Francouzi si své sousedy z Belgie často z nejrůznějších důvodů dobírají a rádi o nich vtipkují. Přinejmenším v jedné věci by jim však určitě měli vyseknout poklonu - za to, s jakou vášní přijímají "jejich" Tour de France. Ta nyní Belgií projíždí a rozhodně se nedá říct, že by se tak dělo bez zájmu.
"Jsme cyklistický národ, cyklistiku milujeme. V létě tu silniční, přes zimu zase cyklokros," řekl při dojezdu první etapy z Rotterdamu do Bruselu asi padesátiletý Marc. Sám prý kdysi jezdil šestkrát týdně pokaždé alespoň 60 kilometrů v jednom kuse.
ČTĚTE TAKÉ: První etapu Tour vyhrál Ital Petacchi, Kreuziger stále 20.
Kreuziger zahájil Tour 20. místem, vyhrál Cancellara
Na kolo sice sedá dosud, i když už o poznání méně často a s jinou intenzitou. Nedělní dojezd si však díky své cyklistické minulosti, jak sám řekl, nemohl nechat ujít.
"Je to už dávno, kdy Tour jela do Bruselu," uvedl jakoby na vysvětlenou, proč přišel i přes ostré slunce k známému Atomiu, u něhož se cyklisté v dojezdu nakonec utkali o vavříny v první etapě v napínavém spurtu, hned o několik hodin dřív. Chtěl zabrat co nejlepší místo kousek od cíle. A nebyl rozhodně sám. Stejný nápad dostaly tisíce dalších lidí.
"Je to naše tour," hlásal titulek zvláštní víkendové přílohy belgického frankofonního listu Le Soir o závodu, který dala světu Francie. Deník podobně jako řada dalších belgických listů fanouškům v posledních dnech hned několikrát popsal nástrahy závodu, hlavní aktéry i to, kde je možné fandit a zahlédnout cyklistické hvězdy.
Kvůli nejslavnějšímu závodu světa dokonce zavlála na symbolu belgické metropole - Atomiu - francouzská vlajka. Další z bruselských "ikon" - socha čůrajícího chlapečka - zase oblékli do žlutého dresu, který nosí vedoucí závodníci tour. Blahopřát vítězi přišel i belgický král Albert II.
Davy fanoušků i fanynek různého věku, mnohdy v dresech známých cyklistických stájí či vybaveni vlajkami a roztodivnými mávátky, lemovaly prakticky celou trať. Zástupy se čekají i v dalších dnech, i když v menší míře.
O nadšení fanoušků se uznale zmínil i jediný český cyklista v letošním pelotonu Roman Kreuziger. "Bylo to neuvěřitelné. Podél celé trasy davy lidí, že skoro ani nebylo místo, kde by peloton zastavil na čůrání. Něco takového jsem v životě nezažil," podotkl na svém webu.
Po první etapě do Bruselu belgické fandy čeká ještě dnešní úsek z belgické metropole do Spa a úterní z Wanze do Arenbergu. Na dnešní start se už dopředu chystala i Catherine, britská úřednice z unijních institucí, jež nechyběla ani v neděli a na dnešek si kvůli Tour vzala půl dne volna.
"Líbí se mi cyklistika a líbí se mi i jezdci," usmála se potutelně drobná dáma středního věku po napínavém nedělním závodě. Právě díky kolu se poznala s manželem a přestěhovala se do Belgie, kde její syn dřív i závodně jezdil cyklokros.
Ten lze označit za jeden z belgických národních sportů, i když v této sezoně mu jasně kraloval Čech - Zdeněk Štybar. Jeho si však Belgičané už skoro přivlastnili. V jejich zemi žije, za místní tým jezdí a má i belgickou přítelkyni.
Foto: ČTK/AP