V teplé vodě pekingského kanálu Šun-i se poprvé závodilo bez lodí. Olympijskou premiéru si zde odbyl plavecký maraton žen. Nastydlá česká spolufavoritka závodu na 10 kilometrů Jana Pechanová však zůstala za očekáváním. K medaili z osmého místa měla daleko.
„Poslední dva dny jsem nebyla ve vodě, bolelo mě v krku. Prakticky jsem jen ležela a pila horký čaj," řekla Pechanová po závodě novinářům. Češka patřila k adeptkám na medaili, vždyť na všech velkých akcích v posledních letech se umisťovala na předních příčkách. Z mistrovství světa má doma dokonce dvě stříbra.
„Je to škoda. Je to pro mě trochu promarněná příležitost," přiznává česká plavkyně.
Olympijský závod byl velice rychlý. Čas pod dvě hodiny není tak úplně obvyklý. „Ale začátek byl volnější, což mi vyhovovalo," řekla Pechanová, která se neustále pohybovala zhruba v polovině dvacetičlenné vedoucí skupiny. Tu prakticky od počátku ovládla britská dvojice Keri-Anne Payneová a Cassandra Pattenová.
V závěrečném finiši se však obě musely sklonit před spurtem osminásobné mistryně světa Larisy Ilčenkové. Pechanové finišující na osmém místě chybělo na zlato více než třináct vteřin. „Je to hodně, skoro pětadvacet metrů," vysvětluje Pechanová.
Tělesně postižená plavkyně skončila 16.
Velké ovace si ze závodu neodnesly jen medailistky. Tribuna aplaudovala i výkonu šestnácté v pořadí - Natalii du Toitové. Čtyřiadvacetiletá jihoafrická plavkyně startuje na olympijských hrách i přesto, že ve čtrnácti letech podstoupila amputaci nohy. V Pekingu se objeví i na Paralympiádě.
„Splnil se mi velký sen," řekla po závodě nejrychlejší handicapovaná plavkyně světa, která však toužila po umístění do pátého místa. „Doufám, že se za čtyři roky v Londýně vrátím a dokáži to."
VÝSLEDKOVÝ SERVIS ZDE:
Foto: ČTK