Vláda Petera Sagana. Tak by se dal v cyklistickém světě nazvat rok 2016. Slovenský cyklista reprezentoval svojí zem ve velkém stylu a proslavil naše sousedy v tom nejlepším světle. Král silniční cyklistiky si užil uplynulý rok plnými doušky, a jestli bude chtít být v roce 2017 stejně úspěšný, bude muset neskutečně zapracovat.
Tour de France
Sagan si letos Francii podmanil. I když na žlutý dres pro nejlepšího závodníka nedosáhl, zapsal se do historie závodu výrazným písmem. Čtyřikrát za sebou vyhrál na Tour bodovací soutěž a ani letos tomu nebylo jinak. Pět vítězství ale rekordních není. Pokud se Peterovi podaří zvítězit i příští rok, vyrovná rekord německého závodníka Erika Zabela, který bodovací soutěž vyhrál v šestkrát za sebou v letech 1996-2001. Sagan nebyl ale úspěšný pouze v bodování. Vyhrál tři etapy a navíc byl na konci závodu vyhlášený největším bojovníkem ročníku.
V Riu trochu jinak
Experiment Petera Sagana na olympiádě v Riu nevyšel. Špičkový slovenský silniční cyklista toužil po úspěchu mezi bikery, ale závod v pro něj skončil předčasně. V úvodu závodu se přitom z poslední pozice na startu, která mu patřila podle žebříčku horských kol, probil dopředu, jenže přišel defekt, výměna předního kola, prohlubující se ztráta, a když Sagana po dalších potížích soupeři dostihli o jedno kolo, byl ze závodu stažen. Své účasti mezi bikery rozhodně nelitoval. "Jsem rád, že jsem po sedmi letech mohl zase ochutnat horská kola. Po prvním defektu jsem se ještě dostal vpřed, ale v dalším kole jsem píchl zase těsně za depem," smutnil slovenský cyklista.
Mistr na všech frontách
Francouzský venkov pořádal v září mistrovství Evropy a Slovensko zde opět stálo na nejvyšším stupni. Koncovku závodu se pokusili dirigovat Italové. Ti nejprve společně s Belgičany a Němci početně vládli v úniku patnáctičlenné skupiny, jenž se zrodil 25 kilometrů před cílem a vypracoval si více než půlminutový náskok. Při nájezdu do posledního 13,7kilometrového kola však hlavní pole uprchlíky dojelo. Sto metrů před cílem poté přišel čas slovenského rychlíka. V závěrečném spurtu neměl konkurenci a mohl vítězně roztáhnout ruce.
Podobný průběh mělo i říjnové mistrovství světa. Tam dokonce Sagan prvenství obhajoval. A ani katarské vedro slovenského reprezentanta nezlomilo. Do cíle mířila pětadvacetičlenná skupina závodníků. O vítězství se ale rozhodovalo mezi Saganem, Cavendishem a Boonem. Ani v tomto spurtu Sagan konkurenta nenašel.
Showman na pódiu
Sagan nevládl jenom na kole. Na galavečeru Mezinárodní cyklistické unie v Abú Zabí nezaujal pouze svým zvláštním kostýmem, ale také počtem účasti na pódiu. Kromě převzetí duhového dresu pro mistra světa dostal šestadvacetiletý rodák ze Žiliny také ocenění za celkový triumf v hodnocení World Tour
Thanks @UCI_cycling for the award! Leader of the UCI WorldTour ranking pic.twitter.com/pmbz7MljqX
- Peter Sagan (@petosagan) 18. října 2016
Ostatní vítězství
Mimo jiné vyhrál také Sagan dva závody v Belgii a za velkou louží triumfoval v Kanadě na Grand Prix Cykliste de Montréal. U sousedů v Americe poté vyhrál jednu etapu v závodě kolem Kalifornie a připsal si také prvenství ve čtvrté etapě závodu Eneco Tour v Belgii a Nizozemsku.
Pro slovenského reprezentanta musel být rok 2016 nezapomenutelný. Jeho úspěchy se šířily světem a dostal se do podvědomí celé sportovní veřejnosti. Zopakovat něco tak skvělého nebude vůbec jednoduché.