Nový projekt má pomoci sportovcům po konci aktivní kariéry

Sport
24. 5. 2018 06:00
Předseda České asociace hokejistů Marek Černošek.
Předseda České asociace hokejistů Marek Černošek.

Pro každého sportovce je okamžik, kdy se rozloučí s aktivní kariérou, velkou změnou. Všichni tak musí řešit, co budou dělat v dalších desetiletích svého života. Nejlepší variantou je zůstat u sportu jako trenér, funkcionář nebo třeba rozhodčí. Mnozí ale takové štěstí nemají a ne jen pro byl vytvořen projekt ELIIT.

"Na život po kariéře nemyslí skoro žádný sportovec, a pak to dopadá, že i někteří fotbalisté, kteří hráli v zahraničí a v národním týmu, tak jsou téměř na úrovni bezdomovce. Proto jsme šli do tohoto projektu a věříme, že sportovcům tím pomůžeme," řekl předseda Hráčské fotbalové unie Tomáš Pešír.

Těžký přelom zná Pešír i ze svého života a potvrzuje, že to není nic snadného. "I já ve dvaatřiceti letech po konci kariéry neměl vizi, co chci dělat. A první dva roky nebyly vůbec jednoduché," připustil.

Sportovci mají těžký úkol, konec kariéry může přijít prakticky kdykoliv a každý na to musí být připravený. "Kariéry jsou krátké, většinou končí v době, kdy ostatní lidé jsou na profesním vrcholu, zatímco sportovci začínají úplně nový život. A je třeba být k sobě upřímný a nemyslet si, že vše bude ideální," řekl předseda České asociace hokejistů (CAIHP) Marek Černošek.

Mnozí sportovci dostanou po kariéře od klubů možnost pokračovat jako trenéři nebo manažeři. "Ale ne z každého bude trenér, skaut nebo agent, proto je třeba, aby pět let před koncem kariéry přemýšleli o tom, v jakém sektoru se chtějí uplatnit. A věřím, že my jim společně s našimi partnery můžeme pomoc," uvedl manažer projektu Eliit Jakub Hyspecký, sám bývalý hokejista.

Zájem o novou službu je od prvních dní značný. Je vidět, že spoustě sportovců svůj další život není lhostejný. "Zrovna teď mám z jedné hokejové šatny hned pět požadavků na pomoc se vzděláním," řekl Černošek.

"Spousta hráčů je překvapená, jak je těžké sehnat práci, když jediné, co v životopise máme, je, že jsme patnáct let driblovali nebo kopali do míče. To většinu zaměstnavatelů nenaláká," připustil basketbalový reprezentant a předseda České basketbalové hráčské asociace Pavel Pumprla.

"Zaměstnavatelé si ale na druhou stranu neuvědomují výhody, které profesionální sportovec může jako zaměstnanec přinést. A to fungování v týmů, poslouchání šéfa, schopnost se zlepšovat," dodal.

Podle ředitele personální agentury mBlue je potřeba zaměstnavatele přesvědčit, aby sportovce nepřehlíželi. "Sportovci jsou výborní zaměstnanci. Po neúspěchu se umí zvednout a umí dřít. Když se s nimi bude dobře pracovat, budou mít skvělé výsledky. A na nás je, abychom to zaměstnavatelům vysvětlili," dodal Mahovský.

Autor: David MenclFoto: ČTK , Stanislav Zbyněk

Další čtení

Judista Lukáš Krpálek pózuje na tiskové konferenci Českého svazu juda před odletem české reprezentace na mistrovství Evropy do Černé Hory.

Judista Krpálek si pochvaluje kila navíc, lépe vzdoruje těžším soupeřům

Sport
22. 4. 2025
ilustrační foto

Papež byl fanouškem fotbalu. Italská liga dnes stopla všechny zápasy

Sport
21. 4. 2025

Závod F1 v Džiddě vyhrál Piastri a poprvé vede mistrovství světa

Sport
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ