Jamajka, ostrovní stát s 2,6 milionu obyvatel, se na olympijských hrách v Pekingu dočkala nevídaného úspěchu na sprinterské dráze. Nejprve v sobotu překonal Usain Bolt na stovce světový rekord a o den později si jamajské sprinterky na stejné trati rozdělily dokonce tři medaile, z nichž dvě jsou stříbrné.
A svět se ptá: Co dává jamajským atletům takovou rychlost? Je to ve stravě nebo snad speciálním "genu rychlosti"?
Jamajka bývala známá spíš jako země uvolněné reggae kultury, ale díky atletům jí nyní přibývají nové přívlastky: Ostrov síly a rychlosti. A spousta lidí se ptá proč.
ČTĚTE TAKÉ: Boltův úžasný rekord: show s rozvázanou tkaničkou
"Je to součást přirozených schopností Jamajčanů. Já nevím, možná je to ve vodě," říká jamajská ministryně sportu Olivia Grangeová.
Strava, geny, nebo svalová vlákna? A nebo všechno dohromady?
Otec Usaina Bolta připisuje synovu rychlost místnímu druhu sladkých brambor. Jakkoli jeho tvrzení může vzbuzovat úsměv, řadí se tím ke spoustě lidí, kteří věří, že jamajská strava bohatá na kořenovou zeleninu a bylinky přispívá k rychlosti mladých sprinterů.
Oblíbená představa mnoha Jamajčanů, že se jednoduše rychlí už rodí, dostala jistý druh vědecké podpory od profesora Errola Morrisona z místní univerzity. Ten listu The Jamaica Gleaner řekl, že výzkum uskutečněný ve spolupráci s britskou Glasgowskou univerzitou našel v rychle se stahujících vláknech svalů protein nazvaný Actinen A. Tento gen je podle Morrisona přítomný v nepoměrně vyšším množství u Jamajčanů a dalších lidí západoafrického původu.
A v neposlední řadě hraje roli i tradice - atletika má na Jamajce silné kořeny už dlouho. Arthur Wint vyhrál běh na 400 metrů v roce 1948, kdy se Jamajka účastnila olympiády ještě jako britská kolonie. Herb McKenley získal od roku 1948 do roku 1952 čtyři medaile a v 80. a 90. letech kralovala sprinterským tratím Merlene Otteyová.
Čtyřicet pět medailí z atletiky
Jamajka zatím získala 46 olympijských medailí - všechny s výjimkou jediné v atletických disciplínách. Olympijských úspěchů dosáhli také na Jamajce narození atleti, kteří závodili za jinou zemi, například Linford Christie reprezentující Británii či Donovan Bailey závodící jako Kanaďan.
"Myslím, že je to kombinace různých faktorů," říká šéf jamajského atletického svazu Howard Aris. "Máme tradici, která sahá do roku 1948. Máme talent a zkušené trenéry. Od raného počátku jsme se naučili správné věci - jak jíst, jak trénovat, jak sprintovat." A v Pekingu to rozhodně funguje.
Foto: ČTK/AP