Cyklistice se začal závodně věnovat až v šestnácti letech. Jenže v těch následujících devíti dosáhl prakticky všeho, čeho může profesionální cyklista dosáhnout. Alberto Contador vítězstvím na Vueltě zkompletoval jako pátý cyklista v historii zlatou trojkorunu. V pouhých pětadvaceti letech, přestože i o něj se otřel stín dopingu.
ČTĚTE TAKÉ: Contador vstoupil mezi nesmrtelné. Z Tour má hattrick
Španělský cyklista dokázal neuvěřitelnou věc. Během pouhých pěti let v profesionálním pelotonu vyhrál všechny tři nejtěžší etapové závody světa. Francouzkou Tour, italské Giro a nyní i domácí španělskou Vueltu. A to ještě v roce 2004 vynechal velkou část sezony kvůli operaci mozku.
Kdo má zlatý hattrick? |
Jacques Anquetil (Francie) - 2x Giro (1960 a 1964), 5x Tour (1957 a 1961-64), 1x Vuelta (1963); Felice Gimondi (Itálie) - 3x Giro (1967, 1969 a 1976), 1x Tour (1965), 1x Vuelta (1968); Eddy Merckx (Belgie) - 5x Giro (1968, 1979 a 1972-74), 5x Tour (1969-72 a 1974), 1x Vuelta (1973); Bernard Hinault (Francie) - 3x Giro (1980, 1982 a 1985), 5x Tour (1978-79, 1981-82 a 1985), 2x Vuelta (1978 a 1983); Alberto Contador (Španělsko) - 1x Giro (2008), 1x Tour (2007), 1x Vuelta (2008). |
Contadorův příběh ale nezačal zrovna růžově. Narodil se do chudých podmínek v dělnickém městě Pinto. Rodiče měli více starostí s invalidním sourozencem, než aby podporovali synovu kariéru. Ten navíc o cyklistiku nejevil zvláštní zájem. Až v patnácti dostal první kolo. O rok později už ale závodil.
Svůj profesionální život načal všestranný cyklista v roce 2003 ve stáji ONCE - Eroski a hned v úvodní sezoně si v závodu Kolem Polska připsal první dílčí etapové vítězství. Jenže jeho kariéra se dramaticky zkomplikovala. V první etapě závodu Kolem Asturie upadl na hlavu a přivodil si krvácení do mozku. V následné operaci mozku mu šlo o život. Vše přestál, aby se o rok později vrátil na start závodu Katalánský týden jako pozdější vítěz.
Slibný vývoj budoucího šampiona dostal vážnou trhlinu v roce 2006. Contador byl mezi jmény zapletenými do obřího dopingového skandálu kolem španělského doktora Eufemiana Fuentese. Byl očištěn, ale aféru nepřežila jeho stáj Astana - Würth. Španěl dostal další angažmá až v lednu roku 2007, když se ho ujal tým Discovery Channel.
Ten Contadora vyslal na Tour de France jako týmovou dvojku. Jenže vrchařský specialista byl od začátku lepší než Američan Levi Leipheimer, kterému měl krýt záda. V průběhu „Staré dámy", jak se Tour přezdívá, bojoval hlavně s Dánem Michaelem Rasmussenem. Lídr závodu byl ale vlastním týmem po šestnácté etapě odvolán, protože lhal ohledně místa svého pobytu v přípravě na Tour. Contador si po něm oblékl žlutý trikot, který byť s námahou dovezl do cíle v Paříži.
Francouze neobměkčil
Americká stáj Discovery Channel ale do další sezony nenastoupila a Contador byl znovu bez práce. Ujal se ho nástupce jeho bývalého týmu, nyní už pod názvem Astana. Jenže v únoru roku 2008 organizátoři Tour de France oznámili, že kazašsko - lucemburskou stáj nepozvou na start pro její dopingovou minulost. Contador přišel o možnost obhajovat prvenství. Vše si ale vynahradil.
Astana neměla figurovat ani na startu květnového Gira, ale pouhý týden před startem pozvánka přeci jen přišla. Contador relaxoval na pláži, když mu novinu zavolal týmový šéf Johan Bruyneel. Okamžitě přijel, po patnácté etapě se ujal vedení, které už nepustil. Od roku 1996 se stal po Pavlu Tonkovovi prvním neitalským vítězem Gira. Šéfové Tour de France se tím ale obměkčit nedali a Španělův tým na start stejně nepozvali.
Stejný postoj se však nedal čekat od domácí Vuelty, která po Contadorovi toužila. Ten se odvděčil vítězstvím a během čtrnácti měsíců tak získal všechny tři hlavní etapové vavříny. Nejvíce si cení toho nejtěžšího na Tour de France. "Loňské prvenství mělo největší vliv na můj život. Nejvíc jsem ale trpěl při Giru, ty kopce jsou nejtěžší na světě. Zase tam mají ale perfektní fanoušky. Na Vueltě jsem už věděl, co mě čeká, byl to takový návrat domů," srovnával své triumfy Contador, který se zařadil mezi pět cyklistů, kteří vyhráli všechny tři nejslavnější etapové podniky světa.
Foto: ČTK/Reuters