi zúčastněnými subjekty.
Chtělo to jen trochu pokory. KHL přežije, ale projde těžkou zkouškou. Věřme, že jí dodá sílu.
Autorem je Ondřej Voršilka, komentátor televizní stanice Sport 1, která Kontinentální hokejovou ligu vysílá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.