Hořké vzpomínky
Turek o Singapuru: Ecclestone smetl nabídku a dal to kamarádovi
26.09.2017 16:30 Původní zpráva
Jeden z největších odborníků na formuli 1, bývalý vysoký stáje McLaren a člověk, který se nebojí pracovních výzev na jakékoli pozici. To je Pavel Turek, muž, který opustil kolotoč F1, aby se vhrnul na nový projekt Red Bull Air Race. Na čas strávený mezi rychlými vozy ale nezanevřel a rád na něj vzpomíná. I když třeba v případě Singapuru jsou to myšlenky trochu hořké.
S Velkou cenou Singapuru byly od začátku drobné potíže. Podobně jako u závodu v Austrálii se řešil problém s publikem. Ne s tím u trati, ale s tím u televizních obrazovek. Většina fanoušků nejrychlejších automobilových závodů bylo v Evropě.
Když se v Austrálii závodilo, většina fanoušků si musela přivstat, když chtěla zápolení o mistra světa vidět. Podobně to mělo být i v Asii. Tamní pořadatelé ale již do začátku věděli, jak přinést na starý kontinent závody v ideálním čase. Jako v prvním místě na světě se začalo závodit v noci.
"Místní nebyli připraveni na to, že komunita F1 zůstane žít ve středoevropském čase, a tak se běžně stávalo, že jezdci a členové týmů či zástupci médií byli v noci (respektive ve dne z hlediska času v Singapuru) rušeni hotelovou službou, která přišla poklidit nebo doplnit minibar," vzpomíná na úvodní ročníky Turek, dnes ambasador společnosti OMV a paliva MaxxMotion.
Během deseti let pořádání jednoho z nejnákladnějších sportovních podniků na světě se ale obyvatelstvo Singapuru se závody a dění kolem nich dokonale ztotožnilo a přijalo ho za své. První noční závod se také stal výkladní skříní celého seriálu.
"Singapurci jsou ale velmi podnikaví a rychle se přizpůsobí. Grand Prix přijali za svou a už se tak nestane, aby se člověk po odchodu z okruhu kolem třetí nebo čtvrté hodiny ranní nemohl najíst v restauraci - město se přeorientovalo na život podléhající harmonogramu formule 1. Singapur v době svého vstupu do šampionátu platil jedny z nejvyšších poplatků za pořádání závodu, ale pořadatelům se to vyplatilo. Všech 80 000 vstupenek bývá pravidelně prodáno," vysvětluje vývoj kolem asijského klání Turek.
Kamarádské vazby
I přes všechna pozitiva, která dostala Velkou cenu Singapuru mezi nejoblíbenější závody formule 1, ale vzpomíná Pavel Turek i na odvrácenou tvář F1 a jejího šéfa Bernieho Ecclestona. "Vypracovali jsme s Davidem Coulthardem projekt na nový způsob osvětlení trati založený na svítilnách umístěných na zemi, které byly nasměrovány na mozaiku zrcátek na sloupech. Ta odrážela světlo na okruh. Byl to efektivní, bezpečný systém, který neoslňoval piloty, vyhovoval kamerám a divákům. Dali jsme dohromady 2 miliony dolarů."
I přes zcela revoluční novinku, která měla znamenat bezpečný a ničím nerušený zážitek z formulí prohánějících se po uměle osvětleném okruhu pod noční oblohou, nedostali nakonec Turek s Coulthardem zakázku a celá jejich snaha přišla vniveč.
Vše vypadalo nadějně, ale projekt nakonec smetl ze stolu samotný Bernie Ecclestone. Zakázku dostal jeden jeho italský kamarád, který víceméně jen zašel do obchodního domu a nakoupil několik halogenových žárovek, které rozvěsil na sloupy a ploty. Jen příklad toho, jaké vazby někdy ve formuli 1 existují," lituje zpětně úspěšný český sportovní podnikatel a komentátor.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.