První závod Formule 1 odstartuje 25. března v Austrálii, přesto se o oblíbeném sportu mezi fanoušky stále hovoří. Aktuálním tématem číslo jedna je něco, co už bylo v souvislosti s tímto sportem zmíněno několikrát. Neatraktivnost. Firma Pirelli totiž zveřejnila data, která ukazují, že uplynulá sezona byla jednou z nejchudších co se předjíždění týče.
A to je něco, co se příznivcům rychlých kol ani za mák nelíbí. Absence předjíždění snižuje zajímavost závodů a u některých okruhů se stává, že si může divák mezi startem a cílem dát šlofíčka a o nic nepřijde. Proč? Především díky změnám pravidel. Zavedení DRS, oblast aerodynamiky i bezpečí jezdců jsou faktory, které ovlivňují zajímavost Formuli 1. Před letošní sezonou například dostaly vozy širší pneumatiky díky kterým bylo obtížnější dostat se za soupeře a bezpečně ho předjet.
Uplynulý rok Formule 1 zahrnuje 435 předjetí, což je téměř o polovinu méně, než tomu bylo v roce 2016. Tam se jelo o jeden závod více, což by však nemělo mít zásadní vliv.
Sebastian Vettel, který v uplynulé sezoně bojoval o titul mistra světa, nechápe humbuk nad zveřejněnými daty. "Některé závody jsou nudné, no a co? Nevidím v tom problém. Nemyslím si, že potřebujeme další a další rekordy v každém závodě, abychom měli více a více předjíždění," vyjádřil se německý pilot.
A dodává, že by předjetí mělo být něco výsadního, nikoliv normálního. "Je pravda, že předjíždění, obzvlášť když jste za někým, jste rychlý a z těchto důvodů nemůžete předjet, vás občas naštve. Ale když pak dokončíte to předjetí, tak je to uvnitř vozu, a někdy i mimo něj, obrovská odměna. Chci tím říct, že předjetí by mělo být bráno jako úspěch, ne jako něco, co je vám dáno," dodává Vettel.