Jak se před šampionátem v Liberci utrácelo
16.02.2009 10:00
Těsně před začátkem libereckého mistrovství světa v lyžování vyplul na povrch další skandál. Na hospodaření města a místní Technické univerzity si posvítil Nejvyšší kontrolní úřad a zjistil, že při přípravě šampionátu přišly vniveč desítky milionů korun.
Liberec žije mistrovstvím světa v klasickém lyžování. I když běhy a skoky šly prozatím stranou. Šest dní před začátkem největší sportovní akce na českém území přinesl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) šokující zprávu o tom, jak do příprav šampionátu investovalo město Liberec a místní univerzita.
Podle kontrolorů se při výstavbě sportovišť, infrastruktury a opravě studentských kolejí, v nichž budou elitní lyžaři bydlet, poztrácel obrovský balík peněz z kapes daňových poplatníků. Původně plánovaný miliardový rozpočet nabobtnal během tří let na dvojnásobek. A změnila se struktura plátců - tři čtvrtiny zaplatil stát.
VŠE O KAUZE LIBEREC - ZDE
„Město Liberec obcházelo zákon o veřejných zakázkách. Platily se faktury za práce, které nebyly nikdy provedeny, a materiál, který nebyl nikdy dodán. Podle kontrolních protokolů tak stát přišel o desítky milionů korun," oznámil prezident NKÚ František Dohnal, který celou věc předal státnímu zastupitelství. Trestných činů, které by policie měla začít šetřit, vidí hned několik.
„Podvod, úvěrový podvod, porušení pravidel hospodářského styku a porušení povinnosti při správě cizího majetku," vypočítává vrchní kontrolor činy, za které hrozí několikaleté nepodmíněné tresty. Byť je podáno trestní oznámení na neznámého pachatele, podle kontrolních protokolů prý nebude těžké určit viníky.
Vzhledem k rozsahu a výši škod se případem pravděpodobně nebude zabývat liberecká policie, jejíž ředitel Miroslav Dvořák byl minulý týden obviněn z korupce, ale specialisté na finanční kriminalitu.
A nebudou sami. Krátce po zveřejnění výsledků NKÚ se hospodařením šampionátu začal zabývat i antimonopolní úřad ÚOHS). „Hned po mistrovství přijedou kontroloři do Liberce. A budou padat pokuty," řekl TÝDNU předseda ÚOHS Martin Pecina.
Jinak to prý nešlo
Liberecký magistrát podle zprávy účelově rozdělil budování sportovních areálů do menších zakázek a při jejich zadávání obcházel platné zákony. Vážné nedostatky se objevily u čtyřiadvaceti z celkového počtu pětatřiceti výběrových řízení.
Lišácky využila státních prostředků i univerzita. „Vysokoškolský klub rozšířila o nové křídlo, do něhož umístila bowlingovou dráhu. Celkové náklady stavebního objektu se pak navýšily o více než 12 milionů," píše se například v kontrolní zprávě.
Liberecký magistrát ani univerzitu alarmující výsledky kontroly nijak nevylekaly. „Žádného vážného pochybení si nejsme vědomi," řekl primátor Jiří Kittner (ODS), který je podepsán pod všemi dokumenty. Podle informací z NKÚ však město nevyužilo možnost napsat ke kontrolní zprávě své připomínky. Univerzita zase tvrdí, že organizace byla velice náročná, a proto čerpala peníze například za nábytek a lednice dříve, než měla. „To znamená, že jsme jeden rok peníze čerpali ze státního rozpočtu, ovšem profakturovali jsme to řádně až další rok. Ale nábytek a lednice tam samozřejmě jsou," hájí univerzitu její mluvčí Jaroslava Kočárková.
Pořadatelský tým v čele s Kateřinou Neumannovou, který v minulém týdnu mimo jiné řešil zapálené mobilní toalety před veseckým areálem, závěr kontrolorů rozladil. „Zprávu považuji za cílený útok proti mistrovství světa," ozval se mluvčí pořadatelů Zdeněk Soudný. Byť zpráva není namířena přímo proti hospodaření organizátorů, výrazně je prý poškodila. „Moc nerozumím tomu, proč vyšly informace až teď, když je zpráva stará tři měsíce," řekl Soudný.
Organizátoři se mají čeho bát. Koncem minulého týdne stále zůstávalo v pokladnách přes šedesát procent lístků. Ze vstupného zatím vydělali jen necelých padesát milionů korun. „Abychom měli vyrovnaný rozpočet, potřebujeme částku mezi šedesáti až sedmdesáti miliony," říká Neumannová. Město Liberec a Svaz lyžařů ČR by jinak musely doplatit částku z vlastních rozpočtů - přestože vláda krátce před koncem roku darovala pořadatelům mimořádnou dotaci 189 milionů korun. Celkem tak dal stát i na přípravu přes čtvrt miliardy, což je více než padesát procent celkového rozpočtu.
Tyto peníze ale kontrolou NKÚ neprojdou. „Když se podíváte na strukturu státní dotace, tak nepředpokládám, že bychom tam zjistili nějaké nesprávnosti," řekl Dohnal.
Poučení?
Velká pochybení našli kontroloři rovněž v práci ministerstva. Poté co byl šampionát do Česka přidělen, mylně informovalo vládu, že k pořádání nebudou potřeba dotace ze strany státu (v ministerském křesle seděla až do roku 2006 Petra Buzková).
„Nemám ještě úplné závěry NKÚ k dispozici, nicméně bych se vůbec nedivil, kdyby tam k nějakým pochybením došlo. Pokud se ukáže konkrétní osoba, která v této věci pochybila, vyvodím z toho důsledky - například odvolání," řekl TÝDNU současný ministr Ondřej Liška, podle něhož však k většině pochybení nedocházelo v době jeho působení v čele ministerstva.
Což nepopírá ani Liškova předchůdkyně Dana Kuchtová, která se teď nechala slyšet, že ke stejnému závěru jako NKÚ dospěla už v roce 2007. Následně donutila organizační výbor, aby odvolal dosavadního předsedu Romana Kumpošta a dosadil na jeho místo Kateřinu Neumannovou.
„Ať už vyšetřování dopadne jakkoli, je to poučení pro všechny, kteří mají megalomanské představy," myslí si Liška a dodává: „Možná by závěrečná zpráva po skončení šampionátu měla být doručena do rukou primátora Béma, aby si rozmyslel, jestli chce opravdu v Praze olympiádu."
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.