Show pod pěti kruhy
Olympijské vzpomínky. Britská výjimečnost a česká radost
24.12.2012 07:00 Původní zpráva
Čínskou soudružskou oddanost pracující pro "zájem státu" nahradila britská celospolečenská uvolněnost. Londýn 2012, skvělá olympiáda. Jak pro svět, tak pro Česko, které si z anglické metropole odvezlo deset medailí.
Čechům napršely z věčně černé londýnské oblohy medaile, v nichž se rochnili v holínkách, které opět udělaly z tuzemské výpravy jedno z nejdiskutovanějších módních epicenter olympiády. Zatímco v zimě ve Vancouveru 2010 zaujali Češi "halucinogenními" mnohobarevnými komplety, Londýn nadchli gumákovým vtipem, který doplnili ještě o deštníky. Ani jedna z deseti českých medailí neměla šanci upoutat globální pozornost tolik jako oblečení při zahajovacím ceremoniálu.
Už při něm bylo v komplexu cítit, že v Londýně se odehraje něco mimořádného, výjimečného. Takhle vtipné zahájení, v němž si mimo jiných zahrála sama královna Alžběta II., James Bond či Mr. Bean, neměla v historii žádná olympiáda. Místo rozmazaných uměleckých jinotajů a abstraktních myšlenek, kterým občas rozumí jen sám autor, prezentoval režisér Danny Boyle typický britský humor plný sarkasmu a vtipných meziřádek.
Atmosféra ze zahajovacího ceremoniálu se pak přenesla i na sportoviště. Strach o bezpečnost, kterou s různorodou vážností chtěla ohrozit nejedna arabská (i irská) teroristická skupina, rychle nahradila jedinečná atmosféra sportovního fanatismu, přátelství a posedlosti.
Londýn 2012 hostil jednu z nejlepších olympiád všech dob. "S umělým Pekingem se to vůbec nedá srovnat. V Londýně bylo vše opravdové - nadšení lidí i jejich sportovní erudovanost. Byla to moc krásná olympiáda," souhlasí ještě dnes moderní pětibojař David Svoboda, jeden ze čtyř českých olympijských vítězů.
Před ním se stala královnou kanoistiky Mirka Knapková, která si splnila jasný cíl, za nímž na vrcholu kariéry do Londýna přijela. Druhou zlatou ženou pak byla Barbora Špotáková, která absolutně suverénně ovládla oštěpařskou soutěž. Každý její měřený hod by stačil na zlato.
Olympijské krásky
Poslední zlatou medaili přidal na závěr olympiády biker Jaroslav Kulhavý, který si ještě před závodem stěžoval na přílišnou jednoduchost tratě: "To nebude nic pro mě." Bylo. Stříbrné medaile přinesly Česku tenistky Hradecká a Hlaváčková, které v olympijském deblu nestačily na mohutné sestry Williamsovy. Sympatické blondýny byly zářivými kráskami české výpravy, v níž ale šarmem jednoznačně vládly české beachvolejbalistky Kiki a Maki - Kristýna Kolocová a Markéta Sluková.
I když Kolocová se Slukovou skončily už ve čtvrtfinále olympijského turnaje, staly se dvě sympatické slečny ihned po hrách jedním z největších marketingových taháků. A to před Londýnem neměly jediného sponzora...
Ale zpátky k medailovým vzpomínkám: podobným marketingovým hitem jako krásky z písku byl i Vavřinec Hradilek - do olympiády nepříliš známý kajakář, který v londýnském kanále vylovil stříbrnou medaili. Ženy byly z namakaného vodáka s úsměvem malého kluka většinou úplně mimo. To Ondřej Synek už je známá firma, ale jako jediný z českých stříbrných medailistů nemohl být úplně spokojen - do Londýna si jel pro zlatou, avšak finálový závod suverénně vyhrál Synkův životní rival Mahe Drysdale z Nového Zélandu, který byl přitom v sezoně o dost horší než český borec.
Peníze za medaili. Cože?
Nejroztomilejší českou medailistkou se stala střelkyně Adéla Sýkorová, která se až od novinářů dozvěděla, že za překvapivou bronzovou medaili jí náleží odměna půl milionu korun. "Cože? Já dostanu peníze? Půl milionu? No... ty jo! To asi jdem na pivo, ne?" koktala.
V bronzovém složení ji doplnil ještě čtyřkajak Havel, Trefil, Dostál, Štěrba a také překážkářka Zuzana Hejnová, pro které bylo třetí místo na čtyřstovce v ohromné konkurenci v podstatě vítězstvím.
Při globálním pohledu na medailové hodnocení zaujme vítězství USA, které si vzaly prvenství zpět od Číny, dominující doma v Pekingu. Asi nejvíce se ale slavilo na Jamajce (kde by se ostatně slavilo, i kdyby žádná olympiáda nebyla): místní superhrdina Usain Bolt se stal opětovným králem olympiády, stejně jako v Pekingu vyhrál tři zlaté medaile (stovka, dvoustovka, štafeta) a opět bavil svými nekonečnými opičkami.
"Můžu o sobě říct, že jsem žijící legenda," tvrdil s úsměvem a všichni jen souhlasili. Co předvede jamajský šoumen v Riu 2016? Zkusí čtyřstovku? Nebo snad svůj oblíbený skok do dálky? Kdepak, Bolt to odmítl: "Chci obhájit své tři zlata z Londýna." Jednoduché. Tedy pro Bolta. Londýn na něj bude vzpomínat jako na jednu ze svých mnoha hvězd. Ale hlavně - všichni budou vzpomínat na Londýn.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.