Soupeřem českých hokejistů ve čtvrtečním čtvrtfinále mistrovství světa v Dánsku budou Američané. Rozhodla o tom jejich prohra 2:6 s Finskem, které vyhrálo základní skupinu B v Herningu, tým USA skončil druhý. Kvůli vítězství Švýcarska nad Francií turnaj zcela skončil pro Slováky.
Američané jsou v posledních letech tradičním sokem české hokejové reprezentace ve vyřazovacích bojích. Naposledy se oba celky utkaly v únoru ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Pchjongčchangu, kde po výhře 3:2 po nájezdech uspěli Češi.
Dosud neporaženým Američanům stačil v souboji proti Seveřanům bod k tomu, aby vyhráli skupinu. Jenže už po první třetině prohrávali 0:2 a poprvé se prosadili až při čtyřbrankovém manku v závěrečné desetiminutovce. Hattrick si připsal Sebastian Aho.
❗️ | Známe soupeře pro čtvrtfinále, v Herningu narazíme na @usahockey! 🇺🇸#mshokej #IIHFWorlds pic.twitter.com/Ei0QHfKlMQ
- Hokejový nároďák (@narodnitym) 15. května 2018
Finsko-USA
Američané byli sice v první třetině střelecky aktivnější, ale jako by jim chyběla šťáva a větší chuť se poprat o výhru. A když se k tomu přidal nejistý Kinkaid v brance, nevěstilo to pro ně nic dobrého. Aho se trefil poprvé v 10. minutě pokusem od zadního hrazení díky odrazu o Kinkaida, v 18. minutě se gólman Američanů špatně zorientoval po odrazu puku od mantinelu a Aho měl zblízka velmi snadnou práci.
Finové zápas kontrolovali i ve druhém dějství, navíc v končící 38. minutě přidali další gól. Na střelu od modré sice stihl Kinkaid zareagovat, jenže dojíždějící Rantanen byl u odraženého puku nejrychleji a po krátké kličce do bekhendu s přehledem zakončil do odkryté branky.
Anttilova dorážka v 48. minutě definitivně rozhodla o pořadí ve skupině, přesto se Američané ještě postarali o zajímavý závěr, neboť při vyloučení Koivista sáhli už devět minut před koncem ke hře bez gólmana a Kane snížil.
V 54. minutě přidal pátý gól Finů v přesilovce Kapanen, Ryan zblízka po 47 sekundách opět snížil. Za stavu 5:2 mohl z pár centimetrů dorazit puk do prázdné brány Larkin, ale přetlačil ho Heiskanen.
Američané pak znovu sáhli k power play, při níž těsně bráněný Aho sice nejprve netrefil prázdnou branku, ale puk se mu od zadního hrazení odrazil ideálně zpátky před opuštěné brankoviště a Aho snadno doklepl - 6:2. Finové tak po Kanadě (5:1) vyučili čtyřbrankovým rozdílem ve skóre i druhého ze zámořských favoritů.
Skupina B (Herning): |
Finsko-USA 6:2 (2:0, 1:0, 3:2) Branky a nahrávky: 11. Aho (Savinainen), 18. Aho (Nutivaara), 38. Rantanen (Nutivaara, Mikael Granlund), 48. Anttila (Manninen), 54. K. Kapanen (Tolvanen, Savinainen), 57. Aho (Kivistö) - 52. P. Kane (McAvoy), 55. D. Ryan (P. Kane, Kreider). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Sjöqvist - Malmqvist (oba Švéd.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 6343. Finsko: Säteri - Pokka, Heiskanen, Koivisto, Nutivaara, Kivistö, Honka, Riikola - Tolvanen, Mikael Granlund, Rantanen - Savinainen, Aho, T. Teräväinen - K. Kapanen, Manninen, Jormakka - Anttila, Pesonen, Mäenalanen. Trenér: Lauri Marjamäki. USA: Kinkaid - Martinez, C. Murphy, McAvoy, Butcher, N. Jensen, Pionk, Hughes - Atkinson, Bonino, P. Kane - A. Lee, D. Larkin, J. Gaudreau - Kreider, White, DeBrincat - Gibbons, D. Ryan, Coleman. Trenér: Jeff Blashill. |
Švýcarsko-Francie
Švýcarsko porazilo ve svém závěrečném zápase ve skupině A na mistrovství světa v Kodani Francii 5:1 a zajistilo si postup do čtvrtfinále. Švýcaři obsadí čtvrté místo a ve vyřazovací části se ve čtvrtek utkají s Finskem. Jejich dnešní úspěch vyřadil ze hry o play-off Slovensko, které odpoledne nastoupí proti Bělorusku.
Švýcaři věděli, že k postupu potřebují Francii porazit, a od první minuty nechtěli nic ponechat náhodě. Byli výrazně střelecky aktivnější, vytvářeli si šance a jen díky brankáři Hardymu vydržel nerozhodný stav až do 13. minuty. Pak otevřel skóre Hofmann.
Následně mohl vyrovnat Fleury, ale ještě v první třetině zvýšil vedení Švýcarů po rychlém protiútoku pohotově dorážející Corvi. Jedinečnou šanci přidat další gól měli hráči helvétského kříže ve dvouminutové přesilové hře pět na tři, Hardy si však se sprškou střel poradil.
Francouzi měli několik slibných příležitostí duel zdramatizovat, Genoniho však nepokořili a v oslabení potřetí inkasovali. Čtvrtý gól přidal Fiala na začátku třetí třetiny a na výhře i postupu Švýcarů nic nezměnilo ani následné snížení Francie. Poslední slovo měl v oslabení Moser.
Trenér Dave Henderson se tak se střídačkou francouzské reprezentace, na které stál od roku 2004, rozloučil porážkou a šestým místem ve skupině. Od příští sezony tým převezme Philippe Bozon.
Skupina A (Kodaň): |
Švýcarsko-Francie 5:1 (2:0, 1:0, 2:1) Branky a nahrávky: 13. Hofmann (Haas, Müller), 16. Corvi (Niederreiter, Meier), 38. Untersander (Josi, Corvi), 43. Fiala (Haas, Fora), 54. Moser (Vermin, Müller) - 44. Leclerc (Chakiachvili, Perret). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Schukies (Něm.) - Davis (USA), Jensen (Dán.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6573. Švýcarsko: Genoni - Diaz, Josi, Untersander, Kukan, Fora, Müller, Frick - Rod, Schäppi, Scherwey - Niederreiter, Corvi, Meier - Andrighetto, Vermin, Fiala - Moser, Haas, Hofmann. Trenér: Patrick Fischer. Francie: Hardy - Manavian, Chakiachvili, Gallet, Hecquefeuille, Janil, Raux, Thiry - Fleury, Guttig, Rech - T. Da Costa, Texier, Treille - Lamperier, Claireaux, Douay - Perret, Ritz, Leclerc. Trenér: Dave Henderson. |
Slovensko-Bělorusko
Slovenští hokejisté se rozloučili s mistrovstvím světa v Kodani výhrou nad Běloruskem 7:4. Pěti asistencemi se na třetím slovenském vítězství podílel útočník Ladislav Nagy, dvě branky a dvě asistence si připsal Marek Bakoš. Slovensko, které čtyřikrát skórovalo v posledních devíti minutách, obsadilo ve skupině A páté místo. Bělorusko skončilo bez bodu poslední a sestupuje.
"Zápas jsme si chtěli užit. Sami jsme si to ale zkomplikovali. Vedli jsme 2:0 a dovolili jsme soupeři vyrovnat a otočit stav. Nakonec jsme to ale v závěru rozhodli v náš prospěch," řekl Nagy.
O osudu slovenského mužstva v turnaji podle něj rozhodlo už první utkání proti českému týmu. "Neměli jsme dostat gól na 2:2 deset sekund před koncem. Kdyby se to nestalo, byli bychom sebevědomí a Švýcary porazili," podotkl osmatřicetiletý útočník.
Slováci přišli o šanci postoupit do čtvrtfinále poté, co Švýcarsko odpoledne zvítězilo nad Francií, proti Bělorusku ale začali dobře. Již po 18 sekundách otevřel skóre Bakoš, který nahradil v elitním útoku Krištofa.
Když v 11. minutě zvýšil v přesilové hře Nagy tečující Bakošovu střelu na 2:0, vypadalo to, že si Slovensko v pohodě připíše očekávanou výhru, jenže ve druhé třetině soupeř utkání zdramatizoval.
Místo zraněného Rybára se do branky nečekaně postavil Čiliak a přestože jeho spoluhráči byli i nadále střelecky aktivnější, Bělorusko vyrovnalo. Nejprve se v oslabení prosadil Kitarov, poté skóroval v početní výhodě Linglet, jenž tečoval Plattovu střelu od modré.
Vrátit Slovensku vedení mohli Nagy, Buc, Svitana nebo Bondra, běloruský gólman Trus však chytal výborně. Překonal jej až Bakoš ve 48. minutě. Z vedení se však se spoluhráči radoval jen 43 sekund, než vyrovnal Kovyršin.
A to nebylo od Bělorusů vše. Při Marcinkově vyloučení je posunul do vedení Vorobej, jehož střelu za Čiliaka nešťastně tečoval Sekera. Třetí vlastní gól kapitána Slováky ale nepoložil a v závěru duel otočili. Nejprve vyrovnal Jurčo, poté se mezi střelce zapsal Hovorka, Ďaloga jistě proměnil trestné střílení a 18 sekund před koncem vydařený závěr svého týmu podtrhl v přesilovce Krištof.
"Nakonec to byl výborný zápas. Po výborném začátku jsme to trochu vypustili, ale věřili jsme si i za stavu 3:4 a bylo důležité, že jsme se dostali zpět do hry," řekl Bakoš a ocenil kanadského trenéra Craiga Ramsayho. "Konečně máme svoji tvář, a když hrajeme svoji hru, jsme schopni potrápit každého," podotkl.
Skupina A (Kodaň): |
Slovensko - Bělorusko 7:4 (2:0, 0:2, 5:2)
Branky a nahrávky: 1. Bakoš (Nagy, Sekera), 11. Jurčo (Bakoš, Nagy), 48. Bakoš (Nagy), 52. Jurčo (Bakoš, Nagy), 55. Hovorka (Krištof), 56. Ďaloga z trest. střílení, 60. Krištof (Jurčo, Nagy) - 33. Kitarov (Drozd, Falkovskij), 35. Linglet (Platt, Levša), 49. Kovyršin (Suško, Pavlovič), 51. Vorobej (Platt, Šarangovič). Rozhodčí: Hribik (ČR), Lemelin (Rak.) - Kilian (Nor.), Oliver (USA). Vyloučení: 6:4. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 4857. Slovensko: Rybár (21. Čiliak) - Čajkovský, Sekera, Graňák, Ďaloga, Fehérváry, Jaroš, Jánošík, Grman - Jurčo, Nagy, Bakoš - Hovorka, Krištof, Haščák - Svitana, Buc, Bondra - Kudrna, Marcinko, Cingel. Trenér: Craig Ramsay. Bělorusko: Trus - Vorobej, Falkovskij, Chenkel, Lisovec, Ustiněnko, Korobov - Platt, Šarangovič, Linglet - Suško, Kovyršin, Pavlovič - Kislyj, Razvadovskij, Levša - Gavrus, Kitarov, Drozd. Trenér: Sergej Puškov. |
Kanada-Německo
Hokejisté Kanady uzavřeli na mistrovství světa své vystoupení ve skupině B v Herningu výhrou 3:0 nad Německem. Zajistili si třetí místo a ve čtvrtfinále je čeká druhý tým kodaňské skupiny A Rusko. Po dvou bodech si připsali útočníci Ryan Nugent-Hopkins za gól a asistenci a Connor McDavid díky dvěma nahrávkám. Brankáři Darcymu Kuemperovi stačilo na čisté konto 12 zákroků.
Duel Kanady s Německem už rozhodoval pouze o jediné věci. Zatímco stříbrní medailisté z únorové olympiády byli již před jeho začátkem ze hry o play off venku, Kanada měla jistotu, že si vyřazovací boje zahraje. Jen nebylo jasné, zda do nich půjde ze třetí, či čtvrté příčky.
Zámořský tým se prosadil po pouhých 20 vteřinách od úvodního buly. Schenn dostal na kruh nabito od Nugenta-Hopkinse, pro něhož vybojoval puk McDavid a bez přípravy prostřelil Treutlea. V desáté minutě mohl vyrovnat Kahun, jenže pozorný Kuemper jeho šanci zmařil.
Souhra dvou kanadských hvězd zafungovala znovu ve 28. minutě, kdy kapitán McDavid přenechal kotouč rozjetému parťákovi a Nugent-Hopkins z kruhu střelou přes obránce zvýšil na 2:0.
"Museli jsme zase rychle zapnout poté, co jsme hráli zápas včera večer, ale myslím, že jsme odvedli dobrou práci. Hráli jsme opravdu skvěle zodpovědně, což bylo přesně to, na čem chcete stavět, když míříte do čtvrtfinále," řekl Kuemper.
A protože si druhou asistenci připsal Ekblad, jenž nahrával McDavidovi, na gólu se podíleli společně tři hráči, kteří byli vybráni jako jedničky draftu NHL: Nugent-Hopkins, jenž byl nejvýše v roce 2011, Ekblad (2014) a McDavid (2015).
Podobná situace se stala naposledy v roce 2005, kdy se výhradně první vybraní hokejisté draftu podíleli na třech vstřelených gólech - Ed Jovanovski (1994), Joe Thornton (1997) a Rick Nash (2002).
Němci sice ve druhé třetině vyslali sedm ze svých 12 střeleckých pokusů, Kuemper si ale se všemi poradil.
Na začátku třetí části Němci neuspěli v jedné ze dvou přesilovek, které v utkání měli. Místo toho v 50. minutě pečetil výhru Kanady Jost, jenž se štěstím procedil kotouč za Treutleho záda.
"Neměli jsme dnes dostatek energie na to, abychom vyprodukovali více střel a dali nějaké góly," mrzelo zadáka poražených Dennise Seidenberga. "Kanada oproti tomu dnes velmi rychle naplno naskočila a zasloužila si vyhrát," dodal Seidenberg.
Německý kapitán se ohlédl i za vystoupením Němců na celém turnaji. "Snaha tam rozhodně byla, ale našim výkonům scházela vyrovnanost. Udělali jsme také příliš mnoho chyb, zejména v prvních dvou zápasech, z nichž jsme měli získat více bodů. Každým zápasem jsme se pak zlepšovali, tedy kromě toho dnešního posledního. Rozhodně je však prostor na to, abychom byli celkově lepší," prohlásil Seidenberg.
Skupina B (Herning): |
Kanada - Německo 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 1. B. Schenn (Nugent-Hopkins, McDavid), 29. Nugent-Hopkins (McDavid, Ekblad), 50. Jost (Edmundson, Eberle). Rozhodčí: Reneau (USA), Gofman - Lazarev (oba Rus.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 6200. Kanada: Kuemper - Vlasic, Parayko, Ekblad, Edmundson, R. Murray, Pulock, Nurse - Dubois, R. O'Reilly, Schwartz - Nugent-Hopkins, McDavid, B. Schenn - Jost, Horvat, Eberle - Barzal, Turris, Pageau - Beauvillier. Trenér: Bill Peters. Německo: Treutle - Y. Seidenberg, M. Müller, Holzer, D. Seidenberg, Krupp, J. Müller, Mebus - Kahun, Draisaitl, Ehliz - Plachta, Hager, Eisenschmid - Michaelis, Tiffels, Noebels - Krämmer, Pietta, Uvira - Höfflin. Trenér: Marco Sturm. |
Rusko-Švédsko
Hokejisté Švédska porazili v posledním zápase základní části mistrovství světa v Kodani Rusko 3:1 a do čtvrtfinále postoupili z prvního místa. Úřadující světoví šampioni se ve čtvrtek utkají s Lotyšskem, Rusko čeká prestižní souboj s Kanadou. Gólem a asistencí se dnes na výhře nad olympijskými vítězi z Pchjongčchangu podílel útočník Mika Zibanejad.
Úvod souboje o první místo v kodaňské části turnaje ovlivnila nedisciplinovanost Švédů. Již po 30 sekundách byl vyloučen Rakell, později fauloval Adam Larsson a dostal čtyřminutový trest. Sborná sice krátkou přesilovku pět na tři nevyužila, v klasické početní výhodě ale skóroval Kaprizov.
Seveřané pak byli lehce aktivnější, šance však měly oba celky. V 17. minutě byl blízko vyrovnání Forsberg, trefil ale jen tyč. Skóre se podruhé změnilo až v polovině utkání, kdy Košečkina prostřelil Zibanejad.
Vzápětí mohl posunout Rusko zpět do vedení Gusev, ale přestřelil. I díky tomu mohlo Švédsko otočit vývoj duelu. A opět se o to postarala elitní formace. Zibanejad objel branku, přihrál Rakellovi, který pohotově zakončil.
Rusko se snažilo vyrovnat, mělo střeleckou převahu, Nilssona v brance Švédska ale překonat nedokázali. Zřejmě nejblíže k tomu byl Barabanov, jenž v koncovce neuspěl. Při závěrečné power play pečetil výhru Seveřanů na MS poprvé hrající Ekholm. Švédsko porazilo Rusko na velkém turnaji po 14 letech.
Skupina A (Kodaň): |
Rusko - Švédsko 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Kaprizov (Gusev, Dacjuk) - 30. Zibanejad (Ekman-Larsson, Nyquist), 37. Rakell (Zibanejad, Janmark), 59. Ekholm (Nilsson). Rozhodčí: Mayer (USA), Gouin - Vanoosten (oba Kan.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 2:7. Využití: 1:1. Diváci: 12.490. Rusko: Košečkin - Gavrikov, Kiselevič, Něstěrov, Zajcev, Jakovlev, Bereglazov, Chafizullin - Michejev, Andronov, Bučněvič - Gusev, Dacjuk, Kaprizov - Dadonov, Anisimov, Grigorenko - Šalunov, Kablukov, Barabanov - Sošnikov. Trenér: Ilja Vorobjov. Švédsko: Nilsson - A. Larsson, Ekman-Larsson, Klingberg, Lindholm, Wikstrand, Ekholm - Rakell, Zibanejad, Janmark - Nyquist, Backlund, Hörnqvist - Arvidsson, Kempe, Forsberg - Pääjärvi, J. Larsson, De La Rose - Everberg. Trenér: Rikard Grönborg. |
Lotyšsko-Dánsko
Hokejisté Dánska si vyřazovací boje na domácím světovém šampionátu nezahrají. Před branami play off je v dobře rozehrané skupině B v Herningu nechalo Lotyšsko po vítězství 1:0 ve vzájemném souboji o postup. Zápas rozhodla už v 10. minutě trefa útočníka Andrise Džerinše, který poslední dvě sezony oblékal dres extraligového Hradce Králové.
Dánové nedokázali najít recept na překonání bezchybného Elvise Merzlikinse, jenž vychytal díky 19 úspěšným zákrokům čisté konto. Lotyšsko si čtvrtfinále zahraje po devíti letech, narazí v něm na Švédy.
Lotyši ztráceli před utkáním na Dány jediný bod a bylo jasné, že k postupu potřebují vyhrát. K play off je přiblížil Džerinš po devíti minutách a 14 vteřinách, když si našel v útočném pásmu prostor pro zakončení a překonal Andersena ranou mezi betony.
Jak se nakonec ukázalo, byl to nejdůležitější okamžik celého zápasu. Dánové jen velmi ztěžka nacházeli cestu skrze konsolidovanou obrannou hru Lotyšů, ti měli navíc i štěstí. Ve 32. minutě prošel kotouč za Merzlikinse, ale bek Freibergs ho ještě stihl zázračně odpálit do bezpečí.
Na začátku třetí třetiny orazítkoval dorážející Christensen horní tyč. V 54. minutě měli jedinečnou možnost rozhodnout Keninš s Abolsem, kteří jeli sami na Andersena a měli dostatek času na kombinaci i zakončení, jenže Abols zakončil do tyče. Na druhé straně nebezpečně pálil Larsen.
Dvě minuty před vypršením základní hrací doby to domácí tým zkusil se šesti bruslaři v poli bez gólmana Andersena. Lotyši si pomohli hned několika zakázanými uvolněními, Dánové se však k šanci na vyrovnaní nepropracovali a na kýžené čtvrtfinále nedosáhli.
Skupina B (Herning): |
Lotyšsko - Dánsko 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka a nahrávka: 10. Džerinš (Indrašis). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Kubuš (SR) - Goljak (Běl.), Suominem (Fin.). Vyloučení: 1:3, navíc J. B. Jensen (Dánsko) 10 min. Bez využití. Diváci: 10.800. Lotyšsko: Merzlikins - Galvinš, Cibulskis, Siksna, Sotnieks, Freibergs, Rubins, Zile - M. Redlihs, Džerinš, Indrašis - Keninš, Abols, Balcers - Rihards Bukarts, Blugers, Roberts Bukarts - Pavlovs, Jevpalovs, Meija - Zile. Trenér: Bob Hartley. Dánsko: Andersen - O. Lauridsen, J. B. Jensen, Lassen, Larsen, D. Nielsen, N. B. Jensen, Kristensen - Boedker, F. Nielsen, Bjorkstrand - Storm, Regin, Hardt - N. Jensen, J. Jensen, Hansen - CHristensen, Jakobsen, Russell - Madsen. Trenér: Jan Karlsson. |