Dlouho ho kamarádi přemlouvali, aby si ten náročný závod na moři vyzkoušel, Martin Doktor však svolil až po ukončení kariéry. Už jako nový reprezentační trenér rychlostních kanoistů si tak bývalý dvojnásobný olympijský vítěz sáhl na dno sil při tradičním mořském závodu na zhruba 55 kilometrů vzdušnou čarou z ostrova Molokai až na Waikiki Beach v Honolulu.
Doktorova posádka o víkendu obsadila 21. místo ze 105 lodí na startu.
"Jsem rád, že jsem to přežil, bylo to doopravdy maso," napsal Doktor. Popisoval, že v některých místech musel se svými parťáky zdolávat až čtyřmetrové vlny. "Proti místním jsme neměli nárok, protože je to úplně jiné pádlování, než na které jsme zvyklí. Jde hlavně o znalost moře a proudů," vysvětloval.
"Skoro vůbec jsem na to netrénoval, takže jsem si pěkně máknul. Měli jsme toho všichni po pěti a půl hodinách plné kecky," dodal kanoista.
Trať z přístavu Hale O'Lono v Molokai přes Oahu až na pláž Duke Kahanamoku ve Waikiki jezdí šestičlenné posádky, které i kvůli proudům a větru najedou takřka 70 kilometrů. Doktor byl členem kanadského týmu, v jehož dresu startovali mimo jiné Maďar Attila Vajda, olympijský vítěz z Pekingu na kilometrové trati, nebo slavný Němec Andreas Dittmer, mnohonásobný medailista z olympijských her a světových šampionátů.
ČTĚTE TAKÉ: Doktor olympiádu nevybojoval, nejspíš ukončí kariéru
Během závodu se mohou v sestavě vystřídat až tři kanoisté, smějí však do lodi nastoupit pouze za jízdy bez pomoci doprovodného týmu. "Byl to velice dobrý výsledek, protože kromě jednoho nikdo na outriegrových lodích na moři předtím nejel," zhodnotil otec a kouč Josef Doktor. "Jsem moc rád, že jsem si to zkusil.
"Byli jsme super parta a parádní zkušenost, kterou mohu využít i jakou trenér," přidal se jeho syn. Zkušenost se závodem měl pouze kormidelník Paul McNamara, který byl na startu už patnáctkrát.
Na prvních dvou místech byly lodě z Tahiti, na třetí pozici dojela posádka z Havaje. Doktorův Zebra team ztratil na vítěze zhruba 50 minut.
Foto: ČTK