Olympijské hry mají být festivalem fair-play, parádních výkonů, nezdolné lidské vůle a důstojnosti. Vrcholný sportovní svátek s sebou ale, podobně jako skoro každá jiná pořádná oslava, přináší i momenty, které by se otci moderních her Pierru de Coubertinovi asi příliš nezamlouvaly. Zvrhlé sexuální veselí i další morální prohřešky však veřejnost v tomto případě většinou toleruje.
Olympiáda je navýsost jedinečnou událostí, show, která sahá daleko za hranice sportu. Bitvy pod pěti kruhy lákají i pozornost těch, jejichž jediným sportovním zážitkem byl dosud divoký sprint před revizorem v metru. Magie téhle události má neskutečnou moc.
Aura olympijských her je dokonce tak kouzelná, že dokáže posouvat i hranice lidské velkorysosti. Prohlášení typu "Ty platy nafňukaných fotbalových ubožáků jsou nehorázné, a přitom většina republiky živoří" nebo "Taky bych byl vysmátej jako Jágr, když za to svý klouzání na bruslích inkasuje miliony" se v moři olympijské shovívavosti najednou rozpouštějí.
Britové (zatím) nijak výrazně nepranýřují organizátory her, přestože se rozpočet celé akce oproti původním 2,4 miliardy liber vyšplhal už k 10 miliardám. Vztek u sportovních nadšenců nebudí ani 42 milionů liber, které jsou určeny na zábavu bohatých byznysmenů, nebo pětistovka luxusních limuzín, jež budou přepravovat sportovce.
Dokonce i to, že v olympijském areálu vyroste gigantický restaurant McDonald´s, jehož tukem oplývající produkty mají k ideálu tělesného zdraví hodně daleko, a že materiály pro výrobu olympijských medailí dodala těžařská firma Rio Tinto, která svými nešetrnými metodami znečistila vody v americkém Utahu a poškodila zdraví tamějších obyvatel, pořadatelům nakonec prošlo.
Divoká olympijská vesnice
Olympiáda je zkrátka událost, kvůli níž přimhouří oko i jinak neoblomní morální arbitři. A to v jistých chvílích potěší i sportovce. Není například žádným tajemstvím, že pro olympioniky připravili organizátoři 150 tisíc prezervativů. Očekávání bujarých špásů, které doprovázejí velká vítězství nebo prostě krátí volný čas, nejsou ani v Londýně žádným tabu. Sexuální aféry a nevěry, které jinak vyvolávají obrovské skandály, jsou na území olympijské vesnice téměř ospravedlněné.
"Pro mnoho z nás představuje olympiáda vrchol kariéry, a proto si člověk někdy dovolí i věci, které by jinak nemohl," okomentovala noční dění v pokojích sportovců Shauna Mullinová, britská plážová volejbalistka. Zdaleka není jediná, koho zásadovost a striktní dodržování etických norem po dobu her tak trochu opouští. A trápit ji to nijak zvlášť nemusí. Olympijská morální amnestie je totiž opravdu hodně štědrá.