TÝDEN.CZ <span>oznámkoval</span> české atlety ve Valencii

10. 3. 2008 06:00
Šebrle toužil po zlatu, ale takhle si to nepředstavoval.
Šebrle toužil po zlatu, ale takhle si to nepředstavoval.
Šebrle toužil po zlatu, ale takhle si to nepředstavoval.Česká atletická reprezentace se poprvé od Toronta 1993 vrací z halového světového šampionátu bez cenného kovu. Opět se tak ukázalo, že při zranění Romana Šebrleho a Kateřiny Baďurové česká atletika momentálně nemá v halových disciplínách velkou medailovou naději. Většina mladých reprezentantů však ukázala velký potenciál do budoucna.

Trenér Fišer: "Dobrá práce."

Šéftrenér Václav Fišer je spokojený. Potěšilo ho čtvrté místo štafety žen i výkony ostatních mladých atletů. V případě výškaře Jaroslava Báby prý chybělo k medaili málo, sedmibojaře Romana Šebrleho o cenný kov připravilo zranění.

 

"Je to základ štafety, která tady byla před lety. Dokonce za mnou přišli trenéři ostatních reprezentací a gratulovali," řekl Fišer na adresu čtvrtkařského kvarteta.

 

Podle hodnocení za umístění do osmé příčky získala česká výprava deset bodů, což je o čtyři více než v Moskvě. "Tam to ale všechno udělal Šebrle, jinak jsme odjížděli jako spráskaní psi," připomněl Fišer.

"Jarda Bába mohl být na medaili," zalitoval ještě kouč. Finalistům k výraznějšímu úspěchu prý ale něco chybělo. "Třeba Iva Straková má formu," jmenoval osmou výškařku finále. "Když vydrží do léta, máme se na co těšit," dodal.

Nepříjemností šampionátu je zranění sedmibojaře Romana Šebrleho, které ho připravilo o atak stříbrné medaile. Měsíční pauza se však může výrazně podepsat i na jeho přípravě na olympijské hry v Pekingu.

Server TÝDEN.CZ připravil na úterý 11. března on-line chat s Romanem Šebrlem. Otázky můžete vkládat ZDE

Oproti poslednímu mistrovství v Moskvě 2006, na kterém vybojoval Šebrle bronz, Češi zaznamenali čtyři finálové účasti. Štafeta čtvrtkařek byla čtvrtá, tyčkařka Pavla Rybová sedmá, výškařka Iva Straková osmá a deváté místo si vyskákal Jaroslav Bába také ve výšce.

Více se naopak očekávalo například od překážkáře Stanislava Sajdoka, který před čtrnácti dny na republikovém šampionátu ve Stromovce překonal osobní maximum; ve Valencii se však k němu vůbec nepřiblížil.

Největším propadákem je vystoupení výškařky Barbory Lalákové; desátá žena aktuálních světových tabulek předvedla v kvalifikaci podprůměrných 181 cm a z kvalifikace nepostoupila.

A jak dopadli ostatní atleti na začátku olympijské sezony? Server TÝDEN.CZ oznámkoval jako ve škole všech dvanáct českých atletů, kteří se ve Valencii představili.


Roman ŠebrleRoman Šebrle: 1
(sedmiboj / nedokončil závod)

I přes horší formu se ve Valencii srdnatě pral o medaili. Výborné výkony v kouli a výšce ho katapultovaly na druhé místo. Pak ale přišlo zranění. V běhu na 60 metrů překážek si natrhl zadní stehenní sval a ze soutěže musel odstoupit. Teď jen aby se stihl včas připravit na Peking.

Zuzana HejnováZuzana Hejnová: 1
(400 m / 7. místo, 4x400 m / 4. místo)

Česká rekordmanka na 400 metrů překážek odjížděla do Valencie s cílem postoupit na hladké čtvrtce z rozběhu, nakonec málem nakoukla do finále. V semifinále zaběhla sedmý, první nepostupový čas. Svůj výkon ve Valencii poté ještě korunovala jako finišmanka bramborové štafety na 4x400 metrů.

Jitka BartoníčkováZuzana Bergrová, Jitka Bartoníčková: 1
(4x400 m / 4. místo)

Jako členky štafety na 4x400 metrů nezklamaly. Češky i díky jejich výkonu vybojovaly čtvrté místo. Medaile však byla hodně daleko.

Pavla RybováPavla Rybová: 2
(tyč / 7. místo)

Bývalá halová světová šampionka postoupila ve Valencii do finále, kde skočila 450 centimetrů. Tedy pouze o tři centimetry méně, než je její letošní osobní maximum. Medaile v současné ženské tyčce však visí o dvacet centimetrů výš.

Iva StrakováIva Straková: 2
(výška / 8. místo)

Osmadvacetiletá rodačka z Tábora se ve Valencii protlačila do finále. S osobním rekordem 196 centimetrů zde mezi favoritky nepatřila, což se také potvrdilo. Osmé místo za výkon 193 cm však patří mezi největší úspěchy blonďaté atletky.

Denisa ŠčerbováDenisa Ščerbová: 2-
(60 m př. / nepostoupila z rozběhu, dálka/nepostoupila z kvalifikace, 4x400m / 4. místo)

Nejvytíženější česká atletka je také největší smolařkou výpravy. V sobotu nejprve vypadla z rozběhu závodu na 60 metrů překážek a o chvilku později neuspěla ani v kvalifikaci dálky. Tentokrát jí na devátém místě chyběly pouhé čtyři centimetry. Náladu si spravila až ve štafetě na 4x400 metrů, ve které běžela skvěle a podílela se na čtvrtém místu Češek.

Petr SvobodaPetr Svoboda: 2-
(60 m př. / vypadl v semifinále)

Česká překážkářská jednička se zaskvěla v rozběhu. Silně obsazený závod, ve kterém běžel i později třetí Rus Borisov, senzačně vyhrál časem 7,71 vteřiny. V semifinále však už neuspěl a s výkonem o desetinu vteřiny horším vypadl. Škoda, na finále by jeho letošní maximum 7,63 stačilo.

Jakub HolušaJakub Holuša: 3
(800m / nepostoupil z rozběhu)

Benjamínek výpravy na první velké akci doplatil na nezkušenost. Ve třetím rozběhu na 800 metrů mocně finišoval, na lepší než třetí místo za Jihoafričanem Mulaudzim a Španělem Olmedem to však nestačilo. Ke splnění velkého cíle mu chyběly pouhé dvě setiny vteřiny. Po závodě přiznal, že přehlédl jednoho ze soupeřů, sil na finiš měl prý dost.

Jaroslav BábaJaroslav Bába: 3
(výška / 9. místo)

Český rekordman ve skoku do výšky podruhé od vážného zranění postoupil do finále. V něm však skočil pouze 223 centimetrů a se soutěží se rozloučil jako první. Na medaili přitom stačilo 230 centimetrů, které zaznamenal čtrnáct dní předtím na republikovém šampionátu ve Stromovce. Jeho výkony rozhodně půjdou nahoru.

Stanislav SajdokStanislav Sajdok: 3-
(60 m př. / vypadl v semifinále)

Letošní halový mistr republiky, který výrazně koketuje s vícebojem, na své čtrnáct dní staré výkony ze Stromovky nenavázal. Z rozběhu se "o prsa"  protáhl časem 7,81 vteřiny. V semifinále však běžel ještě o 4 setiny vteřiny pomaleji a vypadl.

Barbora LalákováBarbora Laláková: 5
(výška / nepostoupila z kvalifikace)

Velké zklamání. Desátá žena letošních světových tabulek prozatím na mítinku v Třinci překonala 197 centimetrů. Na šampionátu ve Valencii však v kvalifikaci skočila pouze 181 centimetrů a se soutěží se rozloučila.

Drahomíra Eidrnová: nehodnocena
(4x400/4. místo)

Jako náhradnice nakonec do bojů nezasáhla.

Foto: Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ