Federální derby bylo jen další nechutně názornou ukázkou toho, jak pár jedinců může zcela zkazit zážitek desítkám hráčů i tisícovkám normálních fanoušků. Dokud si drtivá většina zapálených, ale také rozumně uvažujících příznivců neuvědomí, že jim právě desítky problémových výtržníků házejí klacky pod nohy v boji s fotbalovou vrchností o lepší podmínky na stadionech, nic se pro ně, v pozitivním smyslu, nezmění.
"Fanoušci Slovanu si chodí po celém stadionu, jak chtějí, až ke kotli hostů. Kdyby se hrálo na normálním stadionu, žádný plot nepřelezou. Ani se tomu nedá říkat plot," popisoval skutečnost jeden z přímých účastníků zápasu Evropské ligy mezi pražskou Spartou a domácím Slovanem Bratislava. Tvrdé jádro Pražanů si provokace dle očekávání nenechalo líbit.
Ve 40. minutě musel být zápas kvůli nepokojům fanoušků přerušen (více ZDE). Jedno je jisté. Stadion Pasienky absolutně nevyhovuje snad vůbec nikomu. Od asociace UEFA, která nakonec milosrdně dala svolení k odehrání duelu na tomto postkomunistickém stánku, přes domácí fanoušky, kteří jej berou jako nutné zlo, až k těm hostujícím, co se zde mohou cítit nekomfortně.
"Chyběly dostatečné ploty, mříže, klece," zní jeden z hlavních argumentů přímo z tribun. Opravdu je ale potřeba, aby byli diváci na stadionech pozavíráni v klecích jako zvířata? Za násilí přece nemůže stadion, ale problémoví fanoušci sami. Z další fotbalové podívané si udělalo pár výrostků svou vlastní one-man show, fotbalové ultras, kteří za klubem jezdí stovky kilometrů a starají se o parádní atmosféru, začnou lidé opět škatulkovat do jedné party s agresivními chuligány.
.
Právě tito lidé mají tak trochu jinou, starodávnou zábavu. Podobně jako se kdysi mlátily mezi sebou jednotlivé kmeny, teď spolu válčí party pod praporem (čti záminkou) fotbalových týmů. Činnost hooligans, kdesi v polích, za městem, mimo civilizaci, by se s přimhouřením oka dala klasifikovat jako undergroundové, týmové pojetí bojových sportů. Na stadiony, kde ohrožují ostatní fanoušky, ničí zázemí stadionů i vizitku fotbalu, však tito "týpkové" rozhodně nepatří, pokud se neumějí přizpůsobit rozumně myslící většině.
Jenže vysvětlete jim, že na stadion nepatří, když všem po utkání hráči tleskají, navíc je k tomu nabádá i trenér Vítězslav Lavička (není to první případ). "Vítězství na hřišti i v hledišti," psal na Twitter v návalu euforie záložník Lukáš Vácha, než svůj příspěvek raději smazal. Hráči by měli dát jasně najevo, že o podobné excesy na stadionech nestojí, vymezit se proti nim. I za cenu, že devadesát procent normálních fanoušků zůstane o potlesk svých hrdinů ochuzeno.
"Na jednu stranu jsem rád, že jsme vyhráli, ale to, co se stalo, mě extrémně mrzí. Hodně lidí se na federální derby těšilo a dopadlo to takhle. I přesto, že stadion podle mě nesplňoval parametry evropských soutěží a velké rezervy byly i v organizaci, se Sparta v žádném případě nemůže zříkat zodpovědnosti," prohlásil exkluzivně pro TÝDEN místopředseda představenstva pražské Sparty Dušan Svoboda, mimo jiné 3. místopředseda fotbalové asociace.
S řáděním fanoušků jistě přijdou další zákazy, sankce, praktiky známé ve slovníčku fotbalových příznivců jako "buzerace". Po dobrém to bohužel nejde. Se zajímavými plány přitom už dříve přišel bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký, jeden z mála lidí, které fotbaloví ultras alespoň trochu uznávají.
Vymýšlel projekty, které měly fanoušky přivábit zpět na stadion, nedělat z nich zvěř v klecích, ale zlepšit jim podmínky. Podobně jako třeba v Německu. Bez ohledu na to, že jeho pravomoc již prakticky převzal bezpečnostní ředitel Miroslav Platil, není prostor na nové projekty do chvíle, kdy se někteří fanoušci jako zvířata budou opravdu chovat.
Ano, je to hodně utopistická myšlenka. Nejen fanoušci Sparty by ale měli začít především u sebe. Svým chováním dávat najevo, že chtějí na stadiony vrátit vášeň pro hru a fandění. Pokud je pak pravda, že problémy dělá jen zlomek individuí z fotbalových kotlů, měli by se pokusit je sami zpacifikovat, bez pomoci policejních složek. Říci jednoznačné NE lidem, kterým nejde o nic jiného než poctivý fotbalový středověk.
Fotbalový středověk neskončil
Sport
24. 10. 2014 12:00Výtržnosti během zápasu Sparty v Bratislavě.
Autor: Marek TáborskýFoto: ČTK