Kdo může za to, že lyžařský šampionát v Liberci přišel daňové poplatníky na více než dvě miliardy korun? Šéfové dvou nejsilnějších politických stran Mirek Topolánek a Jiří Paroubek si odpovědnost přehazují jako horký brambor. Situace je však prostá: do Liberce tlačili peníze zástupci obou stran i jejich koaliční partneři.
Šampionát v Liberci skončil. Do hodnocení se pustila nejen Kateřina Neumannová a novináři, ale i vrcholní politici. Největší sportovní akce na českém území se stala dalším ohniskem populistického mediálního střetu.
Premiér Mirek Topolánek po pondělním zasedání vlády označil mistrovství světa za úspěšné. Mohlo však být i lepší. Chybu podle něj udělali novináři, bývalý organizační výbor i vláda Jiřího Paroubka. Jeho kabinet prý vše zachránil.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek hájí šampionát: Byla to unikátní akce
„Neselhal ani výkonný výbor Kateřiny Neumannové, které patří dík za to, co udělala pro záchranu tohoto mistrovství," řekl Topolánek.
ČTĚTE TAKÉ: Liška přiznal chyby za Liberec. Nikoho ale nevyhodí
Šéf ČSSD Jiří Paroubek to vidí jinak: úplně obráceně. A nezapomněl připomenout, že současná vláda pomohla organizačnímu výboru mimořádnými dotacemi ve výši přesahující čtvrt miliardy.
O co se dnes politici přou?
TÉMA PRVNÍ - běžecký areál ve Vesci: Pro jedny nevhodný areál, pro druhé jediné možné místo pro světový šampionát. Liberec nejprve třikrát kandidoval neúspěšně s Bedřichovem. Neuspěl.
Podle tehdejších organizátorů by se v často uváděné a za vhodnější označované variantě Bedřichov muselo na chráněných územích výrazně kácet. A proti tomu tehdy byli ochránci v čele se současným ministrem Martinem Bursíkem (Strana zelených).
Liberecký magistrát společně se Svazem lyžařů ČR a Mezinárodní lyžařskou federací vybral Vesec.
„Stalo se tak v roce 2003, v rámci čtvrté kandidatury Liberce a teprve poté, co jsme předtím třikrát neuspěli právě s Bedřichovem kvůli odmítavému stanovisku FIS i protestům ekologů z kácení stromů, nízké kapacitě komunikací a strachu z devastace Chráněné krajinné oblasti Jizerských hor," píše ve svém prohlášení Roman Kumpošt.
TÉMA DRUHÉ - dotace na výstavbu areálu: Nejprve avizovaná nula, poté miliarda a nakonec dvě. Přesně tak rostly náklady na výstavbu lyžařských areálů ve Vesci a na Ještědu. První část 569 milionů přiklepla Liberci vláda Jiřího Paroubka.
„Zkuste vysvětlit sportovnímu svazu, kterému se podaří získat pořadatelství důležitého šampionátu na našem území, že ho vláda není ochotna zásadnějším způsobem podpořit," vzpomíná bývalá ministryně Petra Buzková, proč kývla na půlmiliardovou dotaci. Zmocněncem vlády se stal Michal Kraus (ČSSD).
ČTĚTE TAKÉ: Šampionát pod Ještědem se nezbavil miliardové pachuti
Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ tehdy organizátoři dlouhodobě jednali se třemi sociálnědemokratickými premiéry: Grossem, Špidlou i Paroubkem.
Dohoda prý byla následující: ČSSD po vyhraných volbách navýší dotace o dalších 700 milionů. Jenže volby dopadly opačně, a tak začala nová jednání s kabinetem Mirka Topolánka (ODS).
Výsledek byl však stejný. Dotaci 700 milionů korun Liberec opravdu dostal. Ministryně Dana Kuchtová (Strana zelených) si však jejich převod podmínila výměnou na postu šéfa organizátorů - Neumannová vystřídala Romana Kumpošta. A změnil se i vládní zmocněnec pro šampionát. Michala Krause vyměnil Tomáš Hasil.
ČTĚTE TAKÉ: Liberec před šampionátem čachroval s penězi, tvrdí NKÚ
Obě dotace zkoumal Nejvyšší kontrolní úřad. Zbytečně utraceny prý byly desítky milionů korun. Kontroloři navíc vyčítají ministerstvu nulovou kontrolu hospodaření. Resort školství v této době vedli postupně Petra Buzková (ČSSD), Miroslava Kopicová (bez politické příslušnosti), Dana Kuchtová a Ondřej Liška (oba Strana zelených)
TÉMA TŘETÍ - dotace pro tým Kateřiny Neumannové: Odvolaný šéf Roman Kumpošt tvrdí, že by na organizaci šampionátu nepotřeboval ze státní pokladny ani korunu. Jeho nástupkyně Kateřina Neumannová dostala nejprve ze státní kasy 70, později ještě 189 a nakonec ještě 15 milionů od Libereckého kraje.
Bývalá olympijská vítězka však tvrdí, že existovaly dohody, podle kterých by nakonec potřeboval státní výpomoc i Kumpošt. „V dokladech, které mám k dispozici, minimálně se sto miliony počítáno bylo," řekla v rozhovoru pro časopis TÝDEN Neumannová.
ČTĚTE TAKÉ: Neumannová získala dalších 15 milionů. Na kulturu
Více jak čtvrt miliardy přiklepl kabinet Mirka Topolánka. I když mnohdy za velkého skřípění zubů koaličních partnerů. Stát tak zaplatil přes polovinu nákladů na organizaci, přitom se čekalo, že šampionát pod taktovkou Neumannové na sebe vydělá sám.
Posledních patnáct milionů dostala prezidentka Neumannová na doprovodný program od zastupitelů Libereckého kraje. Pro návrh zvedli ruku zástupci opoziční ODS i spolustraníci současného hejtmana Stanislava Eichlera z ČSSD.
TÉMA ČTVRTÉ - nízký počet diváků: Kolik bylo v Liberci platících diváků? Těžko říct. Oficiálně prošlo turnikety i přes slevovou akci „druhý lístek za korunu" něco málo přes 170 tisíc diváků. Podle organizátorů jsou v tomto počtu započteny i volné, VIP a čestné vstupenky. Agentura ČTK navíc zpochybnila rekordní návštěvu na závod štafet mužů - agentura tvrdí, že organizátory avizovaných 37 tisíc lidí by prý nebylo schopno projít před závodem turnikety. Tedy pokud byly splněny běžné bezpečnostní prohlídky. Prostě by to nestihli.
ČTĚTE TAKÉ: Divný divácký rekord Liberce. Výpočet nevychází
Kateřina Neumannová se před šampionátem nechala slyšet, že pokud má být rozpočet akce vyrovnaný, potřebuje ze vstupného 60-70 milionů. Zda se to podařilo, bude jasné příští týden, kdy organizátoři odkryjí účty.
Jen pro srovnání: na šampionát v německém Oberstdorfu před čtyřmi lety přilákalo lyžování 350 tisíc fanoušků.
Důvody slabších návštěv a na mnoha závodech poloprázdných tribun v Liberci jsou zřejmé. Vysoká cena vstupenek odradila mnoho českých i zahraničních hostů. Šampionát navíc během posledních minulých osmnácti měsíců provázelo mnoho skandálů - od nepřehledného financování, politicky vynucené výměny v čele pořadatelského týmu až po tajemné působení "zapovězeného" manažera Josefa Jindry...
V anketě on-line deníku TÝDEN.CZ s otázkou „Kolik byste byli ochotni zaplatit za lístek na šampionát" hlasovala více než polovina čtenářů rázně: Nechci tento podnik podporovat ani zadarmo.
Kdo rozhodoval o penězích pro šampionát v Liberci? |
Výstavba areálů a infrastruktury: Stát
|
Foto: Lucie Pařízková, Tomáš Nosil, Karel Šanda, ČTK