Kordisté Jakub Jurka, Martin Rubeš, Jiří Beran a Michal Čupr získali na olympijských hrách senzačně bronz v týmové soutěži. V utkání o třetí místo porazili světové jedničky Francouze 43:41. Hrdinou duelu byl stejně jako ve čtvrtfinále proti druhému týmu světa Itálii Jakub Jurka, který v závěrečném souboji na planši v zaplněném Grand Palais otočil skóre proti domácí hvězdě Yannicku Borelovi.
"Řekli jsme si s klukama, když jsme vstupovali na planš v Grand Palais a celá audience nás viděla: 'Tak ať to dopadne jakkoliv, tohle je největší zážitek v našich životech'. Proti domácím před jejich publikem a na olympiádě o medaili..., nic většího nemůže být. Jestli o zlato, stříbro nebo bronz, to nerozhoduje," řekl českým novinářům hrdina dne Jurka.
"Odvahu musí mít každý. Když se na nás všichni budou koukat, jak jsme otevřeli medailové žně, tak budou kolegové a kamarádi pokračovat. I to byla pro nás výzva, že nám nabídli tuhle odloženou rukavici," komentoval Jurka první konkrétní českou medaili v Paříži získanou před finálovým duelem tenisového mixu Kateřiny Siniakové a Tomáše Macháče.
Český tým v Paříži podlehl jen obhájcům prvenství Japoncům, kteří zvítězili v semifinále 45:37. Šampiony se po dlouhých 52 letech stali maďarští kordisté. Finálové vítězství nad Japonskem 26:25 v prodloužení jim zařídil stříbrný medailista z Tokia Gergély Siklósy vítězným zásahem v souboji s pařížským olympijským vítězem Kokim Kanem.
Dvaačtyřicetiletý Beran se ziskem olympijské medaile rozloučil s kariérou. Nejstarší člen české výpravy v Paříži přidal bronz k třetím místům z individuální i týmové soutěže na mistrovství Evropy.
"Pro mě je to zlatá tečka, i když je to bronz. Je to něco neskutečného. Chtěl jsem se loučit pod pěti kruhy, sezona byla hrozně náročná. S touhle partou je to doopravdy z oblasti snů. Budu na to do smrti vzpomínat. Když uslyším Paříž nebo se sem dostanu, budu jenom jásat," uvedl Beran.
Kordisté ziskem bronzu vyrovnali olympijské maximum českého šermu. Na hrách v roce 1908 získali individuální i týmový bronz šavlisté. Před třemi lety na ně třetím místem v Tokiu navázal Alexander Choupenitch ve fleretu.
V souboji s Francouzi se Češi drželi v bouřlivé atmosféře ve vedení po třech dílčích soubojích, pak ale začal mít navrch soupeř. Do většího trháku se však nedostal. Po posledním Beranově vystoupení v kariéře vedl jen o dva body a v dosahu udržel český tým i náhradník Čupr, který v předposledním souboji zaskočil za Rubeše. Při debutu na olympijské planši ve 32 letech předal Jurkovi "štafetu" se čtyřbodovým mankem.
Stříbrný olympijský medailista z individuální soutěže a exmistr světa Borel si proti bývalé juniorské světové jedničce připsal první zásah. Ale pak pětadvacetiletý Jurka, který v soutěži jednotlivců v Paříži jako jediný z českého tria dokázal vyhrát zápas, opakovaně ukázal, proč jej tým nasazuje na pozici takzvaného "zavíráka". Povedlo se mu i sedm zásahů za sebou a pak už se zoufalé snaze soupeře o obrat ubránil.
Jurka byl hlavní postavou i ve čtvrtfinálovém duelu. Do rozhodujícího souboje s Davidem di Verolim šel za nepříznivého skóre 29:30. Po výhře 14:8 ale zajistil nečekaný postup do semifinále.
"Dvakrát jsme s nimi šli na mistrovství světa. V Miláně jsme prohráli o dva zásahy. Potom ve Vancouveru jsme vedli taky (v souboji) o semifinále a prohráli jsme v závěru. Dneska se plán neměnil, ale na rozdíl od těch předchozích jsme do toho všichni dali srdce, nevzdali jsme to až do úplného konce. Oni to vycítili a atmosféra těch závodů je podle mě napůl semlela. My jsme se taky úplně neuvěřitelně vzedmuli a převálcovali je," uvedl Jurka.
Ani proti Japoncům se šampionem z individuální soutěže Kanem Češi nebyli bez šance. Beran je dokonce v sedmém duelu poslal do vedení 22:21. Kano poté nedal šanci Rubešovi a po jeho dílčí výhře 6:1 vedli Japonci před závěrečným soubojem 27:23. Jurka opět předvedl dobrý finiš, dokázal skóre otočit a ještě 49 sekund před koncem vedl 34:33. V závěru byl ale Masaru Jamada lepší.
"Asi jsem se měl zachovat jinak, ale po bitvě je každý generálem. Ale asi bych to jinak neudělal. On byl rozjetý a ty zásahy mi neustále dával na levý bok, do nohy a na stehno. Byl jsem tak ponořený v taktice, že jsem si nebyl jistý, jestli by nějaká změna nenarušila flow zápasu," řekl Jurka.