Steven Stamkos z Tampy Bay, střelec Washingtonu Alexander Ovečkin, útočné duo Schenn, Schwartz ze St. Louis a... Jakub Voráček, elitní forvard Philadelphie. To jsou jména, která aktuálně vévodí čtyřem nejsledovanějším individuálním statistikám v NHL. Pro českého fanouška je tak příjemné, že nejlepším nahrávačem celé ligy je aktuálně vousatý sympaťák z Kladna, který si od začátku sezony udržuje skvělou formu.
Naskočil do devětadvaceti zápasů, desetkrát vůbec nebodoval. Ve zbývajících zápasech byl ale produktivní až až, i proto jeho jméno hned od startu nového ročníku pravidelně září na hraně elitní desítky kanadského bodování. Teď je dokonce pátý, a ačkoliv sám dobře ví, že by mohl dávat i víc branek (zatím jen sedm), dosavadními třiceti asistencemi svůj přínos pro mužstvo Flyers dostatečně nahrazuje.
V posledních třech zápasech přihrál na sedm gólů a pomohl Philadelphii přerušit hrozivou sérii deseti porážek za sebou. Trip na trojici venkovních duelů mužstvu zkušeného trenéra Hakstola naopak vyšel narámně, Flyers postupně porazili Calgary, Edmonton i Vancouver. V tabulce vyrovnané Východní konference díky tomu rázem poskočili na jedenácté místo, přičemž na osmé Rangers ztrácejí pouhé tři body.
A je to právě Voráček, který svými zásadními asistencemi přispívá ke zlepšení nálady v organizaci. Kouč Hakstol dal po desáté prohře za sebou týmu nový impuls tím, že změnil složení elitních formací. Český křídelník se přesunul od Girouxe s Couturierem do druhé řady k Filppulovi s Rafflem, na jeho místo se posunul Wayne Simmonds.
V přesilových hrách ale úspěšná spolupráce ze startu sezony funguje dál, což se hned dvakrát potvrdilo v posledním zápase na ledě Vancouveru. Nejprve Voráček přiťukl kotouč na modrou čáru americkému obránci Gostisbeherovi, který propálil vše, co mu stálo v cestě. Další početní převahu pak zužitkoval pro změnu Giroux, když kombinace Philadelphie znovu začínala u osmadvacetiletého útočníka, který v klubu zahájil už sedmou sezonu.
Takhle elegantně Jakub Voráček uvolnil Michaela Raffla:
A třetí bod v zápase si Voráček připsal díky nezištné přihrávce rakouskému parťákovi Rafflovi při hře pět na pět. Zkrátka další velmi povedený večer. V produktivitě celé soutěže se hráč s třiadevadesátkou na dresu tak dívá na záda jen Stamkosovi, Kučerovovi, Gaudreauovi a Wheelerovi. Nikdo z nich přitom nepřipravil víc branek než on.
Svou dosud nejpovedenější sezonu v NHL Voráček prožil před třemi lety, když v ročníku 2014/15 nasbíral jednaosmdesát bodů (22+59). Letos je rozjetý na ještě lepší konečné číslo, aktuální průměr činí 1,28 kanadského bodu na zápas. Skvělé osobní statistiky by přesto možná nejradši vyměnil za klubový úspěch. Během dosavadních šesti sezon ve Philadelphii si zahrál play-off jen třikrát, přičemž nejdál se Flyers dostali hned v ročníku 2011/12. Mužstvo, ve kterém tehdy váleli ještě i Jaromír Jágr s Pavlem Kubinou, zastavil ve druhém kole vyřazovacích bojů New York Rangers.
Od té doby se Voráčkova role v týmu výrazně změnila, on je teď považován za jednoho z hlavních útočných lídrů. A své úkoly plní velmi dobře. Pokud podobně produktivní zůstane, může na začátku dubna, kdy bude základní část vrcholit, klidně atakovat magickou hranici sta bodů.