Důvody úspěchu Ferrari. Proč by se v Číně nemělo opakovat?

9. 4. 2015 10:30
Sebastian Vettel měl v Malajsii překvapivě navrch nad vozy Mercedes.
Sebastian Vettel měl v Malajsii překvapivě navrch nad vozy Mercedes.

Svět formule 1 se chystá na třetí závod sezony, kterým je Velká cena Číny. Lídr šampionátu Lewis Hamilton má pouhé tři body náskoku před Sebastianem Vettelem. V Poháru konstruktérů se Mercedes těší rezervě 24 bodů na Ferrari. Závod můžete opět exkluzivně na stanicích Sport1 HD a Sport2 HD.

Fanoušci stále ještě řeší velmi překvapivé vítězství Ferrari ve Velké ceně Malajsie. Bylo to první vítězství od Velké ceny Španělska roku 2013, což je dost dlouhý půst. Ve spojení s malými šancemi šlo o vítězství, které vejde do historie. Ne, že by se Ferrari netěšilo delším absencím na stupínku nejvyšším: mezi GP Španělska 1990 a GP Německa 1994 Ferrari nevyhrálo vůbec a v období pěti let 1991 až 1995 zaznamenalo jen tři vítězství, než přišel začátek Schumacherovy éry.

Pro tým Ferrari vyhrálo alespoň jeden závod 38 pilotů. Z těch aktivních to vedle Vettela jsou Felipe Massa, Fernando Alonso a Kimi Räikkönen. Pořád ale zůstává otázkou, zda-li by Vettel v Malajsii vyhrál, nebýt incidentu Marcuse Ericssona z týmu Sauber ve třetím kole závodu.

Expert na formuli 1 Tomáš Richtr.Tento incident vyslal na trať safety car a výrazně tak ovlivnil strategickou taktiků týmů. Právě v tomto je F1 moderní doby tak úžasná a neoblíbená zároveň. Fascinující příběhy odehrávající se na monitoru časomíry, které nejsou adrenalinovými souboji kolo na kolo, ale spíše dech beroucí komorní detektivkou.

Nejen tento výjezd safety caru, ale i další faktory, jako například rychlost opotřebení pneumatik na vozech Mercedesu, rozhodly o tom, že Hamilton s Rosbergem zajeli do boxů ihned po Ericssonově incidentu. Sebastian Vettel naopak zůstal na dráze a převzal vedení. Vedení, které si naprosto nečekaně už nenechal vzít.

Důvod Vettelova triumfu nebyl na první pohled zcela zřejmý. Ale s odstupem času a po analýze dat vyšlo najevo, že Vettel by s největší pravděpodobností vyhrál i bez toho, aniž by na trať vyjel safety car a Mercedes upravil svou strategii. Kouzlo tajemství Ferrari spočívalo v jeho rychlosti (a výdrži!) na měkčí sadě gum.

Pro vysvětlení: oficiální dodavatel pneumatik pro F1, Pirelli, na každou z velkých cen přiveze dvě specifikace gum; jednu měkčí, druhou tvrdší. Tyto pneumatiky mají navíc uměle omezenou životnost. Jde o dědictví Velké ceny Kanady 2006, ve které měl nečekaně hrubý povrch závodní dráhy vliv na krátkou životnost pneumatik. Mělo to za následek velmi atraktivní závod s větším množstvím pitstopů. Od té doby vedení F1 razí tuto filozofii "programově horších" pneumatik.

Týmy F1 se pak do této 'nekvality' musí trefit s nastavením svého auta. Samy to ale neovlivní: někdy do věci promluví atmosférické podmínky, jako například extrémně vysoké teploty v Malajsii. Ty měly za následek to, že Ferrari umělo se svými pneumatikami zacházet podstatně lépe než Mercedes.

A je to tento faktor, nikoli 'náhodný' safety car, který rozhodl o tom, že Ferrari bylo v Sepangu dominantním týmem. Ostatně o tom podrobně pojednává toto video:


Paradoxně: i to je důvod, proč se neočekává pokračování úspěchu Ferrari v nadcházející Velké ceně Číny, která se bude vyznačovat 'normálnějšími' podmínkami. To ale neznamená, že by se Ferrari pro letošní rok výrazně nezlepšilo. Těch faktorů, které promlouvají do vítězství ve velké ceně, je totiž celá řada. V Šanghaji může být zase jiný faktor, než jen teplota, který může přivést dalšího zajímavého vítěze.

Autor: Tomáš RichtrFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ