Zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu poškodila pověst světového šampionátu v klasickém lyžování. Tvrdí to organizátoři akce, podle kterých informace o údajných pochybeních v hospodaření města Liberce a tamní univerzity mohly být zveřejněny daleko dřív než až těsně před šampionátem.
"Zpráva byla hotová už před třemi měsíci. Nechápu, proč je zveřejněna až těsně před začátkem šampionátu," podivoval se mluvčí organizačního týmu Zdeněk Soudný. Podle něj jde o cílený útok proti mistrovství světa. "Zveřejnění výsledků kontroly poškozuje pověst šampionátu i pořadatelského města v celém světě."
ČTĚTE TAKÉ: Liberec před šampionátem čachroval s penězi, tvrdí NKÚ
Přitom organizátoři šampionátu v čele s prezidentkou Kateřinou Neumannovou mohou být klidní. Zpráva NKÚ řeší pouze to, jak se (ne)hospodárně nakládalo s dotacemi určenými na výstavbu a infrastrukturu staveb pro potřeby šampionátu. Byť prohlášení bývalé ministryně školství Dany Kuchtové naznačuje něco trochu jiného (viz box Kuchtová...).
ČTĚTE TAKÉ: Šéf NKÚ: Neumannovou kontrolovat nebudeme
Primátor: Na šampionátu se nikdo neobohacuje
Kuchtová: Neumannová i Kumpošt věděli |
Bývalá ministryně školství Dana Kuchtová tvrdí, že během působení ve vládě dospěla ke stejným zjištěním jako NKÚ. Právě proto v létě roku 2007 udělala změny v organizačním výboru.
"Záměrně nejasná a zkreslovaná odpovědnost jednotlivých subjektů zúčastněných v projektu MS 2009, nemožnost ministerstva školství jakkoliv ovlivnit chod organizačního výboru, stále se stupňující požadavky na státní dotace poskytované MŠMT předkládané v časové tísni a za neustálého politického a mediálního tlaku, se zpožděním a mnohdy na hraně předpisů čerpané již schválené státní dotace byly hlavními důvody, proč se tehdejší vedení MŠMT rozhodlo zakročit," uvedla v prohlášení Kuchtová, po jejímž zásahu vystřídala Romana Kumpošta v čele organizačního výboru Kateřina Neumannová.
Kuchtová zároveň odmítla tvrzení bývalého i současného vedení pořadatelů, že se nijak nepodílelo na přípravě čerpání státních dotací, jejichž příjemcem byl Liberec. "V tomto kontextu musíme označit opakovaná tvrzení Kumpošta i Neumannové za zavádějící a alibistická," uvedla Kuchtová v prohlášení, pod kterým je podepsán i její tehdejší náměstek Jaromír Soukup. - čtk- |
Šokující odhalení NKÚ však přesto může tým kolem Neumannové poznamenat: například tím, že ochladne zájem lidí o vstupenky, kterých se beztak prodává méně, než se předpokládalo.
Dosud bylo prodáno lístků za zhruba 50 milionů korun, přitom k tomu, aby nebyl rozpočet v minusu, je potřeba prodat vstupenek za 70 milionů.
ČTĚTE TAKÉ: Pod Ještěd míří cizinci, Čechům přijdou lístky drahé
Úřad, který má na starosti kontrolu hospodaření se státními dotacemi a zprávu - kritickou zejména k libereckému magistrátu, tamní univerzitě a ministerstvu školství - ve čtvrtek zveřejnil a dokonce podal trestní oznámení na neznámého pachatele, se však nařčení z "načasování informace" brání.
Byť bylo kontrolní šetření ze strany NKÚ skutečně dokončeno už před měsíci, dřív se na světlo zpráva o jejím výsledku dostat nemohla.
"Materiál pak byl poslán všem zúčastněným stranám k připomínkovému řízení. Například město Liberec šanci připomínkového řízení nevyužilo," řekla mluvčí NKÚ Radka Burketová.
Dlouhé kontrolní šetření navíc způsobili především zástupci Statutárního města Liberec a Technické univerzity, kteří odevzdávali neúplné nebo údajně dokonce nepravdivé podklady.
VŠE O KAUZE LIBEREC ČTĚTE - ZDE
A nesrovnalostí je tolik, že padají i první trestní oznámení. Zbytečně měly být proinvestovány desítky milionů korun z kapes daňových poplatníků.
"Státní zastupitelství v Liberci od nás dostalo ve čtvrtek návrh na trestní stíhání," říká Burketová.
Naplněných skutkových podstat trestných činů je podle NKÚ hned celá škála - podvod, úvěrový podvod, porušení pravidel hospodářského styku nebo porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Pokud by ke stejnému verdiktu dospěl i soud, hrozí pachatelům několikaleté nepodmíněné tresty.
Foto: Robert Sedmík