Starty bez asistence. Formule 1 zkouší další dramatizaci závodů

21. 8. 2015 14:00
Expert na formuli 1 Tomáš Richtr.
Expert na formuli 1 Tomáš Richtr.

Je to už každoroční rutina. Vedení formule 1 se snaží závody neustále dramatizovat pomocí nových a nových vychytávek. Výsledný efekt často neodpovídá představám. Expert formule 1 z televize Sport 1 a Sport 2 Tomáš Richtr čtenářům TÝDEN.CZ vysvětluje poslední ze "zlepšováků" - starty bez pomoci týmových inženýrů. 

Jedni tuto úpravu pravidel nazývají revolučním krokem zpět, jiní zase za marginálii. O co přesně jde? Do teď si mohli jezdci nastavovat spojku svého auta pro starty za pomoci svých inženýrů do poslední chvíle. Nyní je to zakázané.


Auto při startu do závodu pracuje vlastně samo. Spojka totiž zabere v takovém bodě, jaký je jí určen inženýrem a jezdcem přes nastavení na volantu. Tomuto nastavení se říká ‚bod záběru' - ‚bite point'.

Také proto má volant dvě spojkové páčky. Jednu ‚klasickou' a druhou na záběr pro start do závodu. Závodník ji má stisknutou ze svého úhlu pohledu pevně, ale ona zabírá podle toho, jak je zrovna nastavena.


A zatímco doteď mohli jezdci na pokyn inženýra spojkový bod záběru nastavovat ještě vteřiny před startem v zaváděcím kole, počínaje GP Belgie už ne: po opuštění boxové uličky v období půl hodiny před startem je nastavování bodu záběru spojky zakázané. S ohledem na současná pravidla je tak jedinou možností, jak nastavit bod záběru spojky, nedělní výjezd z boxové uličky před velkou cenou.

Expert na formuli 1 Tomáš Richtr.Odborníci se ale neshodnout na tom, jak to bude v Belgii a dalších závodech vypadat. Šéf Mercedesu Toto Wolff se bojí, že starty budou "příliš dramatické", jeho protějšek u Williamsu Pat Symonds naopak varuje, že lidé mají velká očekávání.

"Způsobí to nad očekávání velká dramata nebo variace? Pokud ano, budeme se na to muset podívat znovu a přizpůsobit to," řekl Toto Wolff. "Nikdo z nás nechce naprosto nepředvídatelné starty pro všechny, které by zcela devalvovaly kvalifikaci."

"Budeme se průběžně učit, ale formule 1, FIA a majitelé v minulosti ukázali, že jsme flexibilní při adaptaci z důvodu bezpečnost nebo požadavků tohoto sportu."

Pat Symonds ale namítá: "Nemyslím, že to bude moc velký rozdíl. Lidé si myslí, že děláme velké změny (v nastavení), ale neděláme, jsou drobné. Občas ty změny můžou být nesprávné. Inženýři se můžou dopustit chyb, i když jsou sakra výjimečné, s tím souhlasím.
Nastavíte si to, použijete model nastavení pro spojku podle toho, jakou změnu v přilnavosti budete očekávat, jaké budete mít množství paliva, jaké pneumatiky atd. Podle toho si nastavíte spojku."

Posouzení situace bude o to složitější, že starty v Anglii a Maďarsku pod starými pravidly byly natolik promíchané, že připravily zajímavý průběh velkých cen. Opakování podobných scénářů pak bude obtížné přiřknout novému pravidlu nebo pouhému pokračování trendu.

Autor: Tomáš RichtrFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ