Nejlepší horolezec
Fenomén Ondra. Posunuje hranice nemožného, za rok se stal ikonou
23.12.2017 06:00 Původní zpráva
Čech a nejlepší na světě! Ano, i toto stále ve sportu platí. Alespoň ve sportovním lezení. V tom vládne celé planetě Adam Ondra. Vloni zdolal nejdelší vícedélkovou stěnu světa Dawn Wall, letos posunul hranice lezení, když zdolal stěnu o obtížnosti 9c. Tuto obtížnost si musel dokonce sám založit.
Před rokem, 21. listopadu 2016, překonal hranici lezení. Vícedélkovou stěnu Dawn Wall v masivu El Capitan zdolal jako třetí člověk na světě. Na tom by nebylo nic světaborného. V téměř kilometrové stěně strávil osm dní, čímž překonal doposud nejrychlejší Američany o 11 dnů. Během osmi dnů se stal celosvětově známou osobou.
Mezi elitu lezectví přitom patří už několik let. Díky rodičům poprvé lezl do výšek už ve třech letech. V šesti už se věnoval tomuto sportu naplno. V juniorském věku 11-16 let nikdy na mezinárodních závodech neprohrál. Když v šestnácti začal lézt v seniorské kategorii, hned se stal vicemistrem světa. A to vše bez jakéhokoliv trenéra.
Od té doby patří mezi nejlepší na světě. Podle prestižního žebříčku lezeckého serveru www.8a.nu je dokonce nejlepší. Proč by ale ne? Na světě existují pouze tři stěny s obtížností 9b+. Jako jediný je vylezl právě Ondra. A když už mu bylo 9b+ málo, našel si 9c.
V Norsku si našel nejhezčí a nejtěžší stěnu a nazval ji "Project Hard." Už od roku 2013 se za ním pravidelně vracel a hledal tu správnou cestu. V zemi fjordů byl sedmkrát a se svým fyzioterapeutem tam strávil několik měsíců. Připravovali Ondrovo tělo na každý pohyb ve stěně.
Stěna ho neustále bavila a touha ji zdolat byla čím dál tím větší. Na začátku září to přišlo. Z ničeho nic. Nebyl to den, kdy plánoval finální přelez. Zkrátka to vyšlo. Sám přiznal, že si ani radostí nezakřičel. Jen visel na laně a neměl na nic síly.
Stupeň obtížnosti stěny vždy určuje prvolezec. Sám Ondra se tedy pasoval do role prvního člověka, který přelezl stěnu o obtížnosti 9c. Nikdo z kolegů jeho rozhodnutí nezpochybňoval. Ondra je totiž znám svojí poctivostí a nikoho by nenapadlo mu nevěřit. Možná, že až se najde další odvážlivec, který stěnu ve Flatangeru zdolá, bude mít jiný názor.
Teď se Adam Ondra chystá na novou výzvu. Olympijské hry v Tokiu, kde se lezectví poprvé představí. Pro všechny lezce se ale jedná o prapodivnou slátaninu. Medailová sada se totiž rozdělí mezi tři sportovce, kteří se nejlépe poperou s třemi disciplínami. Lezení na obtížnost, rychlost a bouldering . Takže tři úplně rozdílné sporty.
Největší problémy má Ondra s lezením na rychlost. Na té musí nejvíce zapracovat, pokud chce v roce 2020 přivézt medaili. Sám ale přílišnou hodnotu těmto třem disciplínám nedává a tak pro něj olympiáda není prioritou číslo jedna.
Jeho mimořádných výkonů si nevšimli jen světoví odborníci, ale také ti čeští. Kromě toho, že byl Adam Ondra již počtvrté vyhlášen sportovcem roku města Brno, umístil se na sedmém místě v anketě Sportovec roku. Nechal za sebou taková jména, jako je Josef Dostál, Lukáš Krpálek, nebo David Pastrňák.
Ondra je chodící reklamou na lezení. Sympatický kluk z Brna je světový unikát, pro kterého není žádná stěna neslezitelná. Další ze svých projektů, kde by posunul hranice nemožného a zpopularizoval ve světě lezení ale zatím nemá. Třeba se ale v nejbližších letech nedočkáme jen olympijské medaile, ale možná také stěny s obtížností 10.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.