Útok na pódium nevyšel. Loprais: Jeden z nejtěžších Dakarů

19. 1. 2017 15:56
Piloti týmu Buggyra Martin Kolomý (vlevo) a Aleš Loprais.
Piloti týmu Buggyra Martin Kolomý (vlevo) a Aleš Loprais.

Český tým Buggyra Racing odjížděl na Rallye Dakar s cílem prosadit se do elitní trojice v kategorii kamionů, což se mu nepodařilo. Oba speciály Tatra měly technické problémy a nejlepší Aleš Loprais nakonec skončil sedmý. Malým kladem však podle manažera Jana Kalivody byl fakt, že oproti loňsku se lehce zlepšili. Před rokem byl totiž Jaroslav Valtr osmý.

Aleš Loprais se postaral o nejlepší český výsledek. Přestože měl před startem výrazně vyšší ambice, s ohledem na technické problémy, které ho v průběhu slavné soutěže několikrát potkaly, je s výsledkem spokojený. Potíže se servo pumpami a řízením jej totiž unavovaly natolik, že uvažoval i o odstoupení.

"Byl to jeden z nejtěžších Dakarů, který jsem zažil. Ani ne tak z hlediska fyzického, ale psychického. Technická závada, která nás pronásledovala několik etap, byla velmi nebezpečná. Sebrala hodně psychických sil. Byl jsem z toho hodně vyčerpaný, ale nakonec jsme z toho vykřesali maximum," řekl Loprais novinářům na tiskové konferenci týmu Buggyra Racing v Praze.

Trénink na Dakar je samotný Dakar

"Kdybychom neměli nejvyšší ambice, tak bychom na Dakaru vůbec nebyli. Je to ale soutěž, na kterou se nedá trénovat. Je extrémní. Trénink na Dakar je samotný Dakar," uvedl šéf týmu Jan Kalivoda na tiskové konferenci v Praze.

Tým Buggyra se hodně trápil s technikou.Zároveň poukázal na fakt, že řada favoritů a týmů s vysokými ambicemi dopadla ještě hůř a ani nedojela do cíle. "My jsme se oproti loňsku o malinko zlepšili, je to teprve naše čtvrtá účast na Dakaru, což nás vnitřně trošičku uklidňuje. Ambice ale samozřejmě byly vyšší," přiznal Kalivoda.

Pro Buggyru začal Dakar výborně: Martin Kolomý vyhrál první etapu a držel se v popředí. Následně měl Loprais opakující se problémy se servo pumpami a technické potíže poté vyřadily ze hry o přední pozice i Kolomého. Nakonec skončil patnáctý.

Problémy s pumpami je obrovské zklamání

"Je to obrovské zklamání. Rok se připravujeme na Dakar a pak řešíme problémy s pumpami," kroutil hlavou šéfkonstruktér David Vršecký. Lopraisovy trable skončily až poté, co tým nechal do Bolívie přivést loňský model pump. "Těší nás, že auta jsou rychlá, když fungují. O to více nás ale mrzí ty problémy. Navíc když kluci začali stahovat ztráty a auta fungovala, tak se začala trať zkracovat," poukázal Vršecký na problémy organizátorů s tratí.

Vedle konečného výsledku si tak pilot Aleš Loprais cenil hlavně toho, že ve zdraví dojel do cíle. "Šestkrát se nám zaseklo řízení, což je fatální. V jedné etapě se nám to stalo třikrát, což byl nejnepříjemnější okamžik celé soutěže. To jsem přemýšlel, jestli není čas to zabalit. Dvakrát se to stalo v tak nebezpečném místě, že by kamion hodně dlouho někdo hledal, než by ho našel. Že jsem to vytěsnil z hlavy, byl úspěch," uvedl sedmatřicetiletý pilot.

Zkrácené etapy nepomohly

Letošní ročník provázely velké problémy s počasím. Dvě etapy museli pořadatelé kompletně zrušit a řada dalších úseků se také neodjela jako měřené. "Voda mi nevadila. Šlo vyloženě o auto. Když auto funguje, nezáleží na povrchu. Zažil jsem na Dakaru ledacos. Některé etapy byly překvapivě těžké. O počasí v Bolívii jsme věděli dopředu, to je pro všechny stejné. Rozhodují technické problémy a jak se s nimi kdo vypořádá," řekl Loprais, který startoval na Dakaru pojedenácté a jeho maximem je třetí místo z roku 2007.

Loprais měl trable s technikou hlavně v první polovině rallye, ve druhé se již posouval výsledkovou listinou vzhůru. V případě, že by se měřené úseky nezkracovaly, mohl dopadnout ještě lépe. "Mrzelo to, na kdyby se ale nehraje. Všichni měli stejně dlouhou trať. Závodních kilometrů však mělo být více. Měli bychom větší šanci, každý kilometr pro nás byl dobrý. V druhé polovině závodu jsme poskočili o sedm míst," uvedl Loprais.

"Počasí s letošním Dakarem hodně zamávalo. Na jednu stranu se s tím nedá nic dělat, protože to bylo pro všechny stejné. Nejen my si ale myslíme, že to není náhoda. Když se jede v Bolívii, kde podstatnou část roku prší, tak to není jen tak. Organizátoři by si měli rozmyslet, zda chtějí jít touto cestou i nadále. Podle nás to není správná cesta," myslí si Kalivoda.

V Africe chybí konkurence

Roudnický tým teď chce vyčkat na další kroky pořadatelů a situaci plánuje řešit i s dalšími týmy. Přesunout se do Afriky, kde se jede ve stejném termínu Africa Eco Race, se mu ale moc nechce. "Tam není žádná konkurence. Kdyby tam šel i kamaz a iveco, tak bychom to zvážili. Pro nás je však důležitá i mediální otázka a Dakar je velká značka," dodal Kalivoda. Věří, že v příštím roce trať jihoamerické rallye povede i přes Peru a Chile, což by garantovalo zajímavější závod.

Synovec šestinásobného dakarského vítěze Karla Lopraise se na spolupráci s Buggyrou dohodl krátce před startem, zda bude pokračovat i v dalších měsících, nedokázal krátce po dojezdu říct. "Ještě se to bude řešit. Musíme vyhodnotit určité věci, je to i otázka partnerů. A hlavně záležitost financí, které jsou v motorsportu klíčové. Určitě to není tak, že bych byl otrávený z fungování. Držím se hesla, že co člověka nezabije, to ho posílí. Pro letošní ročník to zcela platí," dodal Loprais, jehož v posádce doplňovali navigátor Jan Tománek a mechanik Jiří Stross.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ