NHL
První kolo Stanley Cupu slibuje drama. Kteří Češi budou ve hře?
10.04.2017 17:00 Původní zpráva
Tak je to zase tady. Maraton dvaaosmdesáti zápasů dlouhodobé základní části skončil a ve slavné NHL vypuknou boje o Stanley Cup. Počet českých zástupců v nejprestižnější hokejové soutěži světa se sice rok od roku snižuje, přesto se ale najdou hráči, kteří letos mají reálnou šanci na zisk jedné z nejslavnějších sportovních trofejí. Pojďme si postupně představit všech osm sérií prvního kola play-off s důrazem na tuzemské hráče a ambice jednotlivých celků.
V prvních týmech je aktuálně čtrnáct českých hokejistů, několik dalších jich čeká na případné povolání z farmy. Boje o Stanley Cup odstartují už v noci ze středy na čtvrtek. A o prvních postupujících se může rozhodnout nejdříve osmnáctého dubna, všichni účastníci druhého kola pak budou stoprocentně známí nejpozději šestadvacátého dubna. Vzhledem k tomu, že mistrovství světa letos startuje až pátého května, národní týmy tak stále ze zámoří mohou čekat na případné posily.
Východní konference
Washington Capitals (v ZČ 1. místo v konferenci) - Toronto Maple Leafs (8.)
Série, která by podle předpokladů měla patřit mezi ty jednoznačnější. Washington suverénně prolétl základní část a potřetí v historii získal Prezidentský pohár. Trochu za očekáváním sice zůstal ruský střelec Ovečkin, který na své poměry dal "jen" třiatřicet gólů, mužstvo ale znovu potvrdilo dlouhodobou pověst jednoho z nejlepších celků NHL. Pyšní se pevnou obranou v zádech s jistým brankářem Holtbym. Nejproduktivnějším hráčem týmu byl v základní části Švéd Backstrom, do jednadvaceti zápasů zasáhl i český mladík Jakub Vrána. Ten je však aktuálně na farmě v Hershey.
A zatímco Capitals patří k favoritům na Stanley Cup každoročně, kanadské Toronto si o něj zahraje teprve podruhé za posledních dvanáct let. V jeho dresu zářila jednička letošního draftu - kanadský supertalent Austin Matthews, který nasbíral devětašedesát bodů a hned v nováčkovské sezoně patřil ke klíčovým hráčům. Důležitou roli v týmu má i český bek Roman Polák, který se může chlubit druhou nejlepší bilancí účasti na ledě z celého mužstva (+10). Postup Maple Leafs by každopádně byl velkým překvapením.
Pittsburgh Penguins (2.) - Columbus Blue Jackets (3.)
Velmi vyrovnaný souboj se dá očekávat mezi hráči Pittsburghu a Columbusu. Oba celky za sebou mají velmi vydařenou základní část, hokejisté Blue Jackets dokonce vůbec nejpovedenější v klubové historii. Teď ale trochu doplatili na krutý systém NHL, který je už v prvním kole play-off poslal na jednoho z nejobtížnějších soupeřů. Proti sobě totiž vždy hrají nejprve kluby z jednotlivých divizí, takže Pittsburgh s Columbusem se střetnou tak brzy i přesto, že podle získaných bodů oba patří mezi čtyři (!) nejlepší týmy celé ligy.
Není žádným překvapením, že Penguins opět táhne hvězdný kapitán Crosby, který skončil druhý v kanadském bodování základní části a stal se nejlepším střelcem. Dařilo se i dalším tradičním oporám - Rusu Malkinovi nebo Američanu Kesselovi. To Blue Jackets oproti tomu spoléhají přece jen víc na týmové výkony. Nejvíc bodů nasbíral útočník Cam Atkinson, který se přitom v tabulce produktivity nevešel ani do třetí desítky. To jen dokládá, jak vyrovnaný kádr Columbusu je. Branku mohou vstřelit všechny útoky a hned sedmkrát se to povedlo i českému nováčkovi Lukáši Sedlákovi. Ten však poslední zápasy vynechal kvůli zranění, nad jeho startem v play-off tak visí otazník.
Montreal Canadiens (4.) - New York Rangers (5.)
Další série, která by podle odhadů měla patřit k těm velmi dramatickým. Oba celky si zajistily účast v play-off už s předstihem a na postupových příčkách se držely po celou sezonu. Pozornost českých fanoušků bude upřena na Tomáše Plekance, který se bude snažit rozšířit bilanci osmadvaceti bodů, které získal v základní části.
Bodově prožil nejméně úspěšnou sezonu za dvanáct let, co v NHL hraje. Týmový úspěch ale staví výš, Canadiens letos táhnou především útočníci Pacioretty s Galchenyukem. A jako dobrou trefou se ukázalo i angažování dříve problémového Rusa Radulova.
Na soupisce Rangers žádného Čecha nenalezneme, hráči z hlavního města USA budou opět hodně spoléhat na výkony švédského brankáře Lundqvista, který v minulosti už několikrát ukázal, že se na vrchol sezony dokáže velmi dobře připravit. Týmovou produktivitu v základní části vyhrál norský střelec Zuccarelo, mezi další opory patří útočníci Miller a Stepan, nebo obránce McDonagh.
Ottawa Senators (6.) - Boston Bruins (7.)
Souboj celků, které o potvrzení vstupenky do vyřazovacích bojů musely bojovat takřka do poslední chvíle. Ottawa spoléhá především na výkony famózního švédského beka Karlssona, který s jednasedmdesáti body vyhrál klubovou produktivitu. Ten má klíčovou roli v přesilovkách a průměrně tráví na ledě téměř sedmadvacet minut na zápas.
Čeští fanoušci ale v této sérii budou pravděpodobně víc přát Bostonu, v jehož barvách je hned dvojnásobné tuzemské zastoupení. A je příjemné vidět, že Davidové Krejčí s Pastrňákem patří k oporám. Úžasnou sezonu má za sebou především dvacetiletý Pastrňák, který byl vůbec nejproduktivnějším Čechem v základní části. Nasázel čtyřiatřicet gólů, což z něj dělá desátého nejlepšího střelce celé ligy. Jen pro srovnání - dal stejně branek jako Kane z Chicaga, a dokonce o jednu víc než Rus Ovečkin. A to už jsou nějaká střelecká esa. Teď by si stejně jako Krejčí přál úspěšný ročník ještě prodloužit, Ottawa by pro Bruins měla být hratelným sokem.
Západní konference
Chicago Blackhawks (1.) - Nashville Predators (8.)
I do téhle série by mohli zasáhnout dva čeští hráči. V prvním týmu Chicaga jsou obránci Rozsíval a Kempný, nutno ale zmínit, že v posledních zápasech základní části oba nastupovali spíš sporadicky. Defenziva Chicaga je nabitá a české duo musí o místo mezi šesticí vyvolených beků tvrdě bojovat. Kempný v sezoně odehrál padesát zápasů, Rozsíval jen dvaadvacet. Blackhawks mají všeobecně velmi silný tým a opět patří k adeptům na celkový triumf. Tradičními tahouny jsou útočníci Kane s Toewsem, výborný ročník prožil i Rus Panarin.
Nashvillu také patří jeden Čech, gólman Marek Mazanec ale zasáhl jen do čtyř zápasů v úvodu sezony a není pravděpodobné, že by se z farmy dostal do brány přes finskou dvojici Rinne - Saros. Predators každopádně budou proti Chicagu outsiderem. Mezi hlavní hvězdy celku patří švédští snajpři Arvidsson s Forsbergem, trochu za očekáváním jsou po trejdu z Montrealu výkony tvořivého obránce Subbana.
Minnesota Wild (2.) - St. Louis Blues (5.)
Série, v níž by český hokej měl reálně mít nejpočetnější zastoupení, i když ještě před dvěma měsíci by to čekal málokdo. V dresu Minnesoty se představí útočník Martin Hanzal, jenž se po výměně z Arizony konečně může porvat o Stanley Cup s týmem, který má velkou šanci, že by jej skutečně mohl získat. Hráči Wild vyhráli čtyři poslední zápasy základní části a jsou naladění velmi dobře. Hanzal nastupuje na centru třetí formace a právě středoví útočnicí patří k hlavním zbraním Minnesoty. Kanaďan Eric Staal i Fin Koivu jsou totiž taky velmi zvučná jména. Nejvíc bodů v základní části získal jiný finský šikula - Mikael Granlund.
Se St. Louis se pak pojí další velmi zajímavý příběh českého přestupu. Útočník Vladimír Sobotka vypadl z play-off KHL s Omskem, dohodl se na předčasném ukončení smlouvy a zamířil do zámoří, kde pořád patřil Blues. V posledním zápase základní části už nastoupil proti Coloradu a vrátil se nejlepším možným způsobem - gólem, který pomohl k vítězství. Blues mu věří, ihned zapadl do první formace a měl by hrát v bojích o Stanley Cup podstatnou roli. Na hraně sestavy St. Louis lavíruje Dmitrij Jaškin, i on by se ale v play-off měl na ledě objevit.
Anaheim Ducks (3.) - Calgary Flames (7.)
I v této sérii může dojít k přímému souboji českých hráčů. Za Anaheim začal nastupovat jednadvacetiletý nováček v NHL Ondřej Kaše a v třiapadesáti zápasech si nevedl špatně. V poslední době pendloval mezi farmou a prvním týmem, teď to ale vypadá, že před play-off by se mohl usadit v mužstvu Ducks. Anaheim má velikou ofenzivní sílu, o kvalitách hráčů jako Getzlaf, Perry nebo Kesler asi není třeba dvakrát mluvit.
K důležitým postavám Calgary pak patří útočník Michael Frolík, který má za sebou podařenou sezonu, v níž získal čtyřiačtyřicet bodů. Povedenější měl v kariéře pouze ročník 2008/2009. Nejčastěji hraje ve druhé formaci a patří k nejvytěžovanějším hráčům Flames. Klubovou produktivitu vyhrál třiadvacetiletý Kanaďan Johnny Gaudreau. Proti Anaheimu se dají očekávat vyrovnané souboje, v nichž rozhodnou detaily.
Edmonton Oilers (4.) - San Jose Sharks (6.)
A na závěr série, která by měla patřit k těm vůbec nejzajímavějším. Dravé mladí proti hokejové zkušenosti - tak by se dala jednoduše shrnout. Edmonton dotáhly do play-off především fantastické výkony útočníka McDavida, který ve své druhé sezoně v NHL nasbíral sto bodů a získal Art Ross Trophy. S ostrými vyřazovacími boji ale zatím zkušenost nemá, takže je otázkou, jak se s odlišným stylem hokeje dokáže vyrovnat. V dlouhodobé části ale ukázal, že nemá problém s ničím. Navíc na to není úplně sám, velmi nebezpeční jsou i jiní útočníci - třeba Eberle, Draisatl nebo Lucic.
Edmonton zkrátka těží z toho, že v posledních letech měl neustále možnost velmi brzkého výběru v draftu a teď konečně dokázal dát dohromady konkurenceschopný tým. To San Jose je úplně jiný případ. K hlavním oporám patří forvardi Thornton, Marleau nebo Pavelski, kteří by mohli zkušenosti rozdávat. A nejproduktivnějším hráčem byl vousatý obránce Burns, jehož šestasedmdesát bodů je na beka impozantním číslem. Nesmíme pak zapomenout ani na českého útočníka Tomáše Hertla, který by v boji o Stanley Cup také znovu rád došel daleko.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.