Prezident Japonského olympijského výboru a vlivný člen Mezinárodního olympijského výboru Cukenazu Takeda odmítl, že by se v souvislosti s vítězstvím Tokia na pořádání OH 2020 dopustil korupčního jednání. Bývalého šéfa kandidatury japonské metropole vyšetřují francouzské úřady kvůli podezřelé platbě 2,1 milionu eur konzultační firmě.
Takeda dnes poprvé v souvislosti s hrozícím skandálem předstoupil před novináře. Jeho sedmiminutové vystoupení, po němž nebyly umožněny žádné otázky, vysílala v přímém přenosu japonská televize.
"Nikdy jsem se v tomto případě nepodílel na rozhodovacím procesu. Ta smlouva byla připravena a je na ní můj podpis. Byl to standardní postup u obchodních kontraktů," uvedl Takeda, který je šéfem marketingové komise MOV.
"Je mi velmi líto, že tyto problémy mohou poškodit celé olympijské hnutí a ty, kteří tvrdě pracují na přípravě olympijských a paralympijských her v Tokiu," přidal Takeda, jenž podle svých slov spolupracuje s vyšetřovateli. Svou nevinu už deklaroval při prvním výslechu 10. prosince v Paříži.
V kauze jde o platbu 2,1 milionu eur od přípravného výboru OH v Tokiu singapurské konzultantské firmě Black Tidings během volebního zasedání MOV v roce 2013. Společnost je spojována s Papou Massatou Diackem, synem zdiskreditovaného někdejšího předsedy mezinárodní atletické federace IAAF Lamine Diackem. Senegalský funkcionář byl v minulosti obviněn z korupce, praní špinavých peněz a krytí dopingu a musel rezignovat na všechny své funkce v IAAF a MOV. V době svého působení v MOV měl velký vliv na africké voliče.
Tokio získalo pořadatelství v roce 2013. Ve finálové volbě v Riu de Janeiro dostalo přednost před projekty Madridu a Istanbulu. Mezinárodní olympijský výbor oznámil, že jeho etická komise případ otevřela, kauzu pečlivě sleduje a komunikuje s francouzskými úřady. Zatím ale ctí presumpci neviny.