Fenomén Ondra. Posunuje hranice nemožného, za rok se stal ikonou

Sport
23. 12. 2017 06:00
Adam Ondra a jeho "Project Hard."
Adam Ondra a jeho "Project Hard."

Čech a nejlepší na světě! Ano, i toto stále ve sportu platí. Alespoň ve sportovním lezení. V tom vládne celé planetě Adam Ondra. Vloni zdolal nejdelší vícedélkovou stěnu světa Dawn Wall, letos posunul hranice lezení, když zdolal stěnu o obtížnosti 9c. Tuto obtížnost si musel dokonce sám založit.

Před rokem, 21. listopadu 2016, překonal hranici lezení. Vícedélkovou stěnu Dawn Wall v masivu El Capitan zdolal jako třetí člověk na světě. Na tom by nebylo nic světaborného. V téměř kilometrové stěně strávil osm dní, čímž překonal doposud nejrychlejší Američany o 11 dnů. Během osmi dnů se stal celosvětově známou osobou.

Mezi elitu lezectví přitom patří už několik let. Díky rodičům poprvé lezl do výšek už ve třech letech. V šesti už se věnoval tomuto sportu naplno. V juniorském věku 11-16 let nikdy na mezinárodních závodech neprohrál. Když v šestnácti začal lézt v seniorské kategorii, hned se stal vicemistrem světa. A to vše bez jakéhokoliv trenéra.

Od té doby patří mezi nejlepší na světě. Podle prestižního žebříčku lezeckého serveru www.8a.nu je dokonce nejlepší. Proč by ale ne? Na světě existují pouze tři stěny s obtížností 9b+. Jako jediný je vylezl právě Ondra. A když už mu bylo 9b+ málo, našel si 9c.

V Norsku si našel nejhezčí a nejtěžší stěnu a nazval ji "Project Hard." Už od roku 2013 se za ním pravidelně vracel a hledal tu správnou cestu. V zemi fjordů byl sedmkrát a se svým fyzioterapeutem tam strávil několik měsíců. Připravovali Ondrovo tělo na každý pohyb ve stěně.

Recap of the last days in Flatanger. I had to give up on Exchange project (9b+?), as my left shoulder got really painful in one particular move. But no serious injury, it only hurt in that move. So I moved on into the second pitch of Thor's Hammer, which was bolted 6 years ago by @magmidt. I tried it once a few years back, but thought it was impossible. This time I found the sequence and made the FA (Thor's Hammer II 9a+ hard). 30m of climbing finishing just above the lip of the cave. 3 distinct boulderproblems with very tricky and reachy moves. Make a jumar start or think of it as two-pitch route. For the full link from the ground, I had no more time and endurance. That would be 50m TH 9a followed by 30m TH II 9a+. 80m at around 9b+. One more project to return for eventually. Pic by @bernardo_gimenez in Thor's Hammer II 9a+, the final crux on the lip of the cave. @climbflatanger @blackdiamond @montura_official @mytendon @lasportivagram

Příspěvek sdílený Adam Ondra (@adam.ondra),

Stěna ho neustále bavila a touha ji zdolat byla čím dál tím větší. Na začátku září to přišlo. Z ničeho nic. Nebyl to den, kdy plánoval finální přelez. Zkrátka to vyšlo. Sám přiznal, že si ani radostí nezakřičel. Jen visel na laně a neměl na nic síly.

Stupeň obtížnosti stěny vždy určuje prvolezec. Sám Ondra se tedy pasoval do role prvního člověka, který přelezl stěnu o obtížnosti 9c. Nikdo z kolegů jeho rozhodnutí nezpochybňoval. Ondra je totiž znám svojí poctivostí a nikoho by nenapadlo mu nevěřit. Možná, že až se najde další odvážlivec, který stěnu ve Flatangeru zdolá, bude mít jiný názor.

Silence 9c, Flatanger, Norway. (formerly known as Project Hard). When I was climbing through the crux of this route, I felt like if I was in my own world, with my mind in complete silence, my body relaxed and flowing up the moves in complete harmony despite the extreme difficulty of the moves. When I reached the anchor, I wanted to scream, but I could not. Too overwhelmed to break the silence. pic by @bernardo_gimenez @climbflatanger @montura_official @lasportivagram @blackdiamond @mytendon @chimpbars @gardatrentino @ivavejmolova @pavelblazek

Příspěvek sdílený Adam Ondra (@adam.ondra),

Teď se Adam Ondra chystá na novou výzvu. Olympijské hry v Tokiu, kde se lezectví poprvé představí. Pro všechny lezce se ale jedná o prapodivnou slátaninu. Medailová sada se totiž rozdělí mezi tři sportovce, kteří se nejlépe poperou s třemi disciplínami. Lezení na obtížnost, rychlost a bouldering . Takže tři úplně rozdílné sporty.

Největší problémy má Ondra s lezením na rychlost. Na té musí nejvíce zapracovat, pokud chce v roce 2020 přivézt medaili. Sám ale přílišnou hodnotu těmto třem disciplínám nedává a tak pro něj olympiáda není prioritou číslo jedna.

Jeho mimořádných výkonů si nevšimli jen světoví odborníci, ale také ti čeští. Kromě toho, že byl Adam Ondra již počtvrté vyhlášen sportovcem roku města Brno, umístil se na sedmém místě v anketě Sportovec roku. Nechal za sebou taková jména, jako je Josef Dostál, Lukáš Krpálek, nebo David Pastrňák.

Ondra je chodící reklamou na lezení. Sympatický kluk z Brna je světový unikát, pro kterého není žádná stěna neslezitelná. Další ze svých projektů, kde by posunul hranice nemožného a zpopularizoval ve světě lezení ale zatím nemá. Třeba se ale v nejbližších letech nedočkáme jen olympijské medaile, ale možná také stěny s obtížností 10.

Autor: - jpu - Foto: Facebook , Adam Ondra

Další čtení

ilustrační foto

Nadějná francouzská lyžařka se zabila při tréninku na Red Bull Alpine Park

Sport
25. 4. 2025
Pochodníci cestou do Prčic

Hurá do Prčic! Blíží se termín pochodu, ale musíte se registrovat předem

Sport
Aktualizováno: 25. 4. 2025 12:02
Judista Lukáš Krpálek pózuje na tiskové konferenci Českého svazu juda před odletem české reprezentace na mistrovství Evropy do Černé Hory.

Judista Krpálek si pochvaluje kila navíc, lépe vzdoruje těžším soupeřům

Sport
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ