Špotáková chce zas vyhrát, Maslák věří v medaili

3. 7. 2016 09:42
Česká oštěpařka Barbora Špotáková.
Česká oštěpařka Barbora Špotáková.

Navázat na úspěšné předchozí dva kontinentální šampionáty chtějí čeští atleti při mistrovství Evropy, které se bude konat od středy do neděle v Amsterodamu. V týmu nechybí oštěpařské naděje Barbora Špotáková či Vítězslav Veselý, naopak přednost přípravě na olympijské hry nakonec dala kvůli tréninkovému manku překážkářka Zuzana Hejnová. Početná výprava čítající 50 atletů má medailové ambice.

"Dobře je na tom Bára Špotáková i kluci oštěpaři, na tréninku to jde Pavlu Maslákovi, snad se mu to podaří i v závodu. Těším se na vícebojaře Katku Cachovou i kluky," vypočetl šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák. "Dva vrcholy v sezoně zvládají v USA i v dalších zemích, proč by to nezvládli Evropani. Chybí jen pár jmen," upozornil na dobrou konkurenci.

Těší si i na novinku, kvalifikace oštěpařů a diskařů se totiž budou konat v centru města v parku Museumplein, zhruba tři kilometry od Olympijského stadionu. "Může to být zajímavé, už se na pláních házelo, byť ne při šampionátech," glosoval novinku Dvořák.

Špotáková měla sice zlomenou nohu, přesto se dokázala vrátit do skvělé formy a vede letošní světové tabulky. Její obhajoba titulu z Curychu před dvěma lety je reálná, byť nechybí druhá žena světových tabulek Christin Hussongová z Německa ani silná Lotyška Madara Palameikaová. "Hodí se mi ten závod v přípravě do Ria. A v každém závodu, do kterého nastoupím, chci vyhrát" pousmála se Špotáková.

Forma Veselého, obhájce stříbra z Curychu, to je zatím velký otazník. V Šanghaji na začátku sezony hodil 83,81 metru, od té doby ale dlouho pauzíroval kvůli zdravotním potížím. Jeho starty v posledních týdnech ovlivnilo špatné počasí. V českém týmu pro Amsterodam je také Petr Frydrych, ale jako čtvrtý oštěpař je náhradníkem. Házet budou Jakub Vadlejch a Jaroslav Jílek.

Otazník visí také nad schopnostmi Pavla Masláka. Halový vicemistr světa letos z Portlandu nebyl před dvěma lety v Curychu kvůli zranění, ale před hrami v Londýně na šampionátu v Helsinkách vyhrál. Letos ale rozhodně nepatří mezi favority, jeho čas zkraje sezony z Afriky 45,33 ho neřadí mezi adepty na medaili. Tím je Belgičan Kevin Borlée.

Maslák přitom původně chtěl na ME jako přípravu na olympiádu běžet 200 m. "Ale nemám pořádně rychle běženou čtvrtku, tak jsem to změnil. Abych se před Riem cítil dobře, potřebuju něco zaběhnout," řekl. "Nevím, proč se nedaří. Na tréninku je to všechno dobrý, tak snad to konečně zlomím. Medaile je určitě v mých silách," dodal. Kromě semifinále a případného finále poběží také štafetu ve snaze splnit limit na OH.

Mílař Jakub Holuša měl špatný začátek sezony, ale na Memoriálu Josefa Odložila zaběhla výkon, který ho mezi přihlášenými do Amsterodamu řadí na druhé místo. Třetí výkon ve startovní listině má díky českému rekordu 583 cm z nedávné Pražské tyčky Jan Kudlička. Bez šance na úspěch nejsou desetibojaři či sedmibojařka Kateřina Cachová. Naopak kvůli zranění chybí její kolegyně a česká rekordmanka Eliška Klučinová, ze stejného důvodu nejel do Amsterodamu ani překážkář Petr Svoboda.

Dobrou formu má letos také tyčkařka Jiřina Ptáčníková, mistryně Evropy z Helsinek, ale tentokrát bude mít daleko větší konkurenci. Stříbrnou medaili v roce 2012 měla na ME také překážkářka Denisa Rosolová, její aktuální forma ale má k tehdejšímu rozpoložení daleko. V případě ataku osobního rekordu může na cenný kov pomýšlet výškařka Michaela Hrubá, k úspěchu musí přes osm metrů skočit do dálky Radek Juška.

Přestože se jedná o šampionát v olympijském roce, na němž navíc nebudou distancovaní ruští atleti, konkurence se sejde slušná. Nechybí rychlý Francouz Jimmy Vicaut, jeho krajan a tyčkař Renaud Lavillenie, německý oštěpař Thomas Röhler, který má čtyři z pěti nejdelších hodů roku včetně dvou pokusů za 91 metrů, či výškař z Itálie Gianmarco Tamberi (236). Domácí sprinterka Dafne Schippersová poběží stovku.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ