Jak udržet koncentraci
Kokain či amfetamin. Povolený doping pokeru
03.02.2011 07:15 Původní zpráva
Poker je hra plná zásadních rozhodnutí, závislých na trpělivosti. A to je právě ono. Trpělivost. Velké turnaje o velké peníze bývají dlouhé několik dnů, je třeba maximální koncentrace po vleklé hodiny. A v pokeru je povolený "doping". Jakýkoliv.
Na konci ledna byli v Melbourne zadrženi tři pokeroví profesionálové v čele s poměrně známým australským hráčem Davidem Saabem. Pravděpodobně byli součástí jakéhosi kokainového komplotu, měli u sebe celkem 21 kilogramů kokainu. To by stačilo na prodej za čtyři miliony australských dolarů (asi 70,6 milionu korun).
"Užíváme si život se vším, co k tomu patří," stojí na facebookové stránce Saabova týmu, který je pověstný zálibou ve "speed" drogách. Podle australských médií je jisté, že část nákladu měli hráči pro svoji vlastní potřebu.
"V pokeru to není nic nenormálního," tvrdí na serveru askmen.com Mark Burtman, lékař a zároveň profesionální pokerový hráč, který má za sebou několik slušných výher. "Začíná to od drogy, kterou prodávají všechna kasina - kofeinu. Pokračuje přes crystal meth, kokain a jiné stimulanty," říká Burtman.
Například na poslední Main Eventu WSOP (World Series of Poker), jakémsi neoficiálním mistrovství světa pokeru, se zaregistrovalo přes sedm tisíc hráčů. To znamená téměř týden hraní.
"Koncentrace se udržuje různě. Někteří hráči rádi pijí, klidní jim to nervy. Ale třeba špičkový profesionál TJ Cloutier říká, že stačí dvě dvojité whisky, aby se z něj stal nejhorší hráč na světě," tvrdí Burtman. Alkohol totiž boří racionalitu, žetony se stávají hračkami, které pod dojmem božské neporazitelnosti létají na stůl bez rozumné rešerše aktuálních her. A proto vedou drogy. Při dlouhých dnech za pokerovými stoly jsou vítanými pomocníky.
Je to nutnost(?)
Podle hojně citovaného výzkumu Nova Southeastern University ve Fort Lauderdale si různými druhy drog pomáhá až osmdesát procent hráčů. Tedy čtyři z pěti. "Výdrž je zásadní, turnaje trvají spoustu hodin. Kokain a amfetaminy pomáhají udržet koncentraci. Díky nim jsou hráči vzhůru, nedělají chyby, drží se," říká v USA Today autor výzkumu a profesor farmacie Kevin Clauson.
Své bádání opřel o anonymní doznání profesionálů, informace "insiderů" i sumarizace běžných rozhovorů. Dalším důkazem spojitosti bílého zlata a pokeru pak může být právě výše zmíněné zadržení několika australských hráčů.
"Nejde jen o drogy, které jako drogy bereme. Ale i o stimulující prášky jako adderal, ritalin, pentermin, v kombinaci s kofeinem fungují vlastně jako... drogy," doplňuje doktor Burtman.
Jeden z nejslavnějších hráčů světa Daniel Negreanu, jakýsi světový ambasador a propagátor pokeru, vidí potřebu brát povzbuzující prostředky jako nutnou součást pokerové kultury. "Já sám požívám vitaminy od kamaráda, který má přepravní firmu a jeho zaměstnanci jezdí dlouhé distance. Neobejdou se bez nich. Ani já ne. Klidní mi adrenalin a zároveň povzbuzují soustředěnost." A to mluví slavný Negreanu "jen" o prášcích...
Kdepak neustálé meldování o tom, že poker je "hazardní hra", třeba jako ruleta nebo výherní automaty (hazard to není a nebude, viz třeba ZDE) - největší překážkou a negativním argumentem na cestě stát se plnohodnotným sportem může být právě pozadí nečistoty, skrývající drogový doping...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.