Zlatou medaili přidělila Českému domu agentura AP, která mapovala olympijské stánky jednotlivých zemí v Londýně a vydala o nich "eklektického a nevědeckého" průvodce. V Českém domě v Islingtonu se jí nezdá jen vysoká cena za guláš s knedlíky. V Londýně startuje na 200 zemí a mohou na sebe upozornit dvěma způsoby - jedním jsou medaile, druhým večírky a oslavy.
Některé domy, včetně jamajského, se ještě neotevřely, ale zatím jde zlatá medaile do České republiky. Český dům proměnil konferenční středisko v Islingtonu v ohromnou dětskou zahrádku pro oslavy. Je tu basketbal, stoly na kulečník, místo na odpočinek, spousta plzeňského, dýdžejové a jeden večer dokonce funky kapela Monkey Business. Body navíc dostává dům za výstřednost - venku je autobus českého umělce Davida Černého, který dělá kliky. Uvnitř se vznáší nafukovací verze nad hlavami návštěvníků večírku. Je to legrační a praštěné, ale musí české jídlo opravdu stát 17 liber za guláš (v přepočtu 540 Kč) a špekové knedlíky? ptá se AP.
Olympijské domy jsou po celém městě základnou pro sportovce, funkcionáře a místy nějakou celebritu. Některé, třeba Rusko, chtějí ohromit, jiné jako Dánsko jsou stylové a vytříbené. Některé jsou otevřené veřejnosti, jiné striktně na pozvání jako americký pavilon v Royal College of Art.
Rusko, které bude hostit za dva roky zimní olympiádu v Soči, otevřelo rovnou dva pavilony - Ruský park a Soči park v Kensingtonských zahradách. V ohromném Ruském parku jsou stoly na stolní tenis či minigolf. Na scéně se střídají medailisté i umělci, vstup je zdarma, k dispozici jsou bliny a hovězí stroganoff, ale ne alkohol. Návštěvník musí strávit nekonečně se opakující We Are the Champions od Queen.
Deset minut chůze dál je park Soči s atrakcemi jako virtuální bruslení a večerní krasobruslařskou show. Zabolí ovšem vstupné 20 liber (640 korun) a za show se platí extra.
Brazílie, kde bude olympiáda za čtyři roky, transformovala velký komplex Somerset House u Temže na Casa Brasil. Nádvoří obsadily brazilské kapely, včetně populárních Sargento Pimenta (portugalsky Sgt. Pepper), kteří dávají písničkám od Beatles příchuť samby. U baru se servíruje úžasný brazilský koktail caipirinha. Jsou tu také velké výstavy brazilského umění a designu, často odvážného, sebevědomého a hravého. Jediná výtka - kdo zapomněl servírovat aspoň nějaké brazilské jídlo?
Recesí postižené Irsko umístilo svůj národní dům - možná nevyhnutelně - do hospody. V pubu u nádraží King's Cross zabírá tři patra, je tu pódium pro komiky, další pro kapely, stejně jako bar a střešní terasa. Guinness teče proudem, atmosféra je družná a neokázalá. Finanční problémy tento večírek nezastaví, ale na menu je víc hamburgrů než opravdu irského jídla.
Nizozemský Heineken House je již legendární rozjařenou náladou a množstvím piva. Obsadil Alexandra Palace v severním Londýně a má mnoho míst, kde se napít, najíst a odpočívat. Jen oranžová barva je opravdu výrazná a je to trochu z ruky. Lístky se musí koupit předem.
Dánsko proměnilo nábřeží s jachtami St. Katherine Docks ve skandinávský koutek. Je tu hudba, hot dogy a pivo, skandinávský design, jídla se spoustou masa a velkoplošné obrazovky ukazující vrcholy olympiády, včetně házené, která je skandinávskou obsesí. Je to super a v pohodě. Dá si někdo krkovičku naloženou v pivu s šípkovým kompotem? Vstup zdarma, ale pláštěnky raději sebou, většina věcí je venku.
Nedaleký Rakouský dům nabízí klobásu s kyselým zelím a pivo Stiegl na terase ve stylu alpské chaty s vyhlídkou na Tower. Je to rozpustilé a zábavné, ale potenciál celebrit je omezený. Očekává se ale, že se zastaví monacký kníže Albert, který se naučil lyžovat v Innsbrucku.