Sedmnáct dní plných sportovních událostí, o nichž se bude mluvit další čtyři roky. Olympiáda v Číně nabídne souboje, které vyrazí dech. Americký plavec Michael Phelps chce pokořit medailový rekord. Tři hvězdní sprinteři si to na "férovku" rozdají o nejrychlejšího muže planety. A beznohá plavkyně zkusí získat olympijskou medaili.
Po pátečním oficiálním zahájení olympiády v Pekingu (dnes ve 14.00 českého času) se sportovní boje naplno rozhoří v sobotu. Do hry bude postupně vtaženo i 134 českých sportovců.
Poprvé v historii by měly být tribuny zaplněné do posledního místa, prodáno bylo kolem sedmi milionů lístků. S organizací pomáhá 70 tisíc dobrovolníků.
Cenzura internetu v tiskových střediscích v Pekingu však pokračuje dál, problémy v Tibetu se podle médií stupňují, političtí vězni v Číně i nadále trpí, lidská práva stále nejsou v nejlidnatější zemi světa dodržována. Navenek to ale bude největší a nejlepší olympiáda všech dob; to bylo zřejmé už dlouho před zahájením.
Soutěže se vzhledem k časovému posunu budou odehrávat od tří hodin ráno českého času do šesti večer. I když se některé špičkové podniky konají v čase, kdy normální český smrtelník ještě spí, stojí za to si přivstat.
Další, jako třeba atletika, vrcholí v normálních, "křesťanských" časech. Na výběr toho je hodně. On-line deník TÝDEN.CZ vybral deset událostí, o které byste rozhodně neměli přijít. Bude se totiž o nich, jak už bylo řečeno výše, mluvit další čtyři roky. Někdy i desetiletí.
1) Honba za rekordem - Zatímco většina sportovců světa touží po jakékoliv medaili z olympijských her, pro fenomenálního amerického plavce Michaela Phelpse by ale bylo jedno zlato neúspěch. A dokonce i pět nejcennějších kovů. Phelpsův cíl je neskromný: překonat rekordní sbírku sedmi zlatých medailí z jedné olympiády krajana Marka Spitze z Montrealu 1972.
Kdy: od 10. do 18. srpna
2) Jediný český obhájce - Když americký časopis TIME sestavoval žebříček stovky sportovců, které stojí za to vidět v Pekingu, osmé místo patřilo českému desetibojaři Romanu Šebrlemu. Obhájce zlata z her v Athénách to ale nebude mít s útokem na zlato vůbec jednoduché. Přípravu narušil dvakrát natržený sval, do vynikající formy se navíc dostal největší konkurent - Američan Bryan Clay, který by dokonce mohl zaútočit i na Šebrleho světový rekord.
Kdy: 21. a 22. srpna
3) Tři sprinterští králové - Jaká atletická disciplína bude v Pekingu nejsledovanější? Odpověď je jednoduchá - souboj tří skvělých sprinterů, Jamajčanů Powella a Bolta s Američanem Gayem v závodě na sto metrů. Odborníci se shodují, že tentokráte nemusí stačit na zlato ani čas na hranici světového rekordu. Výkony za hranicí lidských možností se čekají i v souboji překážkářů Roblese z Kuby a domácího Liu Xianga nebo od tyčkařky Isinbajevové z Ruska.
Kdy: 16. srpna
4) Pokračovatelka oštěpařské tradice - Když se v roce 2006 loučil s vrcholovým sportem trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný, prorokoval zlatou olympijskou medaili v Pekingu své kolegyni z oštěpařského sektoru Barboře Špotákové. A opravdu. Bývalá sedmibojařka letos opět překonala český rekord a je největší českou nadějí na zlatou medaili. V ženském oštěpu se Češi naposledy radovali v Helsinkách díky Daně Zátopkové.
Kdy: 19. srpna (kvalifikace), 21. srpna (finále)
5) Start vodácké královny - Nejúspěšnější ženou české výpravy je první dáma vodního slalomu Štěpánka Hilgertová. V Pekingu může vybojovat už třetí zlatou olympijskou medaili, což se naposledy podařilo oštěpaři Janu Železnému. Ty předchozí získala na hrách v Atlantě a Sydney. Velký sen o společném startu na jedněch olympijských hrách se synem Lubošem se ale nekoná.
Kdy: 13. a 14. srpna
6) Bitva o tenisový trůn - Kdo je nejlepším tenistou světa? Na posledních dvou grandslamových turnajích porazil španělský bouřlivák Rafael Nadal dosavadní jedničku Rogera Federera ze Švýcarska. Pětisetové finále Wimbledonu patřilo mezi nejkrásnější zápasy historie. Pokud se oba opět dostanou do boje o titul, bude se na co dívat. Ambice ale neskrývají ani další mladí hráči v čele se Srbem Djokovičem.
Kdy: 17. srpna (finále)
7) Basketbalová bitva velmocí - Američané ztratili v posledních letech svou dominanci v basketbalu. Do Pekingu proto posílají velice silný výběr v čele s LeBronem Jamesem a Kobe Bryantem. Již v prvním zápase ale narazí na domácí tým vedený nejvyšším basketbalistou NBA Yao Mingem, který je jednou z hlavních hvězd čínského sportu. Favorité jsou soupeři, Čína ale pro úspěch v tomto zápase udělá všechno.
Kdy: 10. srpna
8) Obhajoba po dvaceti letech - Pouze tři čeští sportovci z výpravy pro Peking už vědí, jaké to je vyhrát olympijské hry. Střelci Miroslavu Vargovi se to v soutěži puškařů na 50 metrů povedlo již před dvaceti lety na hrách v Soulu. Po změně režimu začal podnikat a s profesionální střelbou skončil. Teď se však vrací na místo činu, prožít další olympijský sen.
Kdy: 15. srpna
9) Boj s osudem - Jihoafrická plavkyně Natalie Du Toit je jedinou sportovkyní, která bude startovat v Pekingu na olympijských a paralympijských hrách. V závodě na deset kilometrů se pokusí o historický úspěch handicapovaných sportovců. Dosud jediným člověkem, který získal po amputaci nohy medaili byl americký gymnasta George Eyser na hrách v Los Angeles 1904. Ten zvítězil dokonce ve třech gymnastických disciplínách.
Kdy: 20. srpna
10) Fotbalová satisfakce - Málokdy se stává, aby se o účast na olympijských hrách prali nejlepší světoví fotbalisté. Soutěž je určená pro hráče do třiadvaceti let plus tři starší hráče v každém týmu. Bývalý nejlepší hráč světa Brazilec Ronaldhino chce ale právě v Pekingu z brazilskou reprezentací zapomenout na poslední nepovedené sezony.
Kdy: od 6. do 23. srpna
Foto: ČTK