Všechno je jasné, Mezinárodní olympijský výbor v úterý večer konečně definitivně rozhodl v dlouze propírané kauze. Rusko z blížících se her v Koreji vyloučil, sportovci z tradiční zimní velmoci tam mohou startovat jen pod neutrální olympijskou vlajkou. A to jen ti, kteří prokážou, že se jich užívání systematického a státem řízeného dopingu v jejich zemi netýkalo. Na první pohled správné a logické rozhodnutí. Pro řadu Rusů je ale něco podobného zcela nepřijatelné.
Čekali byste, že zástupci země, kterou zmítá jeden z největších sportovních dopingových skandálů nového tisíciletí, svůj trest s pokorou přijmou? Ani náhodou. A jejich reakce je naopak ještě mnohem ostřejší. "Bojkot! To je všechno, co chci říct," napsal krátce po rozhodnutí MOV na Twitter někdejší ruský ministr sportu Vitalij Mutko.
Právě ten je podle vyšetřovatelů za systematické užívání zakázaných látek v Rusku zodpovědný, a proto dostal doživotní zákaz působení na jakýchkoliv olympijský hrách. Mutko má ale na celou problematiku zjevně zcela odlišný názor než představitelé olympijského výboru. Na Twitteru byl totiž po prvním strohém příspěvku vzápětí ještě sdílnější.
"Pod tím hadrem (olympijská vlajka) si můžete vystupovat sami. Rusko se kvůli tomu na kolena nedostane!" zlobí se Mutko. A pak byl ve své kritice i konkrétnější. "MOV a osobně Thomas Bach, FUCK YOU," doplnil na adresu nejvyššího muže olympijského hnutí. Zkrátka reakce, která je jen těžko pochopitelná.
Пусть сами выступают под своей тряпкой (нейтральным флагом), Россия на колени не встанет! МОК, и лично Томас Бах, ФАК Ю!!!
- Виталий Мутко (@Vitaly_Mutko) 5. prosince 2017
Kdo čekal, že postupem času emoce opadnou, ten se pletl. "Celá tahle situace by nás (Rusko) měla sjednotit, nesmíme se hádat. Ve společnosti nemůže docházet k rozštěpení. Pokud sportovci na hry chtějí, pak je nesmíme nazývat zrádci a některá jejich rozhodnutí podporovat. P. S.: Už není kam ustupovat, je čas kopnout Západ do p*dele," napsal Mutko na Twitteru ve středu ráno, aby ukázal, že svá slova z úterý rozhodně nechce brát zpět.
Jakýkoliv náznak pokory nebo uznání vlastní chyby tak od místopředsedy ruské vlády čekat nemůžeme. Alespoň Kreml je v celé věci smířlivější a vyzývá k uklidnění emocí. "Nejprve je nutné dostatečně seriózně analyzovat rozhodnutí, která Mezinárodní olympijský výbor vůči naší zemi přijal, než vynášet nějaké názory v této věci," prohlásil mluvčí prezidenta Putina Dmitrij Peskov.
Putinův tiskový tajemník rovněž uvedl, že Rusko v souvislosti s rozhodnutím o vyloučení z her v Pchjongčchangu má v úmyslu Mezinárodní olympijský výbor kontaktovat a vyjasnit si některé přetrvávající otázky.
Přístup někdejšího ministra sportu ale jasně ukazuje, že se Rusové chtějí postavit do úplně jiné role, než kterou jim v úterý Mezinárodní olympijský výbor určil. Do role ublíženého, obětního beránka, který se nakonec bude sám rozhodovat, jestli do Koreje za takto stanovených podmínek vlastně vůbec chce jet. O to je celý trest zaslouženější.