Sportovec roku, nebo spíše sportovkyně roku? Oblíbená anketa Klubu sportovních novinářů by se klidně mohla přejmenovat. Posledních devět let ji totiž vždy ovládly ženy. A nejinak tomu nejspíš bude i letos. Mistryně světa, nebo mistryně světa? Atletka Zuzana Hejnová, nebo rychlobruslařka Martina Sáblíková? Jiné jméno na trůnu by bylo překvapením.
Rok bez olympiády přinesl i tak kupu zajímavých výsledků a velkých triumfů. Důkazem budiž, že se mezi top 10 nedostala ani mistryně světa ve vodním slalomu Kateřina Kudějová či šestý tenista světa Tomáš Berdych. Ve hře o trůn je hned šest mistrů či mistryň světa. A nechybí ani loňská vítězka Petra Kvitová či již poosmnácté v řadě Jaromír Jágr. Dnešní večer se však opět smrskne na dívčí válku.
Vítězové tradiční ankety se pohybují v sinusoidách. Celkem 20 let (od roku 1985 do 2005) ovládali anketu Sportovec roku muži. Naposledy Železný, Valenta, Šebrle, Nedvěd a Jágr. Poslední desetiletka je však v moci žen - Neumannová, třikrát Sáblíková, dvakrát Špotáková, dvakrát Kvitová a... dvakrát Hejnová? Atletická královna zvítězila již před dvěma lety, nyní má tuze blízko ke koruně číslo 2. Proč? A které trumfy naopak drží další velká favoritka Martina Sáblíková?
Zuzana Hejnová: Z bolesti zpátky na vrchol
Prožila krušnou loňskou sezonu. Trápila ji prasklá zánártní kůstka a vleklé problémy s patou. Skoro nemohla chodit. "Vrátí se vůbec do své olympijské formy?" létaly atletickými stadiony pochybnosti. Zuzana Hejdová ale letos všem vytřela zrak. Suverénně vyhrála běh na 400 metrů překážek na MS v Pekingu, podruhé ovládla Diamantovou ligu, když slavila na mítincích v Paříži, Stockholmu, Londýně a Curychu. Suverénka.
Po promaroděném loňském roce se však do formy dostávala pozvolna. Start sezony byl kostrbatý. "Bylo to hrozně těžké. V jednu chvíli jsem už byla smířená, že letošní sezona bude spíš taková zaběhávací a do špičky se vrátím až příští rok. Rozhodně jsem nepočítala, že znovu vyhraju mistrovství světa," líčila Hejnová před pár týdny, kdy vyhrála anketu Atlet roku. Dnes, dva dny po svých 29. narozeninám, může slavit znovu. V hlavě má ale hlavně olympiádu v Riu. Cíl jasný: zlatá medaile
Martina Sáblíková: Obojživelný stroj na úspěchy
Dříč, který nezná únavu. A když může v létě na chvíli vypnout a brusle konečně odložit, sedne na kolo a maká znova. "Vítězství se nikdy neomrzí," tvrdí Sáblíková na svém webu. A potvrdila to i letos. Vyhrála mistrovství světa ve víceboji a tratích na 3 000 a 5 000 metrů, zlato brala i na mistrovství Evropy.
A navíc se definitivně vecpala i mezi elitní cyklistky. Na mistrovství světa v Richmondu dojela 12. a kvalifikovala se tak na olympiádu do Ria. "Jsem strašně ráda, že jsem to dokázala. Je to splnění dalšího velkého snu. Teď si dám pořádného burgera," líčila v cyklistickém. A v ohromujících výkonech pokračuje i v sezoně nové - jako rychlobruslařka ovládla všechny čtyři dosavadní podniky Světového poháru. Má za sebou soustředění v italské Colambu, kde zas jezdila na kole. A dnes se může konečně obléknout i do gala. "Já a sportovec roku? Konkurence je velká, je tam spoustu mistrů světa, v podstatě každý má právo na to, aby vyhrál," tvrdí diplomaticky.
Jasno o nové královně (či králi) českého sportu bude dnes večer od 21:40 hodin, vysílá ČT Sport.
Anketa Sportovec roku 2015: |
Finalisté (řazeno abecedně): Zuzana Hejnová (atletika), Jaromír Jágr (hokej), Petra Kvitová (tenis), Ondřej Moravec (biatlon), Jiří Prskavec (vodní slalom), Martina Sáblíková (rychlobruslení), Gabriela Soukalová (biatlon), Ondřej Synek (veslování), Lucie Šafářová (tenis), Zdeněk Štybar (silniční cyklistika). Další pořadí: 11. Bauer (běh na lyžích) 335 b., 12. Fuksa (rychlostní kanoistika) 318, 13. Berdych (tenis) 294, 14. Čech (fotbal) 255, 15. König (silniční cyklistika) 231, 16. Strachová (alpské lyžování) 220, 17. Vítková (biatlon) 213, 18. Voráček (hokej) 211, 19. Kudějová (vodní slalom) 182, 20. Ledecká (snowboarding) 166, 21. Plíšková (tenis) 142, 22. Knapková (veslování) 123, 23. Krpálek (judo) 116, 24. Holuša (atletika) 108, 25. Satoranský (basketbal) 105, 26. Maslák (atletika) 102, 27. Bank (alpské lyžování) 90, 28. Dostál (rychlostní kanoistika) 58, 29. Špotáková (atletika) 54, 30. Veselý (basketbal) 36, 31. Ondra (sportovní lezení) 32, 32. Koudelka (skoky na lyžích) 32, 33. Jícha (házená) 28, 34. Kelemen (dráhová cyklistika) 27, 35. Lafata (fotbal) 25, 36. Závadová (plavání) 19, 37. Cink (horská kola) 17, 38. Šonka (letecká akrobacie) 16, 39. Vakoč (silniční cyklistika) 12. Kolektiv roku: Finalisté: fotbalisté ČR, smíšená biatlonová štafeta (Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec), tenistky ČR. Další pořadí: 4. basketbalistky ZVVZ USK Praha 122, 5. štafeta biatlonistek (Puskarčíková, Landová, Soukalová, Vítková) 56, 6. hokejisté HC VERVA Litvínov 43, 7. basketbalisté ČR 41, 8. fotbalisté Viktorie Plzeň 10, 9. rychlostní kanoisté - K4 (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) 10, 10. tým moderních pětibojařů (Svoboda, Kuf, Polívka) 4. |