Zatím pouze čtyři dopingové případy přímo v dějišti her odhalili komisaři na končící olympiádě v Pekingu. Do konce her může ještě nějaký přijít, ale všeobecně zůstala četnost dopingových deliktů daleko za očekáváním. Jak to?
Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge před olympijskými hrami v Pekingu předpokládal, že z plánovaného rekordního počtu 4500 testů vzejde 30 až 40 pozitivních dopingových nálezů.
Konečný počet odběrů nakonec přesáhne pět tisíc. Přesto je počet odhalených minimální.
„Zcela logicky je to tím, že sportovci museli být po předchozím doporučení zhruba měsíc před olympiádou k dispozici dopingovým komisařům. Museli být kdekoliv a kdykoliv k zastižení. Pokud dopující nechtěli mít problém, museli vysadit a do Pekingu jeli jako čistí," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ předseda Českého antidopingového výboru Jaroslav Nekola.
Mnoho dopujících sportovců bylo odhaleno ještě před olympiádou a do Pekingu neodcestovali. Nejvíce případů bylo v Rusku, když Mezinárodní atletická federace IAAF nepustila na olympiádu sedm ruských atletek, většinou adeptek na medaili. Problémy byly také v Řecku.
„Mezinárodní olympijský výbor a světová antidopingová agentura WADA se na Peking dobře připravili a velmi dobře spolupracovali," řekl Nekola.
Odstrašující počet kontrol
Avizovaný velký počet dopingových testů měl také odstrašující účinky.
„Je to dost velké číslo. Na žádné olympiádě nebylo provedeno tolik testů. Sportovci vědí, že je to pro ně hrozba, berou to v potaz," dodal Nekola.
Potencionální hříšnici se bojí také toho, že mohou být dopadeni až za čas. Zatím nezjistitelný doping jim může být prokázán později. Testy se totiž neustále zdokonalují a vzorky se kontrolují zpětně i na látky, které byly dříve nezjistitelné.
Zakázané preparáty se v posledních letech vyvíjejí velmi rychle, ale systém kontrol a testování ztrátu dohání. Standardní testy v Pekingu již odhalí lidský růstový hormon (HGH) i novou verzi erytropoetinu (EPO). MOV tak již dopředu varoval sportovce, aby tyto látky nezkoušeli používat. Modifikovaná verze EPO byla použita i na letošní cyklistické Tour de France. Přistižení měli mít údajně jistotu, že je testy neodhalí.
„Jenže farmaceutické společnosti se dohodly, že prozradí, čím EPO modifikovaly, aby prošly současnými testy. Ale určitě to neudělaly zadarmo," řekl Nekola. To jen dokazuje, že světová antidopingová agentura bojuje s dopingem i tím, že intenzivně pátrá po informacích, co má vlastně testovat.
Foto: archiv, Profimedia.cz