Představení účastníků MS
Skupina C: Nabitá Francie, faktor Cahill i neporažené Peru
08.06.2018 12:00 Původní zpráva
Poslední týden zbývá do začátku nejsledovanější sportovní akce letošního léta - fotbalového mistrovství světa. Šampionát uspořádá Rusko, čtyři roky starý triumf z Brazílie budou obhajovat Němci. Soupeři se jim ale prestižní trofej pokusí sebrat, na slavný triumf si dělá zálusk hned několik dalších zájemců.
Pojďme si v pravidelném seriálu on-line deníku TÝDEN.CZ představit jednotlivé národní výběry, které se na světový šampionát kvalifikovaly. Favoritem skupiny C je Francie, které se cestu turnajem pokusí zkomplikovat Dánové, Peruánci a Australané (předchozí díly zde - skupina A, skupina B).
Francie
Francie nepochybně patří mezi největší adepty na celkový triumf, v její nominaci můžeme najít jedno špičkové jméno vedle druhého. Kádr je složený z hráčů z evropských velkoklubů a těžko hledat nějakou slabinu. Fotbalisté ze země galského kohouta se pokusí navázat na dvacet let starý úspěch z domácího šampionátu, který ovládli. V roce 2016 na EURU skončili druzí, ve finálovém dramatu podlehli Portugalcům.
Formu mají dobrou, v posledních přípravných zápasech porazili Itálii a Irsko a kvalifikační skupinou prošli bez větších problémů z prvního místa, když za sebou nechali mimo jiné Nizozemce i Švédy. Generálka na šampionát je teprve čeká - v sobotu proti USA.
A největší hvězdy? Jen pár jmen vybrat nejde, trenér Deschamps naopak musel spoustu osobností nechat doma. Do Ruska se namátkou nepodívají Benzema, Lacazette nebo Martial, zranění z finále Evropské ligy vyřadilo Payeta. Přesto je ale francouzský kádr velmi silný.
Jistotu v bráně už dlouhé roky představuje Hugo Lloris, obrannými pilíři budou stopeři Varane a Umtiti, během roku jinak rivalové z Realu a Barcelony. V záloze může Deschamps vybírat mezi Pogbou, Matuidim, Kantém či Tolissem, útočnou sílu představuje výtečný Griezmann nebo mladík Mbappé. Francie by svou skupinu měla zvládnout, pro další vývoj mistrovství však bude také důležité, aby bezesporu vynikající individuality utvořily i fungující tým.
Dánsko
Druhý evropský celek ve skupině se mezi fotbalovou elitu vrací po osmi letech, v Jihoafrické republice tehdy do vyřazovacích bojů neprošel. Teď Dánové věří, že by mohli dojít dál. V kvalifikaci obsadili druhé místo, z jejich skupiny postoupili přímo Poláci. Seveřané ale o svou šanci zabojovali v baráži a po divokém vítězství 5:1 v Irsku mohli začít shánět letenky do Ruska.
Poslední přípravný zápas před šampionátem sehrají v sobotu proti Mexiku, dosavadní výsledky v letošním roce ale mezi fanoušky příliš optimismu nevyvolávají. Dánové v lednu prohráli s Jordánskem, z pěti utkání dokázali porazit jen Panamu.
V Rusku jim bude chybět útočník Nicklas Bendtner, který nestihl vyléčit zraněná třísla. Proto není těžké vybrat, kdo by měl být největší oporou Dánů. Záložník Tottenhamu Christian Eriksen vstřelil jedenadvacet reprezentačních gólů, další podobně velké jméno ve výběru kouče Hareideho nenajdeme. Ten by se ale měl spolehnout i na brankáře Kaspera Schmeichela, defenzivním lídrem pak bude kapitán Simon Kjaer ze Sevilly. Postup do osmifinále by rozhodně měl být v dánských silách.
Peru
Pro evropské fanoušky trochu tajemný celek, který bude na světovém šampionátu hrát po dlouhých šestatřiceti (!) letech. To ale vůbec neznamená, že by měl do Ruska přijet v roli outsidera, postup z vyrovnané jihoamerické kvalifikace totiž sám o sobě naznačuje výraznou kvalitu. A Peruánci aktuálně neprohráli dokonce ve čtrnácti zápasech za sebou.
Byť měli v kvalifikaci i štěstí, do dodatečné mezikontinentální baráže prošli na úkor Chile jen díky lepšímu skóre. Tam si pak ale ve dvojzápase podle očekávání poradili s Novým Zélandem. Od té doby už znají jen vítězství, v přípravě postupně přehráli Chorvatsko, Island, Skotsko i Saúdskou Arábii, což vypovídá o dobré formě.
Do nominace trenéra Garecy se dostal i zkušený forvard Guerrero, kterému soud dva týdny před začátkem turnaje pozastavil čtrnáctiměsíční trest za doping. Reprezentační kapitán měl po říjnovém kvalifikačním souboji s Argentinou pozitivní test na kokain, premiéru na velkém šampionátu si však nakonec může užít. Oporou Peruánců by měl být také další ofenzivní hráč Jefferson Farfán z Lokomotivu Moskva. Bude série neporazitelnosti dál pokračovat?
Austrálie
Australanům se od doby, kdy začali navzdory zeměpisným faktům hrát asijskou kvalifikaci, daří mezi dvaatřicet nejlepších reprezentací světa postupovat pravidelně. Letos se s nimi ale ve skupině C příliš nepočítá, byť i český tým se minulý týden přesvědčil, jak umí být nebezpeční.
Cesta "klokanů" na šampionát byla komplikovaná a dlouhá, nakonec však vedla k úspěšnému cíli. V závěrečné kvalifikační skupině nejprve obsadili třetí místo za Japonskem a Saúdskou Arábií, což je poslalo do jakési baráže o baráž. V ní zdolali Sýrii, o postupu rozhodla trefa legendárního Cahilla až v prodloužení odvety. Poslední překážkou tak byl v mezikontinentální baráži Honduras, Australané po bezgólové remíze venku zvládli domácí zápas a mohli slavit.
Největší pozornost bude v Rusku upřena na již zmíněného osmatřicetiletého útočníka Tima Cahilla, který se na svém čtvrtém MS může zapsat mezi střelecké legendy. Skóroval totiž na všech třech předchozích šampionátech, a kdyby se mu to povedlo i v Rusku, vyrovnal by rekord Brazilce Pelého a Němců Kloseho a Seelera. Jisté místo v základní sestavě zkušeného trenéra Maarwijka ale nemá, naskakovat bude spíš až do závěrečných minut. Známým jménem je ještě kapitán Jedinak z Aston Villy, oporou defenzivy má být stoper Sainsbury.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.