Olympijský hokej v ohrožení. Vyřadit Rusko by byla chyba

Sport
1. 12. 2017
Alexander Ovečkin si v Koreji nezahraje určitě, možná ale podobný osud potká i všechny jeho krajany.
Alexander Ovečkin si v Koreji nezahraje určitě, možná ale podobný osud potká i všechny jeho krajany.

Turnaj století. Takový název se vžil pro hokejové souboje na olympijských hrách v japonském Naganu, od kterých brzy uplyne dvacet let. Poprvé v historii se tehdy pod pět ikonických kruhů sjeli všichni nejlepší hráči světa, proto tak vzletné označení. Podceňovaná česká parta kolem famózního Haška a dlouhovlasého Jágra vedená legendárním koučem Hlinkou tam tenkrát zaskočila všechny tradiční velmoci a získala zlato. Teď v únoru se zimní hry do Asie vrátí a hokejový turnaj se do historie možná znovu nesmazatelně napíše. Jenže v úplně jiném světle.

Situace proti Naganu je totiž přesně opačná. Slovutná a bohatá NHL poté, co se její hvězdy předvedly na pěti olympiádách v řadě, vzala zpátečku. Ekonomická ztráta, přerušování soutěže uprostřed rozjeté sezony nebo hrozba zranění hráčů, které kluby i v době her přitom stále platí. Všechny tyhle faktory zapříčinily, že nejlepší liga světa řekla: "Dost, hráče do Koreje tentokrát nepustíme."

Hokejový svět se proto musel smířit s tím, že turnaj v Pchjongčchangu nenabídne podobně exkluzivní zážitky jako naposledy v Soči či předtím ve Vancouveru. Že Crosby, Ovečkin, McDavid, Kane nebo Voráček budou své umění předvádět stále jen na zámořských stadionech a místo reprezentačních dresů budou dál oblékat trikoty Pittsburghu, Washingtonu a Philadelphie.

"Fajn, už je to nezvratné, nedá se nic dělat," uvědomovali si postupně fanoušci i samotní hráči, kteří by o start na olympiádě jinak velmi stáli. A všechny národní výběry tak začaly spřádat plány, jak dát dohromady co nejsilnější mužstvo i bez nich - jen z hokejistů působících v Evropě. Jenže i tyhle záměry teď možná všichni trenéři budou moct vzít, zmuchlat a hodit do koše.

Kolektivní vina? Ta ničemu nepomůže

Mezinárodní olympijský výbor totiž v posledních dnech oznamuje jeden dopingový prohřešek ruských sportovců z her v Soči za druhým. Země, která tehdy na domácí olympiádě ovládla medailové pořadí národů, o řadu cenných kovů přišla a propadla se na šesté místo. Kvůli systematickému a státem řízenému dopingu a manipulaci se vzorky už bylo potrestáno pětadvacet závodníků zimní velmoci.

Někteří představitelé Mezinárodního olympijského výboru i zástupci samotných sportovců z dalších zemí proto mají jasno: "Nepusťme Rusy do Koreje," volají po zákazu startu pro všechny ruské sportovce bez rozdílu. Zkrátka princip kolektivní viny. Ten by ale pro (už tak zmrzačený) hokejový turnaj znamenal katastrofu.

Nejen, že by scházel jeden z největších favoritů, který by měl celému klání dodat lesk díky hvězdám formátu Kovalčuka nebo Dacjuka. Následky by mohly být ještě mnohem horší. Hrdí Rusové by totiž možná sáhli ke stejnému opatření jako NHL. "Když bez nás, tak i bez našich hráčů," mohli by si říct funkcionáři Kontinentální hokejové ligy, jejíž hráči by v Koreji za současné situace na soupiskách všech mužstev určitě představovali drtivou většinu.

A kdyby se něco takového stalo, turnaj by se bez Ruska i hráčů z tamní ligy proměnil ve frašku. Při vší úctě k hokejistům z české extraligy, kvalitních severských soutěží nebo třeba švýcarské Elitserien - olympiáda by se dostala na úroveň slabě obsazeného turnaje Euro Hockey Tour. Nebo spíš pod ni. I proto si mezinárodní hokejová federace i jednotlivé národní svazy svorně přejí, aby k plošnému zákazu startu pro všechny ruské sportovce nedošlo.

Všichni totiž dobře vědí, co by to s jejich turnajem udělalo. Mezinárodní olympijský výbor by o celé věci měl rozhodnout příští týden. Ruští hokejisté s dopingovou kauzou ale nic společného nemají, i proto by v Koreji měli hrát. Jinak nás čeká další "turnaj století". Ale takový, na který nikdo rád vzpomínat nebude.

Autor: - krm - Foto: ČTK/LEHTIKUVA/Timo Jaakonaho

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné