Válka gumových kolosů v F1. Pirelli vs. Michelin

19. 6. 2015 14:00
Ve formuli jedna se schyluje k válce mezi výrobci pneumatik.
Ve formuli jedna se schyluje k válce mezi výrobci pneumatik.

Téměř v tichosti se přihlásil francouzský výrobce Michelin do tendru na dodávku pneumatik týmům formule 1. Tím současným je italská značka Pirelli, exkluzivně od sezony 2001, kdy byla zavedena strategie uměle zkrácené životnosti pneumatik, aby to týmy a jezdce donutilo během velké ceny zastavit v boxech dvakrát až třikrát pro jejich výměnu.

Což mělo závody F1 zatraktivnit. A upřímně: Pirelli z inženýrského úhlu pohledu odvádí skvělou práci. Plní zadání. Jenomže na pneumatikách s uměle omezenou životností nedokážou jezdci se svými monoposty využít maximálně jejich potenciálu, a to začíná vadit.

Není úplně tradiční, že ten, kdo se hlásí do výběrového řízení, si klade podmínky. Ale Michelin dělá přesně to: chce zvýšit poloměr disků kol ze třinácti na osmnáct palců a nechce pneumatiky uměle omezovat na životnosti.

Tomáš Richtr.Michelin soupeřil v ostré a nákladné "válce pneumatikářů" s japonskou firmou Bridgestone v letech 2001 až 2006, když musel F1 potupně opustit po skandálu při Velké ceně USA 2005, kde pneumatiky Michelinu nevydržely a do závodu odstartovalo jen šest formulí. Formule 1 je technologicky extrémně komplexní sport a v tomto příspěvku se bavíme JEN o pneumatikách. Přesto určit strategii, s jakou pneumatiky ve formuli 1 využít, je samo o sobě složité. Proč?

Protože se dají vyrobit pneumatiky, které vydrží celý závod, jak tomu bylo v sezoně 2005. Nebo takové, které vydrží třeba jen deset kol, aby se častěji stavělo v boxech a závod byl rozmanitější. Komerční šéf F1 Bernie Ecclestone Michelin ve formuli 1 nechce, protože vyrobí pneumatiky, které "tým nasadí v lednu a sundá v prosinci".

Jeho "provozním" protějškem (rozuměj prezidenta Mezinárodní automobilové federace FIA) je Jean Todt. A Todt je Francouz. Už trochu lépe chápeme, proč se francouzský Michelin umí přihlásit do výběrového řízení a klást si u toho podmínky. Takže vlastně zase nejde o sport a blaho diváka, ale o hloupou politicko-silovou hru, nad kterou by se i možná v Česku alespoň na den pozastavili.

To vše je okořeněné zajímavou veřejnou kampaní šéfa Michelinu pro motorsport Pascala Couasnona, který slibuje, že donutit piloty během závodu stavět vícekrát jde i bez toho, že by museli jet na sedmdesát procent a čekat, kdy pneumatika 'zvadne'. Jelikož ale současně nechce specifikovat, jak toho dosáhnout (bez uměle krácené životnosti pneumatik!), můžeme se domnívat, že se převážně jedná o kampaň prázdných slov.

Nezbývá tedy než čekat, jak tahle politická bitva dopadne. Jedno je jisté: co přesně její výsledek přinese, není úplně jasné. Jasné je jen to, že je to na okraji zájmu šéfů F1. Tedy nic nového.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ