Buzková o šampionátu v Liberci: <span>Nešlo říct lyžařům "ne"</span>

Sport
23. 2. 2009 11:00
Petra Buzková
Petra Buzková

Petra BuzkováLyžařské mistrovství světa v Liberci v době zrodu celého projektu politicky zaštiťovala tehdejší ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petra Buzková. Dnes dává od libereckého dítěte ruce pryč a říká, že tehdy prostě nešlo lyžařský svaz odmítnout.

Sledovala jste po odchodu z vlády dění kolem lyžařského šampionátu? Přece jen to bylo tak trochu i vaše dítě.
Rozhodně to moje dítě nebylo! Byl to projekt Svazu lyžařů ČR, na který ministerstvo školství za mého vedení po delším váhání přistoupilo.

ČTĚTE TAKÉ: Neumannová: Zasvěcení věděli, že to zadarmo nebude

Viděno dnešníma očima - byl to dobrý nápad?
Hodnocení nám přísluší až poté, co šampionát proběhne. V tuto chvíli by mu jakékoli negativní spekulace neprospěly. Držím mu palce, aby všechno dopadlo dobře.

ČTĚTE TAKÉ: Neumannová chce dalších 15 milionů na šampionát

Něco je ale zjevné už teď. Ministerstvo při startu projektu slibovalo, že si akce na sebe vydělá, přesto organizátoři opakovaně žádali stát o dotace. A i prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová dnes říká, že ztrátovost podniku byla zřejmá od samého počátku.
Já jsem tehdy předkládala do vlády návrh, který přinesl Svaz lyžařů ČR. Tvrdit, že jsme již v té době věděli, že se ten podnik nezaplatí, považuji za poněkud přehnané.

VŠE O KAUZE LIBEREC ČTĚTE - ZDE

Projekt lyžařů se vám tedy zdál reálný?

Co má Buzková společného se šampionátem

Jako ministryně školství (2002 až 2006) byla Petr Buzková u toho, když Liberec v roce 2004 zvítězil v kandidatuře o mistrovství světa v klasickém lyžování. Organizátoři tehdy podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) dali příslib, že nebudou usilovat o státní dotace. Prostřednictvím ministerstva přesto o peníze z kapes daňových poplatníků opakovaně žádali. A ministerstvo jim vyhovělo. NKÚ také vyčítá Buzkové a jejím následovníkům, že jejich úřad vůbec nekontroloval, jak se s veřejnými penězi nakládá. Kontroloři už také podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Jednání města Liberce a místní Technické univerzity dle nich naplňuje skutkové podstaty čtyř trestných činů - podvodu, úvěrového odvodu, porušení pravidel hospodářského styku a porušení povinnosti při správě cizí věci. V Liberci prý takto přišly vniveč desítky milionů korun.

To je strašně těžké říci. Zkuste vysvětlit sportovnímu svazu, kterému se podaří získat pořadatelství důležitého šampionátu na našem území, že ho vláda není ochotna zásadnějším způsobem podpořit. Vzpomněla bych si ale na celou řadu jiných, kvůli nimž se přinášely významnější oběti, než je případ Liberce.

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil zprávu, podle níž se i za vašeho ministrování v Liberci prošustrovaly desítky milionů korun. Cítíte vinu?
Ministerstvo školství mělo nesmírně omezené možnosti, jak kontrolovat náklady při přípravě šampionátu. Nedovedu si představit, že bych osobně mohla zjišťovat, jestli fakturované práce byly v souladu se všemi zákony. Na zprávě NKÚ mě ale více než její závěry překvapilo načasování. Já nevěřím na náhody. A nemyslím si, že kdyby NKÚ zveřejnil svá zjištění až týden po šampionátu, mohlo by to jakkoli ohrozit vyšetření těch chyb.

Vaše nástupkyně Dana Kuchtová tvrdila, že kolem finančních toků v Liberci měla okamžitě velká podezření. Vy ne?
V době, kdy jsem byla na ministerstvu, jsem žádná podezření neměla. Kdyby ano, musela bych z toho vyvodit důsledky. Ale ke krokům mých nástupců se nehodlám vyjadřovat.

Ani ke kurzu současného ministra Ondřeje Lišky, který často média podávají jako „Liška čistí ministerstvo po Buzkové"?
Já jsem žádný takový titulek nečetla. Ale obecně mohu říci, že pokud někdo staví svou politiku na tom, že se vymezuje vůči předchůdci, tak je to zřejmě z nedostatku vlastních témat.

Foto: Robert Zlatohlávek

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ