Drahé hotely, limuzíny, ale i kádě s ledem. Kolik stojí NHL?

5. 10. 2010 07:20
Ilustrační foto z minulého roku, kdy byla NHL v Praze.
Ilustrační foto z minulého roku, kdy byla NHL v Praze.

Ještě před několika málo lety nemyslitelná věc. Zámořská NHL hraje své soutěžní zápasy v Evropě a letos se podruhé vrací do Prahy. Pompézní hokejová show však něco stojí a nejde jen o nějaké drobné. Požadavky zpoza oceánu totiž nejsou malé. 

Boston přiletěl do Prahy z Belfastu už v neděli, Phoenix dorazil ze zámoří v pondělí. Začíná tak týdenní návštěva nejslavnější hokejové soutěže světa ve středu Evropy. Jejím vyvrcholením pak budou víkendové zápasy ve vysočanské O2 Aréně.

Na ten týden "slávy" však připadá minimálně rok příprav a vynaložené desítky milionů korun. "Tentokrát se na zajištění akce ale podílíme společně s NHL, zatímco před dvěma roky to bylo vše na nás," upozorňuje šéf projektu Vladimír Šafařík.

Co z toho mají týmy NHL?
Na zhruba týden vyrazí do Evropy šířit zámořskou hokejovou osvětu. Týmy Bostonu a Phoenixu (ale i další), tím však přijdou o jedno domácí utkání a další lukrativní akce spojené se začátkem soutěže. Jakou za to dostanou kompenzaci? "Klubu musíme zaplatit průměrný zisk z jednoho domácího utkání uplynulé sezony plus deset procent. Je to přes milion dolarů na jeden klub," říká za organizátory Vladimír Šafařík. Kluby mají navíc zajištěnou přepravu přes oceán a ubytování v Evropě. Další příjem jim pak podle Šafaříka zajistí prodej vlastního merchandisingu, tedy reklamních předmětů: "Před dvěma roky se jednalo z tohoto pohledu o nejúspěšnější událost v historii konání sportovních akcí u nás. Na prodeji suvenýrů vydělali řádově miliony korun." Oba týmy se navíc zpopularizují i jinde než v Česku. Boston už za sebou má návštěvu irského Belfastu, Phoenix v týdnu čeká výlet do lotyšské Rigy.
Celá akce se přitom z velké části zaplatí z prodeje vstupenek, které koncem minulého týdne byly stále k mání. Na příjmech z prodaných lístků jsou tak organizátoři doslova závislí, protože zajistit toho musí nepředstavitelně mnoho.

"Každému týmu musíme obstarat dva autobusy, dva trucky, jak říkáme velkoobjemovým autům převážejícím výstroj. Dále dva minivany pro kouče a kustody... Sehnat musíme také speciální limuzíny pro představitele klubů i soutěže," prozrazuje Šafařík.

Luxus neznamená kaviár

Nemalé nároky jsou podle něho i na ubytování týmů: "Jednoznačně se musí jednat o pětihvězdičkové hotely a námi vybraný Intercontinental a Four Seasons patří v Praze mezi absolutní špičku. Jídelníčky a podobné věci se dojednávají dlouho dopředu."

Nejedná se přitom o nutný kaviár a šampaňské, týmy si vystačí se standardem, na který jsou ve svých podmínkách zvyklí. "Pro ně je nejdůležitější, aby měli jistotu, že dostanou, co chtějí," dodává Šafařík.

K tomu patří i vybavení šaten ve vysočanské hale. Ty musí kromě odpovídající kapacity a dalších nutností obsahovat třeba i kádě s vodou a ledem, které sportovci v zámoří velmi často využívají jako formu regenerace.

To všechno je do puntíku sepsané na patnácti stranách smlouvy mezi NHL a firmou Česká sportovní, která celý projekt v Česku pořádá. Dalších zhruba sto stran poté obsahují různé specifické manuály, ve kterých je přesně sepsané "co a jak".

A kolik to všechno stojí? "Rozpočet bude zhruba stejný, jako před dvěma roky. Máme sice nepatrně levnější týmy, ale náklady jsou zase draží. Bude se tedy jednat o zhruba sto milionů korun," potvrdil Šafařík. "A jsme si jisti, že to i pro nás dopadne, co se financí týče, úspěšně," usmál se.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ