Nezdolný vozíčkář
Adrenalinové hody v Praze, vzduchem poletí i vozíčkář
20.10.2012 15:00 Původní zpráva
Kolečkové křeslo a adrenalin? Jdou tyto dvě věci vůbec k sobě? Dvacetiletý Američan Aaron Fotheringham dokazuje, že ano. Bláznivý vozíčkář, který se nebojí roztáčet salta několik metrů nad zemí, ukáže své umění i v Praze v rámci akce Nitro Circus.
Tým šílených adrenalinových nadšenců dokáže vyprodané haly pořádně rozproudit. Akce pod "patronátem" krále celé show Travise Pastrany dorazí 23. listopadu i do pražské O2 areny a právě tak Aaron Fotheringham.
Rozštěp páteře mu ovlivnil celý život. Rodák z amerického Las Vegas se však nespokojil s tím, že bude na skateparku sledovat svého zdravého bratra. Třetí ze šesti adoptovaných dětí se nakonec stal navzdory svému postižení slavným.
Už jako malé dítě neměl velké potíže dělat téměř všechny věci jako jeho vrstevníci. Smysl pro adrenalin prokázal už ve čtyřech letech, kdy si navlékl tričko Supermana a skočil v domě z patra, protože si podobně jako stejně staré děti myslel, že dokáže létat.
V osmi letech začal jezdit na kolečkovém křesle ve skateparku a svému umění začal říkat "HardCore Sitting". Ačkoliv v začátcích neustále padal, nikdy se nevzdal a zkoušel to znovu a znovu.
Proč chodit, když můžu jezdit
"Čím víc jsem padal, tím jsem byl lepší," říká odvážný mladík. Přesto nezapomíná na své heslo "nebuď idiot!". Nikdy nezávodí bez helmy a netroufá si na triky, u kterých si není jistý, že je dokáže zvládnout.
"Když někdo řekne, že je v kolečkovém křesle, je to jako kdyby řekl, že je na ně upoután. To já nejsem. Já jsem na něm, rád ho řídím, stejně jako kdybych jel na skateboardu," říká s oblibou Fotheringham.
Ačkoliv vyhrál několik soutěží, parta kamarádů mu začala být malá a zatoužil po tom, aby si zajezdil s takovými kaskadéry, jakým je třeba Travis Pastrana. Aaron tak zkoušel stále těžší a těžší triky a postupně se zlepšoval. V roce 2006 dokázal udělat svůj první backflip (otočku vzad).
Na internetu se stal jeho boj s postižením obrovský hitem. Začal objíždět letní kempy pro postižené děti jako trenér a učitel. Začaly si ho všímat různé magazíny, noviny i sportovní televize. Spousta lidí po celém světě mu vyjadřovala podporu.
Dětem začal vysvětlovat, že kolečkové křeslo nemusí být pro jejich život jenom nutné zlo a omezení, ale také smysluplný koníček a zábava. "Vím, že můžu být inspirací pro postižené děti. Mé poselství je jasné. Vždy stojí za to testovat své hranice, nikdy nedopusťte, aby vás vaše postižení semlelo," apeluje dvacetiletý mladík.
"Kdyby za mnou přišel nějaký čaroděj s kouzelnou hůlkou a zeptal se mě, zda chci chodit, zeptal bych se ho jasně. Proč bych měl chodit, když můžu jezdit?" říká s úsměvem nezdolný Fotheringham.
Pomáhání mladým lidem si zamiloval. Touží po tom, aby svět změnil vnímání lidí na vozíčku a snaží se pomáhat každému, kdo o to stojí. Poté, co se přidal k akci Nitro Circus, má možnost ukázat svůj boj s postižením lidem živě po celém světě. Uvidí i O2 arena jeho double backflip (dvojitou otočku vzad)?
PODÍVEJTE SE NA KOUSKY AARONA FOTHERINGHAMA
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.