Extrémní triatlon
Kotopulu v 36 letech poprvé míří na Ironmana, místo tyčinek svačí sushi
26.09.2017 06:30 Rozhovor
S triatlonem začít v 36 letech a po roce se dostat na Ironmana. Myslíte, že je to nemožné? Helena Kotopulu ukázala světu, že je možné vše. Na Havaj se kvalifikovala po třech měsících profesionálního tréninku a v říjnu se postaví na start nejnáročnějšího triatlonového závodu jako největší naděje Česka na medaili.
Starého psa novým kouskům nenaučíš, zní staré české přísloví. Ale na sport není nikdy pozdě. Toto heslo razí Helena Kotopulu, která 14. října zahájí skokem do Pacifiku svůj závod na Havajských ostrovech. V 37 letech má šanci nejen na vítězství ve své kategorii, ale podle časů na letošních závodech může pomýšlet i na TOP 20 celkového pořadí.
S triatlonem jste začala ve 36 letech. U sportovců se jedná už o věk, ve kterém zvažují konec kariéry. Proč je to u vás naopak?
Začala jsem pozdě, protože jsem se plně věnovala dětem. Když byli malí, nepřipadalo mi to vhodné. Měla jsem pocit, že mě ještě potřebují a pouštět se do systematického trénování a závodění se nehodilo.
Jako mladá jsem dělala atletiku, poté jsem musela skončit. Znovu jsem začala díky synovi, kterého jsem zapsala na sportovní školu. Poprvé jsem ho vedla na atletický stadion a vše se ve mně probudilo. Zjistila jsem, že na kolech závodí i starší, o což jsem se dříve vůbec nezajímala. První byly závody na kole, potom jsem přidala duatlon, což je běh. Pořád jsem ale měla málo, a tak jsem zkusila k tomu plavání a zůstala jsem u triatlonu.
Jak reagovalo tělo na první dávky tréninku?
Ze začátku zlobilo. Měla jsem problémy s kolenními úpony a smiřování se s takovou dřinou trvalo dlouho. První měsíce byly bolístky časté, ale letos vše prochází rádoby bez problémů.
Když jste začínala s dlouhým triatlonem, už jste měla jako cíl kvalifikaci na nejnáročnější závod, havajského Ironmana?
To určitě ne. Chtěla jsem si vyzkoušet stejné distance, ale jen v České republice. Chtěla jsem zažít tu atmosféru a zjistit, jestli takovou zátěž moje tělo vůbec udrží.
První dlouhý triatlon jsem absolvovala v červnu 2016. Moc se mi to líbilo, a tak jsem oslovila triatlonistu a trenéra Petra Vabrouška, jestli by mě nechtěl připravovat. V září jsem se chystala na dovolenou na Mallorku a při té příležitosti jsem si chtěla vyzkoušet tamní triatlon. Že se mi tam po pouhých třech měsících spolupráce s Petrem podaří kvalifikovat na Havaj mě ani nenapadlo.
Na Havaji jsou náročné povětrností podmínky a velké vlny. Závodila jste už v takovém počasí?
Na Slovakmanovi byl extrémní vítr a prý je to srovnatelné, ale pokud takto bude foukat celých 180 kilometrů, tak to bude opravdu náročné. Co se týče vln, tak je to velká neznámá. Nevím, co to udělá s mým plaveckým stylem. Důležité bude se od začátku držet té správné skupiny.
Kromě vytrvalosti a správné taktiky je důležité i správné občerstvení na trati. To má Kotopulu velmi netradiční. Energetické tyčinky vyměnila za sushi. Mezi plaváním a cyklistikou si do dresu hodí pytlík se sushi a v průběhu 180 kilometrů ho spořádá. Vše ale musí správně načasovat, aby ho v následném maratonu nevytřásla.
Kromě co nejlepšího umístění bude česká triatlonistka díky České triatlonové asociaci usilovat i o Cenu Vojtěcha Hece. Tu obdrží v cíli čtvrtý z pěti českých nováčků. Bude se totiž jednat o jubilejního stého českého Ironmana.
Cílem je samozřejmě závod dokončit. Touhou proběhnout cílem pod deset hodin. Kdyby byla možnost získat cenu Vojtěcha Hece, volila byste lepší čas, nebo prvotinu této trofeje?
Asi čas. V posledních kilometrech maratonského běhu už stejně nikdo nepřemýšlí nad ničím jiným, než na proběhnutím cílem, takže si poběžím to své a nechám to na osudu.
Aby získala Cenu Vojtěcha Hece, bude muset předběhnout jednoho ze čtyř mužů, kteří absolvují Ironmana poprvé stejně jako Helena. Ti sice stejně jako ona startují v rámci age groups, na trať se ale vydají o 15 minut dříve.
Cena Vojtěcha Hece se bude udílet vůbec poprvé. Má tvar trojbokého jehlanu s hranou 22,6 cm, což má symbolizovat vzdálenost 226 kilometrů, tedy součet distancí všech tří ironmanských disciplín. Nese jméno prvního Čecha na startu Ironmana a spolu s jeho jménem je na straně jehlanu napsaný také havajský pozdrav Aloha.
Symbolická je i volby materiálu- tedy skla. Havaj je sopečné souostroví a žhavé sklo trochu připomíná lávu. Tu připomíná i samotná barva trofeje, a pokud se vše podaří, tak ji nad hlavu zvedne první Čech již 14. října v cíli triatlonového závodu Ironman.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.