Světový šampionát
"Rasismus, homofobie a násilí." MS v Rusku provázejí obavy
12.06.2018 09:30
I pro samotné Rusy může nadcházející mistrovství světa ve fotbale znamenat i spoustu zákazů a omezení, od kterých si úřady slibují větší bezpečnost pro více než milion fotbalových fanoušků z celého světa. Některá média i cizí úřady nicméně varují před možnými nástrahami. "Rasismus, homofobie a násilí," vypočítal britský list The Times. Prezident Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Gianni Infantino ale nedávno uklidňoval, že Rusko je "stoprocentně připraveno" a fanoušci se nemusejí ničeho bát, na šampionátu je čeká krásný zážitek.
S pořádáním podobných akcí mají Rusové zkušenosti, a to i ze zimní olympiády v Soči 2014. Fotbal se ale bude hrát po mnohem větší ploše, nejen v Soči, ale v další desítce měst: Moskvě, Petrohradu, Kazani, Nižním Novgorodu, Saransku, Samaře, Rostovu, Volgogradu, Kaliningradu a Jekatěrinburgu.
Všude se dá čekat "zvláštní bezpečnostní režim" a uzavřené zóny, kam nemá proklouznout ani myš, nasazení speciálních sil i utajovaných "chytrých přístrojů" a technických sítí k odhalování výbušnin a zbraní, napsal vládní list Rossijskaja gazeta.
Lidé mohou počítat s obzvlášť přísnými bezpečnostními kontrolami v dopravě a u stadionu, s důslednější policejní registrací návštěvníků pořadatelských měst i s dopravními omezeními. Autobusům bez ruského navigačního systému GLONASS, který bude bezpečnostním složkám poskytovat informace o vozidle, může být vjezd do "fotbalových" měst zakázán.
U stadionů Lužniky a Spartak bude ve dnech zápasů zakázána plavba po řece Moskvě. Místy může být zakázán prodej alkoholu, zejména ve skle, jakož i prodej zbraní všeho druhu. "Zvláštní dohled" se má vztahovat na kamiony a malá letadla. "Všechno jsou to obvyklá opatření. Hlavní je odvrátit možné teroristické útoky a smrt lidí," zdůraznil vládní deník.
"Očekáváme, že naše spolupráce se zahraničními tajnými službami a bezpečnostními agenturami pomůže stejně dobře jako v předchozích letech ochránit tuto událost před teroristickými útoky," prohlásil šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov. "Loni jsme v Rusku odvrátili 25 teroristických útoků, spáchány byly čtyři," připomněl. Byl mezi nimi i sebevražedný bombový atentát v petrohradském metru s 16 mrtvými.
"Zajistit bezpečnost takového podniku vlastními silami není možné. Je běžnou praxí, že všechny zvláštní služby v těchto případech vždy spolupracují," připustil šéf meziresortního štábu pro bezpečnost šampionátu Alexej Lavriščev. Podle něj se do spolupráce již zapojilo 105 zástupců 35 zemí a jejich počet ještě stoupne.
"Je možné, že přimhouříme oko kvůli maličkostem, ale za vážné delikty budou přísné tresty," varoval. Výstraha je podle listu Moskovskij komsomolec určena nejen fanouškům slavícím vítězství či utěšujícím smutek z porážek v ulicích, ale i taxikářům či poskytovatelům ubytování: za nadsazené ceny hrozí obvinění z podvodu.
Cosi podobného se už dělo za moskevské olympiády v roce 1980, tehdejší režim se ale více než teroristických útoků bál "protisovětských fám", a tak po dobu olympiády z hlavního města vysídlil "příživníky, alkoholiky, nádražní prostitutky, recidivisty a nelegální migranty", zavzpomínal list Komsomolskaja pravda, podle kterého šlo o desítky tisíc lidí, ani nemluvě o odeslání školáků na tábory a studentů na brigády. Všichni kmotrové tehdejšího zločinu prý dostali tak důrazné varování, že olympijské léto se obešlo bez přepadů a krádeží.
Teď platí zákaz demonstrací, koncertů a dalších veřejných shromáždění. A média spekulují, zda vláda využije chvíli, kdy veškerá pozornost bude upřena na fotbalový trávník, aby ohlásila zvýšení věku pro odchod do penze.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.