Roller derby
Holky na kolečkách aneb Když se panenky změní v dračice
03.11.2016 16:00 Původní zpráva
Roller derby - drsný, akční a divácky atraktivní sport původem z Ameriky se v Česku těší čím dál větší oblibě. Že jste o něm ještě neslyšeli? Pražský tým Hard Breaking Dolls v sobotu (5. listopadu) odehraje svůj první oficiální zápas proti týmu Rolling Rat Pack Regensburg. Buďte i vy součástí vznikajícího fenoménu roller derby v Česku a přijďte podpořit dívky na zápas. Od 14 hodin ve sportovní hale v pražské Ruzyni.
Ženy na kolečkových bruslích, v šortkách a tílkách, které se nebojí pádů a modřin. I to je roller derby. Ač si říkají "panenky", jsou členky Hard Breaking Dolls odvážné, nezávislé ženy s ostrými lokty a vlastními názory, které jen tak něco nerozhodí. Některé z nich opravdu jako panenky v civilu vypadají, ovšem jen do té doby, než si obují dvouřadé (neboli trekové) brusle, obléknou dres, podkolenky, nanesou extravagantní bojové líčení a rozjedou se po oválu.
Roller derby - co to vlastně je? |
Jde o fyzicky náročný, plně kontaktní sport, v Česku zatím ryze ženský, na kolečkových bruslích. Původně vznikl ve 30. letech 20. století v USA. Povinnou výbavu tvoří chrániče kolen, loktů, zápěstí, zubů a helma. Zápas o dvou poločasech (každý 30 minut), které se dále dělí do dvouminutových úseků (tzv. jamů), se hraje na plochém oválu. Při hře bruslí v jednom směru pět hráček z každého týmu, ostatní jsou na střídačce. V každém jamu si oba týmy zvolí svou bruslařku (tzv. jammerku), která získává body předjížděním soupeřek vždy o jedno kolo. Ty se jí snaží jakýmkoliv povoleným způsobem v předjetí zabránit. |
Právě zjev a outfit hráček jsou pro tento sport velmi typické a není zde ani nouze o potetované paže a divoce barevné vlasy. S tím souvisí také tradice neobvyklých přezdívek, pod kterými bruslařky hrají a jež mají i na svém dresu. Je to součástí image hráček, kdy se může i nesmělá dívka proměnit ve své odvážnější a drsnější alter ego.
"Zápas je velmi náročný, obzvláště jako jammer musíte být fyzicky dobře připraveni," vysvětluje kapitánka týmu Hard Breaking Dolls Lucie alias Lucille von Kill.
Akční a divácky velmi vděčný sport si svoji cestu do širšího diváckého povědomí v České republice stále ještě hledá. Naopak v západní Evropě mají týmy již velmi stabilní fanouškovskou základnu a na jedno velké město připadá i několik družstev, v Německu se již řadu let hraje Roller Derby Bundesliga.
Roller derby jako komunita
V roller derby nejde pouze o sport jako takový, ale především o to, stát se součástí komunity bez předsudků, kde nezáleží na věku (pokud jste již plnoletí), vzhledu nebo orientaci. Ať jste malá, dlouhonohá, silnější, každá postava má v tomto sportu svou výhodu a je třeba ji při hře využít. "Když se přestěhujete do jiné země, je ze začátku těžké splynout s místní kulturou a s lidmi, najít si dobré kamarády a cítit se jako doma. V Americe je roller derby hodně populární, a když jsem objevila, že se hraje i v Praze, nadchlo mě to," sděluje Američanka Hannah alias Hannibal WreckHer, žijící v Čechách.
I mezi týmy panují kromě zdravé rivality především kamarádské vztahy a snaha společně zvýšit povědomí o tomto sportu mezi lidmi. "Všichni jsme součástí jedné komunity a vzájemně se podporujeme. Je například normální soupeřky ubytovat u sebe doma a po zápase zorganizovat společnou afterparty pro hráče a fanoušky. To je obrovská přidaná hodnota tohoto sportu," říká Tereza (Terry Bomb), která se o organizaci pozápasových party stará. Tým je také aktivní na sociálních sítích - Facebooku a Instagramu.
Z původně několikačlenného týmu se Hard Breaking Dolls rozrostly během dvou let své existence až na počet třicet hráček. Letos "panenky" odehrají ještě přátelský zápas v Norimberku a příští rok se chystají také do Polska nebo na Island. Teď ale mají v hlavách jen sobotní bitvu s Rolling Rat Pack Regensburg ve sportovní hale v Ruzyni (od 14 hodin).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.