On-line deník TÝDEN.CZ: <span>Deset událostí olympiády</span>

Sport
25. 8. 2008 09:00
Američan Michael Phleps získal v Pekingu osm zlatých medailí.
Američan Michael Phleps získal v Pekingu osm zlatých medailí.

Američan Michael Phleps získal v Pekingu osm zlatých medailí.Jaké byly pekingské olympijské hry, které v neděli skončily? Na co se bude nejvíc vzpomínat? Kdo byl největším smolařem a kdo naopak největším hrdinou? On-line deník TÝDEN.CZ přináší deset nejzajímavějších událostí XXIX. olympijských her.

1) Phelpsova žeň - Do Pekingu vyrazil pro osm zlatých medailí, aby překonal rekordní zápis krajana Marka Spitze z olympiády v Mnichově 1972. A Michael Phelps je získal. Plavec z amerického Baltimoru navíc v sedmi závodech překonal světový rekord. Přestože mu dvakrát pomohla i trocha štěstí, když dohmátl o setinu vteřiny dříve než soupeř, nebo když mu ve štafetě rázně pomohl kolega, výkon nyní již čtrnáctinásobného olympijského šampiona je tak jedinečný, že už možná nebude nikdy překonán. Snad jen, kdyby se Phelps rozhodl plavat v Londýně na devíti tratích.

ČTĚTE TAKÉ: Olympiáda převážně nevážně: kopance, triky, smůla
                       Jirásek: Češi byli úspěšní, ale někdo by se měl zamyslet

Usain Bolt překonal v Pekingu tři světové rekordy.2) Nejrychlejší z nejrychlejších - Čekalo se, že běhy na nejkratších tratích přinesou velkolepou podívanou a souboj tří králů současného sprintu. Ale nakonec se objevil pouze jediný a nepřekonatelný vládce. Jamajský sprinter Usain Bolt vyhrál v Pekingu závody na 100, 200 a společně s kolegy i štafetu 4x100 metrů. Vše navíc v neskutečných světových rekordech. Zcela poražena tak zůstala americká sprinterská škola, která z Pekingu z nejkratších tratí neveze ani jednu zlatou medaili. Naopak Jamajka hned pět ze šesti.

Čínské gymnastky zvítězily v kategorii družstev.3) Sportovní velmocí je Čína - Měli za úkol porazit Spojené státy v medailovém pořadí a také tak učinili. Továrny na šampiony, ve kterých se trénuje od dětských let drilem, přinesly úspěch. Sportovci Číny získali na "svých hrách" celkem 101 medailí, co je však důležitější, hned padesát z nich bylo zlatých. Tradiční vítěz tohoto pořadí - Spojené státy - pobral o patnáct nejcennějších kovů méně. Některá čínská vítězství za sebou ale nechávají otazníky. Například v gymnastických soutěžích nastupovaly za čínskou reprezentaci dívky, které jsou podle amerického tisku mladší, než povolují regule.

Radost amerických basketbalistů ze zisku zlaté medaile.4) Dream Team znovu vládne - Osm let nevyhráli američtí basketbalisté mistrovství světa nebo olympijské hry. Zdálo se, že už nebudou dominovat světové scéně jako dřív. Do Pekingu však opět odjel výběr, který si zaslouží přezdívku Dream Team (Tým snů). A největší zásluhu na tom má trenér Mike Krzyzewski, pod kterým se nejbohatší sportovci her Kobe Bryant nebo LeBron James absolutně podřídili týmové hře, ale nezapomněli ani na velkou show. Už po prvních zápasech turnaje bylo jasno, že by jim zlato nemělo utéct. A také neuteklo

Manželé Emmonsovi mohou být spokojeni, oba uspěli.5) Českoamerická love story - Měla to být první zlatá medaile pro Čínu, ale radovalo se Česko. Kateřina Emmons navlékla první korálek pekingských příběhu s názvem Emmonsovi. Nejlepší střelecký pár světa si nakonec z Pekingu odvezl tři medaile. A mohly být i čtyři. Matthew si však místo té poslední připisuje už druhou olympiádu po sobě titul Smolař her. V poslední ráně závodu v libovolné malorážce vedl o 3,3 bodu. Byť nevystřelil do soupeřova terče jako v Aténách, stejně nevyhrál. Po jeho výstřelu ukázal počítač pouhých 4,4 bodu na desetibodové škále. Nejhorší rána všech střeleckých soutěží v Pekingu obletěla celý svět a utěšující Kateřina Emmons se stala nejoblíbenější českou sportovkyní v Číně.

Diego Maradona líbá ruku Ronaldinhovi, který získal s Brazílií bronz.6) Bronz pro míčového kouzelníka - Chtěl si napravit chuť po nepovedené sezoně. A nejlépe zlatou medailí. Brazilec Ronaldinho měl s kapitánskou páskou na ruce dovést Brazílii k vítězství. Nestalo se. V semifinále zastavil populární "kanárky" největší rival z Argentiny, který nakonec celý turnaj vyhrál. Na Brazílii zbyl pouze bronz. Přesto si Ronaldinho vysloužil pochvalu i od Maradony.

Liu Xiang, zranění ho vyyřadilo z veškerých bojů na olympiádě.7) Pět metrů čínské modly - Před čtyřmi lety v Aténách získal pro nejlidnatější stát světa první zlatou medaili v atletických soutěžích. Teď byl Liou Siang jednou z mediálních tváří čínských her. Na atletické dráze však vydržel pouze několik metrů. V rozběhu závodu na 110 metrů překážek mu nevydržel sval, bolela ho achilovka, a tak odkulhal na ošetřovnu. Čína se rozplakala hořkostí nad krutým koncem své hvězdy a vzápětí mu odpustila.

8) Oštěpem proti tankům - Pro mnoho Čechů to asi bude nejpamátnější okamžik her. Oštěpařka Barbora Špotáková až do závěrečných pokusů prohrávala s Ruskou Abakumovovou, podle mnohých až nadpřirozeně obalenou svaly. V posledním pokusu se však vzepřela a vyhrála v evropském rekordu. Prý v té chvíli myslela na sovětské tanky, které přesně na den před čtyřiceti lety vjely do Československa. Podobných radostí si však Češi v Pekingu moc neužili. Z XXIX. olympijských her si odvážejí pouze šest medailí, což je nejhorší bilance od Melbourne 1956.

Slovenský kanoista Michal Martikán veze z Pekingu zlato.9) Slovenská vodácká dominance - Čína připravila pro vodní slalomáře nejtěžší kanál v historii. Favorité na něm odpadávali jeden po druhém. Jen Slováci se zde cítili náramně. Ze čtyř olympijských disciplín si odvezli tři zlaté medaile. Celkově si Slovensko veze z her šest medailí, poprvé v historii nezaostalo v počtu cenných kovů za Českem.

10) Opět válka během her - ve starověkém Řecku byly olympijské hry vždy důvodem k přerušení válečných konfliktů. V novodobých dějinách to však neplatí. Hned v den začátku her v Pekingu zasáhla olympijskou vesnici zpráva o válečném střetu Ruska a Gruzie.

Foto: Robert Sedmík, Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ