Šetřílek a bořitel tradic

Sport
2. 9. 2014 11:30
Trenér Arsenalu Arsène Wenger závěr přestupního období opět nezvládl.
Trenér Arsenalu Arsène Wenger závěr přestupního období opět nezvládl.

Anglii zasáhlo zemětřesení. Epicentrum přestupního šílenství zasáhlo zejména severozápad Britských ostrovů, konkrétně průmyslovou část Manchesteru. Smršť, která se na stadion Old Trafford přihnala z Kolumbie, Nizozemí či Argentiny se naopak naprosto vyhnula severu Londýna. Neprošla přes baloňák Arsène Wengera, šetřivého manažera místního Arsenalu.

Fanoušci Kanonýrů si klepou na čelo. Pokolikáté už? Známý skrblík Arsène Wenger dostál své pověsti fotbalového Harpagona. Jistě, do svého týmu přitáhl Chilana Alexise Sáncheze za 30 milionů liber či talentovaného mladíka Dannyho Welbecka z konkurenčního Manchesteru za výhodných 16 milionů. Jenže s tím na nejvyšší cíle v anglické a zejména evropské konkurenci mohou Londýňané pomýšlet spíše v alkoholových snech.

Jestli totiž někde Arsenal tlačí kopačka, je to v obraně. Zoufale chybí stopeři. Arsenal má pouze dva, v případě zranění (a že ty se severu Londýna zrovna nevyhýbají) jednoho z dvojice Mertesacker - Koscielny nastane velký problém.

TAKTO MOHLA VYPADAT SESTAVA ARSENALU:

Není divu, že se Arsenal, jenž loni téměř po deseti letech strádání vyhrál (konečně) dvě trofeje, je opět pro smích. Zatímco ostatní mohutně posilují, Wenger věří v sílu mladíků. Vychoval jich sice požehnaně, jenže kýžené úspěchy, větší než vítězství v FA Cupu a Superpoháru, nepřichází. A londýnský klub, ač si to za svou zatvrzelou přestupní romantiku možná nezaslouží, slouží opět jako snadný terč vtípků.

Na starou filosofii, léta budovanou Sirem Alexem Fergusonem, naopak rychle zapomněli v Manchesteru United. Ač nový manažer Louis van Gaal sliboval respekt ke klubovým "pravidlům", rychle nastolil novou medicínu. "Když nepomohou peníze, tak pomohou... peníze. A když ne... Tak zkusíme zase peníze."

Nejdražší přestup. Za Ángela Di Maríu vyplatil Manchester téměř 60 milionů liber.Ze zdrženlivého hráče na přestupním trhu, který se i díky skotské povaze někdejšího manažera držel v ústraní a nakupoval spíše mladé talenty, se stal letos dravec, který se nebál za posily vysázet neuvěřitelných 147 milionů liber, tedy přes pět miliard korun.

Nákupní horečka zahrnovala nejdražší přestup směrem na Britské ostrovy v historii anglické kopané, o který se postaral Argentinec Ángel Di María, jenž přišel z Realu Madrid za téměř 60 milionů liber. Na poslední chvíli získali Rudí ďáblové také kolumbijského kanonýra Radamela Falcaa, nizozemského zadáka Daleyho Blinda, již dříve přišli Ander Herrera, Marcos Rojo či zázračný (a také pořádně drahý) teenager Luke Shaw.

Zatímco loňský trenér David Moyes, co se týče přestupní filosofie, zůstal věrný zaběhnutým tradicím, nizozemský manažer Louis van Gaal překopal vše, co se dalo. I kvůli příšerným výkonům z úvodu ligového ročníku. Poněkud zbrkle se zbavil odchovance Dannyho Welbecka, brzy jednoho z lídrů anglické reprezentace. V ďábelském plánu dostat United opět na ligový trůn a zpět do Ligy mistrů, jde přes mrtvoly.

Fanoušci Rudých ďáblů už nemohou kritizovat přestupní politiku "ropných gigantů" z Manchesteru City či Chelsea, nejdražší kádr mají nyní právě na Old Trafford. "Stali se z nich tak trochu Galacticos," přirovnal Manchester ke slavnému Realu Madrid fotbalový expert televize Sky Sports Jamie Redknapp. Zda bláznivé nakupování - především ofenzivních es - Manchesteru pomůže zmátořit se z bídné situace, je zatím ve hvězdách. I ty nejzářivější se však několikrát ve fotbalové historii musely sklonit před sehranými partami fotbalových "srdcařů". Kdo ví, třeba se nakonec bude ještě smát skrblík Wenger.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ