V Soči byly slavnostně zahájeny nejdražší olympijské hry v historii. Během tříhodinového úvodního ceremoniálu nastoupili na plochu olympijského stadionu pro čtyřicet tisíc lidí sportovci včetně české výpravy, jejíž vlajkonoškou byla lyžařka Šárka Strachová. Olympijský oheň na velké pochodni zapálily před stadionem dvě olympijské legendy ruského sportu, hokejista Vladislav Treťjak a krasobruslařka Irina Rodninová.
Po páté hodině se olympijský stadion Fišt zaplnil do poslední místa. Celý areál v přímořském letovisku se rozsvítil do nejpestřejších barev, centrum dění pátečního večera se rozzářilo do modra. Programem provázela malá dívenka, která poukázala na nejzajímavější momenty ruské historie.
První ohňostroj se na nebi nad Soči objevil bezprostředně po zahájení programu. Na ploše stadionu Fišt se objevily stovky umělců, ve vzduchu navíc pluly zavěšené ostrovy symbolizující Rusko. A dokonce začalo i sněžit. V Soči je možné opravdu všechno.
Necelou půlhodinu po zahájení se kamery obrátily na prezidenta Vladimira Putina. S ním povstal poté celý stadion, kterým se nesla ruská hymna. Oproti posledním hrám v Londýně začalo představování reprezentací poměrně brzo.
Už třiatřicet minut po zahájení vstoupili na plochu stadionu řečtí sportovci, tedy zástupci země, kde olympijské hry vznikly. Při nástupu doprovázela jednotlivé výpravy celoplošná projekce, která ukazovala dané země pohledem z vesmíru.
V duhových kombinézách nastoupili na olympijský stadion sportovci Německa. Měl to být vzkaz na podporu v Rusku utlačovaných homosexuálů? To vědí asi jenom ve Spolkové republice.
Pod olympijskou vlajku, tedy bez státní příslušnosti, nastoupili také tři indičtí sportovci. Indie byla totiž po posledních volbách z olympijských her vyřazena. Nástupu se účastnil také Hubertus von Hohenlohe-Lagenburg, synovec bývalého ministra zahraniční Karla Schwarzenberga, reprezentující Mexiko v alpském lyžování.
Aplaus přivítal i velice početnou americkou výpravu. Potlesku se dočkala také houslová virtuoska Vanessa Mae. Ačkoliv se narodila v Singapuru a trvale žije ve Velké Británii, v Soči bude jako sjezdová lyžařka reprezentovat Thajsko, rodnou vlast svého otce.
Mezi dalšími, tak trochu exotickými výpravami diváci nemohli přehlédnout například závodníka Kajmanských ostrovů, který na stadion dokráčel v žabkách, jamajský tým bobistů či Bruna Bananiho, marketingovou legenda ze souostroví Tonga.
Jako 81. národ v pořadí vstoupili na stadion Fišt čeští reprezentanti, oděni do sněhově bílých bund a beranic. Z čestné tribuny jim nadšeně mávali také prezident Miloš Zeman se svou chotí. Lyžařka Šárka Strachová zvládla svou roli vlajkonošky se ctí.
Průvod zakončili domácí Rusové, kteří vstoupili na stadion za zvuku písně Nas ne dogonyat od dívčího dua Tatu, které se na přelomu tisíciletí profilovalo kvůli marketingovým účelům jako lesbický pár.
Poté co všichni sportovci usedli do hlediště, se v centru dění objevili tři obří maskoti olympijských her - medvěd, zajíc a levhart. Po nich diváci viděli další efektní, i když lehce kýčovitý průřez ruskou historií, končící až vybudováním olympijského svatostánku Fišt. Na několik chvil se dolní plocha stadionu proměnila dokonce i v Černé moře, nechyběla ani skvěle nacvičená vojenská přehlídka.
Po několikaminutové baletní vložce za hudebního doprovodu z pera velikánů Petra Iljiče Čajkovského či Sergeje Rachmaninova následoval další skok do ruských dějin, tentokrát připomenutí druhé světové války. Poté diváci na stadionu viděli zmapovanou cestu olympijské pochodně napříč Ruskem i vesmírem. Olympijský oheň se ponořil také do jezera Bajkal či vystoupal na nejvyšší ruskou horu Elbrus.
Poté už přišly na řadu slavnostní projevy, po proslovu předsedy Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha prohlásil prezident Vladimir Putin ze své lóže olympijské hry za zahájené.
Olympijskou vlajku donesli ke stožáru věhlasné osobnosti ruského kulturního a sportovního života. Mezi čtyřmi muži a čtyřmi ženami byla například první žena ve vesmíru Valentina Těreškovová, oscarový režisér Nikita Michalkov, bývalý hokejista Vjačeslav Fetisov či mistr světa v hraní závodní počítačové hry Need fo Speed.
Slavnostní olympijský slib přednesli zástupci sportovců, rozhodčích a trenérů. Poté už stadion přivítal olympijský oheň, který přinesla tenistka Maria Šarapovová. Od ní pochodeň přebrala světová rekordmanka ve skoku o tyči a starostka olympijské vesnice Jelena Isinbajevová. Olympijskou štafetu následně převzali zápasník Alexandr Karelin či bývalá moderní gymnastka Alina Kabajevová, která je známá svým důvěrným vztahem k Putinovi.
Olympijský oheň na velké pochodni před stadionem zapálily dvě legendy ruského sportu - hokejista Vladislav Treťjak a krasobruslařka Irina Rodninová, a odstartovaly tak závěrečný velkolepý ohňostroj. Podrobný průběh her vám online deník TÝDEN.CZ přinese v Olympijském speciálu.