<span>Neumannová jedná</span> se státem o dluzích. Hrozí jí bankrot

Sport
6. 6. 2009 15:25
Prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová.
Prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová.

Prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová.Tým prezidentky libereckého šampionátu Kateřiny Neumannové čelí aktuální hrozbě bankrotu. Začal proto vyjednávat s novou vládou o další finanční injekci. Stát přitom postupně nasypal do občanského sdružení pořadatelů čtvrt miliardy korun. Státní kasu dosud  mistrovství přišlo celkově na dvě miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ: Neumannová o dluzích: Situace je hodně nepříjemná

Podle dobře informovaného zdroje on-line deníku TÝDEN.CZ má již nyní Neumannová na stole pohledávky za 80 milionů korun. A další stále přicházejí. Celkový odhad dluhů pořadatelů se údajně vyšplhal nad částku 100 milionů.

Organizátoři libereckého šampionátu proto v minulých dnech jednali se státem. Informaci on-line deníku TÝDEN.CZ  potvrdil ministr financí Eduard Janota a náměstek ministryně školství Jan Kocourek.

Ministr financí Janota: Ano, jednali jsme

 

Jednal se státem organizační výbor libereckého šampionátu ohledně dluhů?

Ano, ale ne s mým úřadem. Jednali s náměstkem ministryně školství, Janem Kocourkem.

 

Organizačnímu výboru reálně hrozí bankrot, dluhy se vyšplhají k padesáti milionům korun...

Podle mých informací bude částka ještě vyšší.

 

Je podle vás možné, aby se stát za organizátory zaručil a zaplatil desetimilionové dluhy?

To zatím ještě nevím a nechci o tom spekulovat.

"Konečný dluh bude činit více než 50 milionů korun," potvrdil Janota. Náměstek Kocourek však nechtěl informace týkající se obsahu schůzky se zástupci libereckého šampionátu, komentovat: "Sešli jsme se, ale víc vám k tomu neřeknu."

Podle informací redakce organizátoři sondovali, jaký je postoj vládních představitelů k dluhu, který po šampionátu zůstane.

VŠE O KAUZE LIBEREC ČTĚTE - ZDE

Že organizátoři čelí hrozbě bankrotu, jasně vyplývá i z insolvenčního zákona. "Pokud je firma předlužená a není dále schopna splácet své pohledávky, musí vyhlásit bankrot. Jediná možnost, jak se vyhnout insolvenčnímu řízení, je záruka státu, že dluh zaplatí," řekl redakci právník Václav Láska.

Pořadatele peníze od lyžařské federace nespasí

Organizační výbor čeká na poslední splátku od mezinárodní lyžařské federace FIS. Z celkové sumy 200 milionů korun má patnáctého června na účet dorazit zbývajících 42 milionů. Zveřejněné pohledávky vůči Neumannové a spol. zatím činí zhruba 43 milionů, podle již zmíněného zdroje však tým dluží mnohem víc.

ČTĚTE TAKÉ: Neumannová: Dlužíme miliony, možná dojde i na soud

Organizátoři ještě kalkulují s částkou za prodej majetku, jehož hlavní část tvoří informační technika používaná během šampionátu. Podle informací redakce by mohli utržit kolem pěti milionů korun. Další peníze očekávala Neumannová za televizní práva či pronájem servisních buněk. Ani tato suma však hrozící bankrot neodvrátí, pouze dluh zmenší.

Jedním z důvodů finančního krachu MS byl nedostatek diváků.Pokud by se za dluhy pořadatelů nezaručil stát, musí je zaplatit město Liberec společně se Svazem českých lyžařů. Ten však má roční rozpočet 70 milionů korun a zaplacení poloviny dluhu by pro něj mohlo mít až téměř likvidační následky. Liberec se k dlužné částce nechce vyjadřovat. "Počkáme, až jak to celé dopadne, zatím si tím hlavu nelámu," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ primátor Liberce Jiří Kittner.

Kateřina Neumannová a její tým už čelí žalobě, kterou na ně podaly Technická univerzita v Liberci a Český hydrometeorologický ústav. Organizační výbor šampionátu ani jedné instituci ještě nezaplatil. "Postupujeme podle zákona, kdy byla splatnost smlouvy, vám říci nemohu, ale žalobu určitě nestáhneme," řekla mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková.

On-line deník TÝDEN.CZ  se pokoušel sehnat vyjádření i samotné Neumannové, ale ta se v současnosti k celé záležitosti nevyjadřuje. Nezvedá telefony a neodpovídá na textové zprávy.

ČTĚTE TAKÉ: Kdo pomohl Liberci? Paroubek i Topolánek

Šampionát stál daňové poplatníky zhruba dvě miliardy korun. Většina částky šla do infrastruktury, ubytovacích kapacit a sportovních areálů ve Vesci a na Ještědu. Pochybné rozdělování zakázek nyní řeší i policie a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Žalobu v únoru podal také Nejvyšší kontrolní úřad.

Foto: Robert Sedmík, Tomáš Nosil

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ