Američané s Číňany předvedli basket, který se musel líbit. Domácí celek byl nabuzený, povzbuzován nekonečným bouřením osmnáctitisícového davu, hvězdy NBA zase tak jedinečné, technicky neuvěřitelně vybavené. Postupem času přejely snaživého soupeře 101:70.
Číňané začali skvěle, až do poloviny druhé čtvrtiny drželi s jasným favoritem krok. Prohrávali jen o pár bodíků, několikrát vyrovnali. Pomáhala jim v tom především skvělá střelba za tři body - z prvních pěti pokusů vymetli síťku z pozice za kruhem hned čtyřikrát.
Hráli tak trochu evropsky, týmově, chytře, propracovaně. Američané pečlivě zdvojovali hlavní hvězdu Jao Minga, bodová zodpovědnost se tak musela rozložit mezi další hráče.
Po pomalejším nástupu, kdy s takovou lehkou laxností sledovali možnosti rudých soupeřů, naskočili Američané do čtvrté třetiny ve velkém stylu a postupem času začali předvádět neuvěřitelné kousky.
Tedy neuvěřitelné - spíše tradiční, takové, jaké dobře zná NBA. Technické finesy, neuvěřitelné doskoky, bravurní smeče, dechberoucí individuální akce. Všeho dostatek. Óda na basketbalovou radost.
Už po prvním poločase bylo jasné, že se tolik očekávaný čínský zázrak neuskuteční. Když si vzal míč třeba takový Kobe Bryant, divák se vždy mohl těšit na nějakou kulišárnu, šikovnost, či prostě jen chladnokrevné zavěšení. Bod za bodem, na čínskou defenzivu se valila lavina útoků. Defenzivní asijské šiky se urputně snažily, ale propadávaly čím dál více.
Nakonec to bylo o 31 bodů. Američané doprovázeli závěr zápasu exhibičními souhrami, které museli pohladit po duši snad i toho, kdo viděl oranžový míč v akci poprvé. „Dream team" udělal jasný první krok. Těch bude ale na vytoužené zlaté cestě ještě spousta.
Foto: AP